Het verhaal van Ismael Urzafz is dit seizoen in verschillende media breed uitgemeten. De Spaanse aanvaller komt niet aan spelen toe en heeft nog niet gescoord voor Ajax. Maar het leven bestaat uit meer dan voetbal alleen. En dus heeft Urzafz het in Amsterdam gewoon erg naar zijn zin. "^1 INTERVIEW Q ajaxlife 25-04-2008 Lastig Vedette tenland,' beargumenteert Urzaiz. 'Ajax heeft een goede naam in het internationale voetbal. Ik zag niet in waarom ik niet zou gaan.' Zo komen we alsnog op het ver haal van dit seizoen: Urzaiz wacht nog steeds op zijn eerste treffer in Amsterdamse dienst. Sterker nog: hij wacht in 2008 ook nog steeds op zijn eerste speelminuten. Na Sparta- Ajax, op 7 oktober, kwam hij niet meer in actie. Daarmee blijft de tel ler staan op 66 minuten in de com petitie, 68 minuten in het KNVB- Bekertoernooi, dertig minuten in de voorronde van de Champions League en zeventien minuten in de voorronde van het UEFA Cup toernooi. In totaal speelde hij dus twee hele wedstrijden en één minuut extra tijd. Toch zit hij niet vol wrok. 'Ik ben een professional,' zegt Urzaiz. 'Voet bal is mijn grote liefde. Dat maakt mij mentaal sterk. Als het zover is en ik moet invallen, ben ik scherp. Dit seizoen heeft niet gebracht wat ik ervan hoopte, maar ik ga zeker niet met tegenzin naar de training. Het is geen weggegooid jaar, wel een lastig jaar. Als echte prof moet je ook tegen dit soort situaties kunnen. Als ik jonger was geweest, had ik waarschijnlijk meer tegen de situatie aangeschopt. Dan had ik me er niet bij neergelegd. Nu wel. Adrie Koster is ook een heel faire man. Hij heeft respect voor iedereen. Ik kan heel goed met hem opschieten.' Maar knaagt het doelpuntloze bestaan in Amsterdam helemaal niet aan de speler die al achttien jaar lang elk seizoen dat hij in actie kwam ook scoorde? 'Ik vind het jammer dat ik de supporters van Ajax niet hebben kunnen laten zien wat ik in huis heb. Voor mezelf is het echt geen smet op mijn loopbaan.' Een voordeel van zijn anonieme bestaan in Amsterdam: hij kan nog enkele weken rustig door de binnen stad fietsen, nog een paar keer over oude bruggetjes rijden, door smalle straatjes, om even stil te staan bij een monumentaal pand. Daarna gaat hij terug naar Spanje. 'Mijn avontuur bij Ajax is voorbij. Dat is zeker. Ik moet aan mijn familie den ken, voor hen is het beter om terug te gaan. Of ik ook stop met voetbal, daar ben ik nog niet over uit. Mijn lichaam voelt nog goed.' Zou dat iets met het fietsen te maken hebben? DOOR MIKE VAN DAMME U Urzaiz fietst veel. Samen met vrouw en kind rijdt de 37-jarige Ajacied graag door de binnenstad van Amsterdam, langs de grachten, over pleinen en door parken. 'We zijn net Nederlan ders,' grapt de Spaanse spits. 'We wonen in de binnenstad en hebben de beschikking over twee fietsen. Ik vind het heerlijk om naar de archi tectuur van gebouwen en huizen te kijken. Het centrum van Amsterdam is oud, klassiek. Het heeft klasse.' Het centrum staat in schril contrast met de Amsterdam Arena, een modern bouwwerk, waarvan Urzaiz haast niet warm kan worden. De Spanjaard dacht dit seizoen bij Ajax zijn voetbalcarrière in stijl af te kunnen sluiten. Het bleek valse hoop. Hij kwam in de Arena slechts vier keer in actie. 'Het is een heel mooi stadion,' zegt Urzaiz. 'Als ik landgenoten meeneem naar de Arena, kijken ze hun ogen uit. Ze vinden het schitterend. Alleen de sfeer mag wat warmer worden.' Urzaiz weet waar het euvel ligt. Het komt volgens hem niet zo zeer door het kritische publiek in Amsterdam. 'De supporters zitten te ver weg van het veld,' stelt hij. 'Eigenlijk zouden ze meer tribunes moeten maken en het veld verlagen. Helaas kan dat niet door die par keergarage. In Spanje is er ook een stadion verbouwd, waarbij het veld werd verlaagd. Dat hielp.' Het kortstondige Amsterdamse avontuur vormt voor Ismael geen smet op zijn loopbaan Urzaiz kent elk stadion in Spanje. Hij debuteerde in 1989 in het prof voetbal, bij Real Madrid B in de Segunda Division. Achttien jaar was hij actief in zijn geboorteland, waar van vijftien op het hoogste niveau. De laatste elf jaar kwam hij uit voor Athletic de Bilbao, waarvoor hij 367 wedstrijden speelde en 116 keer scoorde. Zijn laatste treffer bezorgde zijn ploeg vorig seizoen drie punten tegen Real Mallorca: 1-0. 'We degradeerden toen net niet. Het was een belangrijk doelpunt,' herinnert de aanvaller zich. Fietsen in Bilbao, Urzaiz weet niet of dat zo snel mogelijk is. Met de infrastructuur is niets mis, maar de Spaanse vedette zou niet zo snel met rust worden gelaten. 'Ik stond altijd in de belangstelling, waar ik ook was. In Amsterdam is dat niet zo. Het was wennen om een stapje terug te doen, om niet meer in de kijker te staan. Maar ook dat is een leerpro ces dat ik sowieso moet meemaken. Als ik stop met voetbal, wordt de aandacht vanzelf ook minder.' Urzaiz had na vorig seizoen kunnen kiezen om zijn carrière in Spanje af te sluiten en als vedette op een waar dige manier afscheid te nemen van de sport. Stoppen wilde hij niet, en na elf jaar Bilbao wilde hij niet meer voor een andere club in de Primera Division uitkomen. En dus werd het Ajax, dat op zoek was naar een breekijzer. 'Ik kon nu nog ervaring opdoen in het bui

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 7