Ons dierbaar rood en wit TYSON BIEDT GASGOIGNE HULP AAN TOEKOMSTTRAINERS Foto 5: Klaas-Jan Huntelaar Foto 2: Ruud Geels Fotograaf: George Verberne Foto 3: Wim Kieft Fotograaf: George Verberne ajaxlife Foto 4: Marco van Basten Fotograaf: George Verberne Foto 1: Henk Groot door mike boeschoten Ajax Life diept uit de archieven telkens één thema op. Belangwekkende nutteloze informatie, om te lachen of om eens bü stil te staan. Deze keer: Ajax-spitsen die in één seizoen meer dan dertig treffers produceerden. Kassa! Ajax sloot medio april een zeer lucra tieve sponsordeal met sportgigant adidas. De deal loopt van 2009 tot 2019 en Ajax houdt er zo'n zeventig miljoen euro aan over. Samen met broer Cees was Henk Groot een begenadigd schutter gedurende zijn Ajax-periode. In de jaren vijftig en zestig scoorde hij aan de lopende band. Henk vestigde in zün begintijd in Amsterdam een nog steeds ongeëvenaard record. Hij maakte 41 goals in één seizoen. Ja, onze toekomstige trainer kon er wat van. Ook hü slaagde er in zijn Ajax-periode in om in één seizoen meer dan dertig keer het net te vinden. In het seizoen 1985/1986 en 1986/1987. Op de foto scoort Van Basten in de thuiswedstrijd tegen Excelsior (2-1) op 20 februari 1983. AJAX KORT 25-04-2008 Bron: Ajax beeldarchief A1: Frank de Boer A2: GeryVink B1: Robin Pronk B2: Maarten Stekelenburg C1: Wim Kwakman C2: Bryan Roy C3: Arnold Mühren D1: Michel Kreek D2: Heini Otto D3: EddySchaick E1: Casimir Westerveld E2: nog onbekend E3: Peter van der Hengst F1: Dennis de Haan Mike Tyson, voormalig topbokser uit de Verenigde Staten, wil Paul Gascoigne zijn hulp aanbieden. De ex-topvoetballer uit Engeland is psychisch ingestort en bracht inmid dels zo'n drie weken in een kliniek door. Gascoigne kwam in het verleden v) regelmatig in het nieuws vanwege zün alcoholverslaving en gedragsproble- -» men. Ook Tyson had daar in zün carrière mee te maken. Hü denkt vanwege zijn eigen ervaringen Gascoigne te kunnen helpen. 'Ik heb het gevoel iets voor hem te kunnen beteke nen. Heel veel grote sportmensen krügen problemen in hun privé-leven, waaronder ikzelf. Ik wil daarom graag helpen.' Tyson heeft goede ervaringen met voetballers. Zo sprak hü eerder met Wayne Rooney (Manchester United) in de tüd dat hü onder vuur lag. 'Toen ik hem ontmoette, zat hij er flink doorheen. Ik heb hem er na een paar goede gesprek ken weer bovenop gekregen.' Ook Wim Kieft mag zich in het rütje '30-plussers' scharen. In het seizoen 1981/1982 was hü 32 keer trefzeker in hetzelfde aantal competitieduels. Het is dat Marco van Basten een generatiegenoot was, anders had hü wellicht nog productie ver voor Ajax geweest. Op de foto opent Kieft de score tegen HFC Haarlem (6-1) op 30 januari 1983. Last but not least onze huidige spits: Klaas-Jan Huntelaar. Dit seizoen scoorde hü al 33 keer in de competitie. The Hunter loopt daardoor vrüwel één op één. Een geweldige prestatie. De spitspositie is nou eenmaal niet de makkelükste. Zeker niet in een 4-3-3 systeem, waarbü je als centrale aanvaller afhan- kelük bent van goede voorzetten. Marco van Basten kan komende zomer met een dikke porte feuille gaan shoppen in Europa. We mogen op z'n minst aan nemen dat een groot deel van deze inkomstenstroom naar het kapitaal op het veld gaat. Daar houdt adidas zelf ook rekening mee. 'Als voetbalmerk bij uitstek zoeken wij de associatie met de belangrijkste voetbalsymbolen ter wereld. Daar hoort Ajax ook bij gezien de nationale en internationale naam, historie, karakter en toekomstvisie', voegt adidas' PR-manager Frank Basters toe. Naast de nieuwe AEGON-deal spreekt er uit deze sponsorover eenkomst dus behoorlijk veel vertrouwen. 'We koesteren de relatie met Ajax en hebben veel vertrouwen gezien de toekomst plannen. Juist in deze voor de club roerige en sportief matige tijd. De termijn en het sponsorbedrag verzekeren Ajax gedu rende lange tijd van een zeer aantrekkelijke inkomstenstroom. Zeker in vergelijking met andere Nederlandse clubs', zegt Basters. Het bedrag van zeventig miljoen euro is opgebouwd uit een vast jaarbedrag en een bijdrage ter ondersteuning van Ajax' internationale activiteiten. Tevens is er sprake van een bonus schema afhankelijk van sportieve prestaties. Naast alle euro's komt er komend seizoen uiteraard weer een nieuw tenue. Wanneer lekken de eerste ontwerpen uit? Dat lijkt min of meer een traditie te worden. Basters: 'we hopen van harte dat de schetsen niét uitlekken en dat we de kans krijgen om de shirts op een passende wijze aan de fans te pre senteren. Door de sponsorwissel van ABN Amro naar AEGON moesten we noodgedwongen afstappen van de traditie om het thuisshirt te introduceren in de laatste thuiswedstrijd van het lopende seizoen. We verwachten de fans vanaf 1 juli te verras sen met twee mooie en frisse tenues.' (SZ) Hoewel Marco van Basten zün selectie voor komend seizoen nog moet samenstellen, is men er op jeugdcomplex De Toekomst bijna uit. Hieronder staan de trainers van de diverse jeugdelftallen voor het seizoen 2008-2009: Ruud Geels is populair bü de fans. Op de foto baant de spits zich na de gewonnen wedstrijd tegen Telstar (4-0) van 11 april 1977 door een zwerm opdringerige supporters heen. Geels scoorde dat duel drie keer. Hü zou dat seizoen 34 com- petitiedoelpunten maken.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 5