f 'DAT ENE DOELPUNT GEEFT ME GEEN GARANTIE OP EEN CARRIERE ALS CRUIJFF EN VAN BASTEN.' Siem de Jong (19) beleeft dit seizoen zijn doorbraak bij Ajax. Hij lijkt amper onder de indruk van zijn nieuwe rol. Hij doet wat hij altijd al heeft gedaan: goed voetballen, en vooral rustig blijven. 'Ik maak me nooit zo druk om dingen.' ajaxlife Debuut Zwitserland Gastgezin Van Basten INTERVIEW 04-04-2008 Stille entree van een groot talent DOOR MIKE VAN DAMME Bij veel Ajax-talenten zingen naam en toegedichte faam al door de Arena, terwijl de speler zelf nog op De Toekomst speelt. De entree van Rafael van der Vaart en Wesley Sne- ijder gingen gepaard met verwach tingen: zij hadden hun kunstjes al jaren in de jeugdopleiding laten zien. De entree van Siem de Jong bij het eerste elftal kwam als een verras sing. Weliswaar werd de negentien jarige aanvallende middenvelder vorig seizoen uitgeroepen tot talent van het jaar, naar eigen zeggen kwam dat vooral, omdat hij elke dag van Doetinchem naar Amsterdam reisde om te trainen. Zijn uitver kiezing was mede een prijs voor wilskracht, niet voor voetbaltalent alleen. Daarbij komt dat De Jong pas net met zijn derde seizoen bij Ajax begonnen was op het moment dat hij op 7 oktober zijn competitiedebuut maakte tegen Sparta. Zijn naam en faam hadden dus niet eens de tijd hem vooruit te snellen. 'Het gaat inderdaad snel,' beaamt De Jong. 'Ik merkte dat ik niet heel bekend was bij de andere spelers. Ik speel hier pas drie jaar, dus zo gek is dat niet.' Zijn eerste kennismaking kwam niet op het beste moment. Op maan dagavond speelde hij nog met de Beloften een halve wedstrijd tegen ADO Den Haag, op dinsdagoch tend stond hij naast de Arena op het trainingsveld om op woensdagoch tend met de selectie naar Zagreb af te reizen voor het UEFA Cup-duel met Dinamo Zagreb. Een hectische eerste ervaring dus. In Zagreb zat hij de hele wedstrijd op de bank. Een week later maakte hij in de bekerwedstrijd bij Kozak ken Boys alsnog zijn debuut. Na zijn treffer tegen Sparta, bij zijn compe titiedebuut, snelde zijn faam hem ineens wel vooruit. Hij werd in dag bladen in één adem genoemd met Patrick Kluivert, Ronald de Boer, Marco van Basten en Johan Cruijff: ook zij scoorden in hun eerste com petitiewedstrijd. 'Het was leuk om te lezen, maar verder kan ik er niets mee,' reageert De Jong nuchter. 'Dat ene doelpunt geeft me geen garantie op een carrière als Cruijff en Van Basten.' Nu is De Jong bijna twintig wedstrij den, een doelpunt tegen Feyenoord, een contractverlenging tot 2013 én een uitnodiging voor Jong Oranje rijker. Zijn carrière is in een stroom versnelling beland. De Jong lijkt er amper van onder de indruk. Net als zijn oud-schoolgenoot Klaas-Jan Huntelaar - beiden zat op het Riet veld Lyceum in Doetinchem, net als Guus Hiddink en Paul Bosvelt overigens - is hij de nuchterheid zelve. 'Ik maak me nooit zo druk om dingen. Ik ben vrij rustig, observeer liever dan dat ik duidelijk aanwezig ben.' Het is zijn methode om zich aan te passen aan een veranderde omgeving. En het is een beproefde methode. Zo verhuisde hij al een keer van Zwitserland naar Neder- land, en van Doetinchem naar Amsterdam. Aanpassen deed hij vaak zonder al te grote problemen. De Jong werd op 28 januari 1989 geboren in het plaatselijke zieken huis van Aigle, een Zwitserse plaats vlakbij het meer van Genève. Zijn ouders, twee Nederlandse topvolleyballers, speelden lange tijd in Zwitserland. Zijn vader werkte tevens voor de wereldvolleybalbond, gelegen in het Alpenland. Op zesjarige leeftijd verruilde De Jong, zijn ouders en zijn jongere broer Luuk, de Alpen voor Doetin chem. Hij paste zich snel aan zijn nieuwe omgeving aan. Moeizamer verliep zijn eerste verhuizing van Doetinchem naar Amsterdam, op zijn zestiende. De Jong had zes jaar bij De Graafschap gespeeld, alvo rens Ajax interesse toonde. De middenvelder kwam in een gastgezin terecht. Hij ging in Amstelveen naar school. 'Dat beviel me niet. De leerstof op mijn nieuwe school sloot niet aan op die van mijn oude. Bij sommige vakken liep ik een jaar voor, andere vakken had ik nog nooit gehad. Het gastgezin voelde niet als thuis. Alleen als ik op het voetbalveld stond, voelde ik me blij.' De Jong verhuisde na een maand Amstelveen weer terug naar Doetinchem. Met de toestemming van Ajax, maar ook met de con sequentie, dat het talent elke dag anderhalve uur in de trein zat om te kunnen trainen. En daarna weer anderhalf uur terug. Die investering heeft zich drie jaar later terugbetaald. De Jong slaagde vorig jaar voor zijn vwo-diploma, behaald aan het Rietveld Lyceum. Nu is hij een vaste waarde binnen de Ajax-selectie. Hij woont weer in Amstelveen. Nu in een appartement. 'Alleen wonen is toch anders dan in een gastgezin zitten,' zegt hij. En nog een voordeel: hij hoeft niet meer naar school. De Jong is nu fulltime prof. Zijn baan gaat er alleen maar mooier uitzien. Althans, de voortekenen zijn goed, met Marco van Basten als trainer vol gend seizoen. De huidige bondscoach heeft aanval lend voetbal hoog in het vaandel staan, net als gebruikma ken van jonge talenten. Een jonge, Nederlandse nummer tien, past perfect in die visie. 'Ik hoop dat hij dat ook vindt,' grapt De Jong. 'Ik ken Van Basten niet persoonlijk, maar zijn naam spreekt aan. Ik zit net bij het eerste team, dan is het extra mooi om met zulke bekende mensen te werken.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 8