Ons dierbaar rood en wit Ook de jongste De Jong kan voetballen VOETBALFANS BLIJ MET NOS GROENENDIJK MOET WEG AJAX ABN AMRO Foto 5: Frank Rijkaard Foto 6: Danny Blind ajaxlife Foto 2: Johan Cruijff Foto 3: Stefan Pettersson Foto 4: Wim Jonk Dennis Bergkamp Foto 1: Sjaak Swart Foto 7: Jari Litmanen Zijn ouders waren volleybalinternationals. Zijn broer brak dit jaar door bij Ajax. Maar Luuk de Jong is zeker niet het zwarte schaap van de familie op sport gebied. Een debuut bij De Graafschap lonkt. Op 8 augustus 1973 neemt Sjaak Swart afscheid met een duel tegen Tottenham Hotspur (4-1). Op de foto loopt Mister Ajax z(jn ereronde langs het publiek in het Olympisch Stadion. Fotograaf: Louis van de Vuurst Op 28 mei 1995 sluit Frank Rükaard z(jn imposante voetballoopbaan af met de competitiewedstrijd tegen FC Twente (3-1). Vijftien minuten voor tijd krijgt de middenvelder een publiekswissel. Tot aan het laatste fluitsignaal scandeert het Ajax- publiek 'Frankie bedankt!' Fotograaf: George Verberne Een geëmotioneerde Danny Blind, die de grasmat van de Arena voor de laatste keer als speler verlaat. Na dertien seizoenen Ajax 1, speelt de verdediger op 16 mei 1999 zijn laatste profwedstrijd tegen RKC Waalwijk (2-0). De afscheidscere- monie is zeer indrukwekkend. Net als Blind, neemt ook Jari Litmanen na de laatste thuiswed strijd van het seizoen 1998/1999 afscheid van Ajax. Na zeven mag nifieke jaren, wil de Fin zijn geluk elders beproeven. Op de foto zien we Litmanen op de schouders van Gerald Sibon en Edwin van der Sar. AJAX KORT 04-04-2008 Fotograaf: George Verberne Johan Cruijff krijgt een knuffel van ploegmakker Ruud Krol. Op 7 november 1978 speelt nummer veertien zijn afscheidswedstrijd tegen Bayern München in het Olympisch Stadion. Dat eindigt in een nachtmerrie: 0-8. Later komt Cruijff terug op zijn besluit. Hij keert terug in het profvoetbal. Bron: Ajax beeldarchief Stefan Pettersson op de schou ders. Op 3 mei 1994 is de Zweedse doelpuntenmachine tegen FC Gro ningen (0-2 verlies) voor het laatst te bewonderen in stadion De Meer. Fotograaf: Louis van de Vuurst Een schitterend eerbetoon aan Wim Jonk en Dennis Bergkamp. Het tweetal vertrekt naar Internazi- onale en neemt, voorafgaand aan de wedstrijd tegen Fortuna Sittard (5-1) op 27 mei 1993, afscheid van De Meer en de fans. de aanvallende middenvelder van Ajax. Freddy Hein trainde beide spelers in de jeugd van amateurclub DZC'68. 'Siem had een elegantie op het veld. Bij hem zag je meteen, dat hij het kon maken. Luuk was minder technisch, meer een type Jan Wou ters. Aan zijn wedstrijdinstelling was niets mis. Hij wilde altijd winnen.' Hein kan zich die gedrevenheid nog goed herinneren. 'Luuk en Siem waren een keer op vakantie in Fries land. Hun vader meldde dat keurig. Luuk miste daardoor een oefenwed strijd. Op zaterdagochtend stond hij toch op het sportterrein. Hij moest en zou spelen. Helaas was de wed strijd afgelast.' Vooral als voetballers hebben ze hun verschillen, wat betreft karakter lijken Siem en Luuk erg op elkaar. 'Luuk is net als ik een rustige jon gen', herinnert Hein zich de jongste van de familie De Jong. 'Hun ouders kwamen ook uit de topsport. Zij zul len hun kinderen met beide voeten op de grond hebben gehouden. Het zijn zeer sociale jongens.' Nu Siem is doorgebroken bij Ajax, gaat alle aandacht naar de oudste van de broers. 'Luuk stond altijd al een beetje in de schaduw,' merkt Hein op. 'Het zou me niet verras sen als ook Luuk de stap naar het betaalde voetbal maakt.' Het leeuwendeel van de voetballiefhebbers is blij dat de NOS de rechten van de Eredivisiesamenvattingen terug heeft. Liefst 32 procent van de voetbalkükers geeft in een onderzoek van Maurice de Hond aan 'dui delijk meer' te gaan kijken naar de Eredivisie. Eenzelfde aantal geeft aan 'iets meer' dan nu te gaan kijken, voor 29 procent verandert er niets, vier procent weet het niet en de resterende drie procent had de samenvattingen liever op de commerciële omroep gehouden. Op de vraag 'Hoe beoordeelt u het feit dat de samenvattingen terugkomen b(j de NOS', antwoordt 78 procent van de ondervraagden positief. Vijf procent is negatief. De rest is neutraal of weet het niet. Assistent-trainer Alfons Groenendijk moet aan het einde van het sei zoen weg bü Ajax. Zijn contract wordt niet verlengd. Dat kreeg Groe nendijk vorige week te horen van technisch directeur Martin van Geel. 'Ik kreeg er geen reden bü,' aldus Groenendük. 'Ik vind dit teleurstel lend. Ajax gaf me het hele seizoen het gevoel tevreden te zün en met me verder te willen.' Driejaar was Groenendük werkzaam bü Ajax, eerst als trainer van Jong Ajax, daarna als assistent bü het eerste elftal. 'Wat ik nu ga doen, weet ik nog niet. Het is vrü laat om te horen dat ik weg moet. Bü alle clubs zün de meeste functies al ingevuld.' Zoals bekend heeft Ajax in AEGON een nieuwe hoofdsponsor gevonden. ABN AMRO verdwünt daarmee na achttien jaar van de shirts. De bank neemt supportersgericht afscheid, al blüft men wel sponsor. Op zes april worden diverse topspelers ingevlogen die successen behaalden onder het groengele hoofdsponsorschap. De nacht na de wedstrüd tegen De Graafschap kamperen 120 prüswinnaars op de grasmat. Op 20 april speelt Ajax in speciale Dance4Life-shirts. Die worden na afloop ondertekend en geveild voor het goede doel. Verder komt Partysquad langs om de beats de Bülmer in te knallen. Voor info: scorenmetabnamro.nl door mike boeschoten Ajax Life diept uit de archieven telkens één thema op. Belangwekkende, nutteloze informatie, om te lachen of om eens bü stil te staan. Deze keer: afscheidswedstrüden. Fotograaf: Jan Mud Tl". ti/Vv iVIRO iV j/in A Fotograaf: George Verberne DOOR MIKE VAN DAMME De Jong speelt dit seizoen in de Al van De Graafschap. Terwijl zijn anderhalf jaar oudere broer Siem bij Ajax aan de deur van het eerste klopte, deed de aanvaller dat in Doetinchem. 'Hij heeft in de voorbereiding op het seizoen bij de selectie gezeten,' geeft Siem de Jong aan. 'Het gaat goed met hem.' Luuk stond zelfs even in de belangstelling van Ajax, laat zijn oudere broer weten. Uitein delijk bleek de interesse niet concreet. Luuk blijft gewoon bij De Graafschap. De jongste van de twee broers is een ander type voetballer dan

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 6