'AJAX BESLIST' KINDEREN VAN NU WETEN NIET BETER. KUNSTGRAS HEEFT DE TOEKOMST t - fjgl A £fi ajaxlife REPORTAGE 4 4 04-04-2008 XX X JC" i i-O7^ IV ;>V A? 3H' nV«s£yU -"ivVi <5* <3 ?M Ifl^QRL tó's Ckii .5 r,. »w. Toekomst Angst Onderzoek Klachten ,4s •St TP. •I" r Als FC Volendam promoveert, heeft de Eredivisie twee clubs, die op kunstgras spelen. Mocht hekkenslui ter Excelsior niet degraderen, dan komt de teller op drie. Volgens het Rotterdamse clubbestuur is het aan leggen van kunstgras een financieel betere optie dan het aanleggen van veldverwarming, dat vanaf volgend seizoen verplicht is in de Eredivisie. Trainer Ton Lokhoff liet in het Algemeen Dagblad weten: 'Kunst grasvelden worden steeds beter. Ik groeide op met echt gras en ben daar nog steeds voor. Maar je moet ook kijken naar de toekomst.' Heeft kunstgras daadwerkelijk de toekomst? Het aantal kunstgrasvel den in het betaalde voetbal groeit nog steeds. Heracles Almelo, Cam- buur Leeuwarden, AGOVV, FC Volendam en FC Omniworld spelen momenteel op velden, die altijd bespeelbaar zijn. Volgend seizoen komt daar naast wellicht Excelior ook FC Zwolle bij. De trend lijkt zich dus voort te zetten. Of toch niet? Cambuur Leeuwarden maakte onlangs namelijk bekend van kunst gras weer op echt gras over te stap pen. De Friese ploeg maakte als één van de eerste clubs de overstap naar de kunstmatige ondergrond. Dat pakte niet goed uit. Het veld sleet te snel. De KNVB keurde vorig seizoen zelfs een duel af. Nadat de club het veld opknapte, bleven er spelersklachten binnenstromen. Gevolg? Blijven spelen op kunstgras is zowel op sportief als financieel gebied onhandig. 'Over drie tot vijf jaar willen we een nieuw stadion hebben,' zei algemeen directeur Alex Pama bij het bekend maken van het nieuws. 'Voor die periode vinden we het te duur om een paar ton aan een nieuw kunst grasveld uit te geven. Dus is een normaal grasveld de logische stap.' ley. De Rotterdamse rivaal traint eveneens amper op het beschikbare kunstgrasveld. Toekomstig bondscoach Bert van Marwijk liet Feyenoord voor het duel bij Heracles slechts éénmaal op de gefabriceerde ondergrond trai nen. 'Dat is toch anders. Je hebt veel verschillende soorten kunstgras. Ik ben geen voorstander van kunst gras. Toen wij bij Heracles aankwa men, lag er een heel andere mat. Als bezoekende ploeg ben je altijd in het nadeel. Een ploeg als Heracles speelt en traint er elke week op. Dat maakt het makkelijker. Natuur lijk moet je met de tijd meegaan, maar ik vind dat je het gras dient te kunnen ruiken. En je hoort er een keer op te kunnen schelden als er een polletje ligt of het veld drassig is. Bovendien lopen spelers sneller tegen lichamelijke klachten aan.' Van Marwijk ziet ook voordelen: 'Een technische ploeg kan er altijd beter op uit de voeten. En noodge dwongen, bij een slechte grasmat, kan ik me er iets bij voorstellen. Of kunstgras de toekomst heeft? Ik denk ja, maar hoop nee.' Vitesse-trainer Aad de Mos was na het duel met Heracles minder diplo matiek in De Gelderlander. 'Het is net curling. Die bal slipt en glijdt door als een gek.' Zit er toekomstmuziek in de kunst grasscène? Nemen we binnen afzienbare tijd echt afscheid van de oude vertrouwde weide? De huidige coaches blijven vooral huiverig. De clubleidingen zijn daarentegen juist steeds positiever. Hoogma gelooft stellig, dat de komst van kunstgras niet is tegen te houden. 'Kijk naar het amateurvoetbal en naar de Cruijff Courts. Jongeren voetballen steeds vaker op kunst gras. Wij moesten nog van echt gras overschakelen. De kinderen van nu weten niet meer beter. Kunstgras heeft de toekomst.' Vooralsnog is de angst voor kunst gras groter dan de sympathie. Trainers uit de Eredivisie reizen niet graag naar Heracles Almelo. Gerenommeerde oefenmeesters spraken hun onvrede uit over de mat. Met name omdat hun waarde volle spelers de dupe zouden kunnen worden van blessures. Ook bij andere teams regeerde die angst. Niet voor niets wilde PSV- verdediger Jan Kromkamp het duel in Heracles begin dit seizoen aan zich voorbij gaan, omdat hij bang was voor blessures. Ajacied Jaap Stam liet het duel in Almelo vorig seizoen schieten. Hij stond - logi scherwijs - dan ook niet te springen toen hij begin dit seizoen weer naar het Polman Stadion moest afreizen. Spelen deed hij uiteindelijk wel. De mandekker liet zich twintig minuten voor tijd uit voorzorg naar de kant halen. Is die angst voor blessures gegrond? Dat betekent niet dat Cambuur Leeuwarden het kunstgras geheel afzweert. In het nieuwe stadion komt mogelijk weer kunstgras. 'We weten het nog niet. Dat gaan we in de komende jaren bekijken. Alles is mogelijk.' Duidelijk is en blijft, dat de meeste ploegen liever morgen dan vandaag pas op kunstgras spelen. Ajax heeft al jaren een kunstgrasveld naast de Arena liggen. De club gebruikt het veld slechts voor partijtjes voetvol- De Universiteit Maastricht (UM) is bezig met een grootschalig onderzoek naar de kwa liteit van kunstgras met betrekking tot mogelijke kwetsuren. Het onder zoek richtte zich op de blessures van selectiespelers van Ajax, Roda JC, FC Utrecht, FC Groningen, NAC, FC Omniworld en AGOVV. 'Op de kunstgras liep men niet meer blessures op,' zegt bewegingsweten schapper Kenneth Meijer. 'Wat wel opviel, was dat er meer enkelblessu res waren. Het verschil was te klein om conclusies te trekken, al kwam uit een Zweeds onderzoek hetzelfde resultaat. Als we het onderzoek echt goed willen doen, moeten we de blessures bij de jeugdspelers bij houden. Zij trainen en spelen vaker op kunstgras dan de meeste eerste elftallen.' UM bekijkt nu samen met kunst grasleverancier Terra Sports hoe het de velden kan optimaliseren voor het menselijke lichaam. Meijer: 'We onderzoeken bij welke demping en stijfheid van het veld, de belasting voor de mens het minst is. De wereldvoetbalbond FIFA keurt de velden door te kijken hoe hoog een loden bal opveert. Binnen de goedgekeurde marges kunnen leveranciers veel doen. Dat is voor hen gunstig. Maar het betekent tevens dat zij velden die slecht voor de menselijke belasting zijn, goedkeuren.' De conclusie? 'We hebben met z'n allen nog een heel lange weg te gaan en veel ken nis op te doen.' De Amsterdam Arena staat welwillend tegen de komst van kunst gras. Stadiondirecteur Henk Markerink hoopt van Ajax te verne men welke ondergrond gewenst is. 'Ik ga daar binnenkort serieus over praten met technisch directeur Martin van Geel,' laat Mar kerink weten. 'We moeten een beleidsplan maken voor de komende jaren. Kunstgras is wat mü betreft zeker bespreekbaar.' Markerink sprak in 2000 ook al uitvoerig met Ajax over het even tueel vervangen van het echte gras, dat in de Arena lange tüd niet goed wilde groeien. Toen wilde de Amsterdamse club er niet aan. 'Destijds was de discussie ook in volle gang. Dat resulteerde in een paar kunstgrasvelden op De Toekomst. De profs wilden niet. Ik merk wel dat er een bredere acceptatie komt. Als ik met mensen op De Toekomst praat, zijn ze toch te spreken over de kunstgrasvelden die ze her en der tegenkomen.' Het is geheel aan Ajax of er kunstgras in de Arena komt of niet. Van Basten zei bü zijn presentatie dat als de spelers het willen, kunst gras een optie is. Ajax' vorige trainer Henk ten Cate vond kunstgras echter helemaal niets. Markerink: 'We hebben met alle trainers van Ajax gepraat, en iedereen had een andere mening. Louis van Gaal en Co Adriaanse zagen er wel wat in, maar Ruud Krol en Jan Wouters waren bijvoorbeeld fel tegen. Wouters zei dat hij nog liever op een modderveld zonder gras wilde spelen.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 10