AJAX ZAL ZIJN BESTE SPELERS FORSE SALARISVERHOGINGEN MOETEN BIEDEN, ZODAT ZE NIET NAAR EEN MIDDENMOTOR IN DUITSLAND OF SPANJE GAAN Koninklijke komeet STRAFTRAINING NIEUWE WEBSITE Hij verkaste deze zomer rijkelijk laat naar Zuid-Europa, maar Wesley Sneijder (23) voelt zich bij Real Madrid nog steeds Ajacied. 'Het aanstellen van Marco van Basten is een goede zet.' ajaxlife f*| REPORTAGE Xw 22-03-2008 Wesley Sneijder ver DOOR SANDER ZELDENRIJK 'Hé Ajacied! Doe je straks wel je best?'Acht woorden, gekscherend uitgesproken in een Catalaanse gekte rondom stadion Nou Camp, bereiken Wesley Sneijder door een cordon van streng geïnstrueerde stewards. De spelersbus van Real Madrid is zojuist via een sluiproute voor de hoofdingang van het stadion van aartsrivaal FC Barcelona gepar keerd. Tweehonderd meter verderop staan zesduizend uitzinnige Barpa- fans de Madrilenen uit te fluiten. Verrast verplaatst Sneijder zijn geconcentreerde blik richting grond naar de bekende stem. Als hij Ajax Life ziet, volgt er een ontspannen glimlach en een vriendelijke hand. Hij belooft ons na de wed strijd te ontmoeten in de mixed zone voor de pers. De 'man van 27 mil joen' oogt ontspannen, maar staat straks wél voor het eerst aan de aftrap van 's wereld best bekeken kraker. Een slordige vier maanden later staat de afspraak. Sneijder was na afloop van Barpa-Real namelijk nergens meer te traceren in de Cata laanse hoofdstad. Samen met zijn Nederlandse teamgenoten vloog hij direct na de wedstrijd naar Amster dam om er de jaarwisseling door te brengen. 'Ik was in de aanloop naar die wedstrijd voor het eerst sinds mijn debuut voor Ajax weer zenuw achtig. Al verdween dat direct na het eerste fluitsignaal.' Sneijder speelde tegen Barpa destijds een puike partij. Real Madrid won met 1-0 en kreeg negentigduizend socio's stil. Daarmee was de eerste mentale dreun van het seizoen voor de koningsploeg. Sportief gezien waren de successen sindsdien wisselend. Europees is de ploeg van trainer Bernd Schüster al uit gespeeld. AS Roma bleek voor de tweede keer in zes jaar te sterk in Estadio Santiago Bernabéu. In het Spaanse bekertoernooi (Copa del Rey) bleken de vakantievoetbal lers van Mallorca te sterk. Blijft over de Primera Division. Daarin lijkt Real ongehinderd als eerste over de finish te komen. De week na de Champions League uitschakeling hield niet over, maar desondanks kon Sneijder er wel mee overweg. 'De uitschakeling was wel een drama, maar na twee dagen ging het dagelijks leven weer verder. Je hebt hier minder discussiepro gramma's. Er zijn wel twee kranten die iedere dag negen pagina's moe ten verslaan. Natuurlijk werd er over de trainer geschreven. De uitschake ling was terecht. De Nederlandse cultuur is heel anders. Daar blijft men maar steeds doorhameren op een uitschakeling. Hier gaat men er wat makkelijker mee om en kijkt men weer sneller naar de realiteit. Wat dat betreft helpt het natuurlijk ook wel dat we bovenaan staan.' De overgang van Amsterdam naar Madrid is hem goed bevallen. Op het moment dat we hem spreken heeft hij een spaarzame vrije middag en zijn de schoonouders op bezoek. Zijn vrouw Ramona en twee jaar oude zoontje Jessey hebben het eveneens naar hun zin in de hoofd stad. 'Jessey is een stuk drukker als we in Nederland zijn', merkt Sne ijder op. Hij ondergaat zijn debuut jaar als een roes. 'We spelen dit sei zoen nog maar tien duels. Het ging ontzettend snel. Dat is een goed teken. Als je het naar je zin hebt, gaat de tijd vaak een stuk sneller.' Sportief gezien belandde Sneijder bij de Koninklijke in de luwte, voor zover je daar bij de grootste club ter wereld van kunt spreken. Was de aanvallende middenvelder bij Ajax nog de speler om wie alles draaide, bij Real Madrid stond hij weer een stuk lager in de hiërarchie. De status van clubiconen als doel man Iker Casillas, middenvelder Güti en aanvaller Raül had hij deze zomer nog niet. Hij kon - niet in de laatste plaats tot zijn eigen plezier - rijpen in hun schaduw. Inmiddels nadert hij ze met rasse schreden. Sneijder is populair bij spelers én supporters. 'De spelersgroep accep teerde me makkelijk en ik voelde me snel een belangrijke schakel binnen het elftal. Toen ik niet speelde van wege een gebroken rib, informeerde Raül dagelijks hoe het met me ging. 'We kunnen niet zonder je en heb ben je snel weer nodig', riep hij telkens. Dat deed me veel. Vervolgens moest ik op stel en sprong mijn rentree maken. Ieder een is hier vol lof.' Als Ajax Life hem confronteert met het feit dat hij als een komeet zijn doelen weet te realiseren, en dat alles sportief en fysiek eveneens behoorlijk meezit, moet hij lachen. Hij staat er - typerend genoeg - niet zo vaak bij stil, maar inderdaad. Wesley heeft er met zijn 23 jaar het tempo behoorlijk in. 'Het gaat inderdaad allemaal erg snel. Tijd om te genieten is er niet. Ik word geleefd. Het gaat maar door en ik geef iedere wedstrijd steeds maar het maximale. De club regelt gelukkig veel voor me, maar op een gegeven moment moet ik zelf mijn boontjes doppen. Dat maakt me meer ver antwoordelijk. In dat opzicht ben ik als speler én als mens gegroeid. Ajax werkt professioneel, maar hier is het allemaal nóg beter geregeld.' De 126-voudig Ajacied volgt de verrichtingen van zijn voormalige werkgever - tweeduizend kilometer noordelijker - nog op de voet. Hij heeft geregeld contact met Alfons Groenendijk en John Heitinga. Sinds zijn transfer bezocht hij de club al drie keer, als het een beetje uit komt. Een dag na dit interview stond de wedstrijd tegen PSV op het programma. Sneijder leefde 24 uur voor de cruciale wedstrijd al intens mee. 'Ajax blijft mijn club', zegt hij met een warm gevoel. Hij wil nog wel even reageren op wat digitale beschuldigingen. Sneijder zou volgens meerdere web sites Klaas-Jan Huntelaar en vriend John Heitinga hebben aangeprezen bij Real Madrid. Dat misverstand moet even uit de wereld worden geholpen. 'Als een Nederlandse webmaster dat van een Spaanse internetpagina overneemt, moet hij het wel goed vertalen. Nu stond het er verkeerd. Ik heb hier met nie mand over John gesproken. Hij kwam alleen op visite. Dat riep hij al tijdens de zomer. Twee weken geleden vroeg een verslaggever van AS me naar Klaas-Jan. Ik ant woordde, dat ik hem in de toekomst zeker bij een Europese topclub zie heel snel tot de grootverdieners bij Ajax.' Als Sneijder zijn eerste Madrileense seizoen met een hoofdprijs afsluit, spelen. Of dat dan Real Madrid zou zijn, was zijn vervolgvraag. Dat kon ik niet zeggen. De Neder landse en Spaanse competitie, dat is een wereld van verschil.' De offensieve middenvelder was zelf zeven maanden geleden onhoudbaar voor technisch directeur Martin van Geel. Net op het moment dat Sneijder écht goed werd, vertrok hij. Het versterkte het beeld van Ajax als Europees opleidingsinstituut. De 27 miljoen euro maakten hem de meest waardevolle speler uit de Amster damse kweekvijver. Belangrijker is te weten wat Ajax kan doen om dergelijke spelers voortaan te behou den. 'Op een gegeven moment wordt het een moeilijk verhaal. Dan wil je als speler na vijf seizoe nen in het eerste, naar een Europese topclub. Wil je een goede speler behouden, dan moet hij in ieder geval een keuze hebben op financi eel gebied. Ajax zal zijn beste spelers forse salarisverhogingen moeten bieden, zodat ze niet naar een mid denmotor in Duitsland of Spanje gaan, zoals Nigel de Jong, Steven Pienaar, Hatem Trabelsi en Daniel de Ridder. Ik hoor nog wel eens wat, en sommige buitenlandse spelers die zich dit seizoen nog geen seconde hebben bewezen, behoorden wél volgt er nog een EK-toetje in Oos tenrijk en Zwitserland. De interna tional (woensdag speelt hij in Wenen wellicht zijn 43ste interland) kijkt met veel vertrouwen naar de nabije voetbalzomer. 'Dat komt vooral door de laatste interland tegen Kroatië. We speelden toen in een 4-2-3-1-formatie, waarbij de juiste spelers op de juiste manier gebruikt werden. Daardoor speelden we niet zo statisch. We zijn met Oranje bezig iets neer te zetten. Als we de poule doorkomen, zijn we al een heel eind op weg. Wat ik van Bert van Mar wijk vind? Ik ken hem niet als trai ner. De tijd zal het leren.' Dat Ajax de huidige bondscoach wist te strikken, ziet Sneijder als iets positiefs. 'Dat is een goede zet. De laatste weken kreeg Ajax hier in Spanje sowieso veel aandacht van wege alle gevolgen van het commis sierapport. Met name Johan Cruijff haalde de sportzenders. Ajax heeft nog steeds een goede naam in Spanje. Dan heb ik het vooral over de jeugdopleiding. Daar is de pers vol lof over', aldus het beste bewijsmateriaal van diezelfde kweekvijver. Wesley Sneijder heeft zün pupil- lentüd als voetballer laten optekenen door journalist Fred Diks. Dat resulteerde in het boek 'Van Pupil tot Prof'. Een fraai en inzichtelijk naslagwerk met enkele leuke en onthullende fragmenten. De auteur vloog meerdere malen naar Madrid om de hoofdpersoon te inter viewen. 'Ik werkte mee, omdat ik zelfvan nature nogal vergeet achtig ben', zegt Sneijder. Ik vond het een leuk idee om over mijn jeugd te lezen en anderen over die periode te horen vertellen. Dat is later ook grap pig voor mijn zoontje. Er zitten leuke anekdotes tussen. Zo waren we met de Ajax-jeugd ooit op een toernooi in Engeland. Ik was denk ik elf jaar. Kregen we 's nachts rond vier uur straf- training. Een nacht later maakte ik iedereen wakker en riep dat we wéér een straftraining had den. Op een gegeven moment stond iedereen buiten, inclusief de trainers (Hennie de Regt en Wim Stuut). Ik was de enige die lekker in mijn bedje lag. Dat soort herinneringen komen dan weer bovendrijven.' Een beetje Europese topper beschikt over een eigen website. Dat geldt dus ook voor Wesley Sneijder. Hij lanceert begin april www.wesleysneijder.nl in een nieuw en verfrissend jasje. Op de site vind je exclusief nieuws, interviews, foto's en video's. Bovendien kun je er geregeld een shirt winnen. De site wordt een onderdeel van Fobazo. Van wat? Fobazo is een voetbalportaal en brengt voetbalfans en inter nationale topspelers samen. Voeg daar spectaculaire games en fraaie merchandising aan toe, en je kunt spreken van een behoorlijk uniek project. Nieuwsgierig? Kijk even op www.fobazo.com!

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 8