De leerling en zijn meester 14 ADVIEZEN VAN DE 'COMMISSIE CRUIJFF' Marco van Basten (43) is niet alleen de oogappel van Johan Cruijff, maar bovenal een passionele perfectionist. Iemand die zijn eigen gang gaat en zich niet onder druk laat zetten. De scheidend bondscoach krijgt minimaal twee jaar om dagelijks te kneden aan een kampioensploeg. 1 O AJAX KORT XLI 07-03-2008 ajaxlife Zeister bossen Marco weet wat hij wil (en waar hij aan begint) DOOR SANDER ZELDENRIJK hij precies weten waaraan hij zou beginnen bij Ajax. De meerderheid van de supporters droomde al jaren van dit scenario: Johan Cruijff, die eindelijk zijn visie vrijelijk mag los laten op Ajax, en de meest populaire speler van de generatie'88. Wie deze mensen het beste uit zichzelf wil laten halen, moet ze ook de ruimte geven die nodig is. Zo zal iedereen benieuwd zijn welke voor waarden er door Ajax en Van Basten op papier zijn vastgelegd. De spelersgroep zal komend seizoen een volledig vernieuwde technische staf voor zich krijgen. Assistent trainers John van 't Schip en Rob Witschge maken in het kielzog van hun boezemvriend eveneens de overstap vanuit de Zeister bossen. Op moment van schrijven is Ajax nog in gesprek met keeperstrainer Carlo L'Ami, maar alle betrokkenen willen in principe met elkaar verder. Conditie- en hersteltrainer René Wormhoudt blijft ook aan de selectie verbonden. Nu de belangrijkste namen op technisch vlak zijn ingevuld, keert er weer enige vorm van rust terug rondom de Arena (voor zover daar bij Ajax ooit sprake van zal zijn). Dat is een goede zaak. De dreigende onrust komt zoals vanouds vanaf de transfermarkt. Eerder dit seizoen schreven we al over de mogelijke exodus van spelers. Zo zouden Klaas-Jan Huntelaar, Urby Ema- nuelson, John Heitinga en Maarten Stekelenburg al met hun hoofd bij een buitenlands avontuur zitten. Wat dat betreft is het goed, dat laatstgenoemde onlangs zijn con- 'En nu?' kopten we op de vorige cover van Ajax Life. Wel, een slor dige drie weken na het commissie rapport weten we op het moment van schrijven, dat het voetbaltech- nische beleid drastisch is veranderd. Johan Cruijff en Marco van Basten moeten Ajax terugbrengen naar de top. Laatstgenoemde verbond zich als enige daadwerkelijk aan de club, middels een vierjarig contract. Dat Van Basten zijn contract na het EK zou inruilen voor een verbinte nis bij zijn grote liefde zal weinig mensen verrast hebben. Niet voor niets sijpelden er al in 2002 - het jaar dat hij besloot terug te keren in de voetballerij - berichten door dat hij alleen in de absolute top wilde gaan werken. De ex-spits van Ajax en AC Milan had zijn doelen volgens medecursisten duidelijk voor ogen: hoofdtrainer van Ajax of bonds coach van het Nederlands elftal. Amper zes jaar later moet hij die doelstellingen eigenlijk al bijstellen. Na vier jaar Oranje is het nu tijd voor vier jaar Ajax, met een evalua tiemoment halverwege. Het is begrijpelijk dat criticasters - waarvan er in de voetballerij steeds meer lijken te komen - zich afvragen waarom de geboren Utrechter niet eerst bij een subtopper aan de slag gaat. Leg je die vraag voor aan men sen uit zijn directe omgeving, dan krijg je als antwoord dat Van Basten daar te perfectionistisch voor is. Hij is niets anders dan de absolute top gewend en neemt geen genoegen met minder. 'San Marco' beseft zelf ook dat het nu of nooit is. Niet voor niets wilde Johan Cruüff gaf in augustus 2006 in Ajax Life al aan hoe Ajax weer gezond moest worden. Nu hü zich actief met het tech nisch beleid gaat bemoeien een meer dan interessant - en nog steeds actueel - lijstje. 1. Werk samen 2. Waardeer het straatvoetbal 3. Wees eerlijk 4. Maak Piet Keizer belangrijk 5. Stel sterke mensen aan 6. Put moed uit FC Barcelona 7. Gebruik de vleugels verstandig 8. Leid spelers goed op 9. Kies voor uitstraling 10. Stop met de '10' 11. Creëer clubbinding 12. Laat sporters de club runnen 13. Luister naar elkaar 14. Zorg voor plezier Op www.ajaxlife.nl staat het volledige interview en wordt er dieper op de verschillende aan bevelingen ingegaan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 8