Stress in de spits Oké, als telt niet in de (top)sport, maar wat als Klaas-Jan Huntelaar geblesseerd raakt of na dit seizoen vertrekt? Heeft Ajax in zo'n doemscenario iemand achter de hand? Iemand die ze er net zo makkelijk inschopt? POTENTIELE OPVOLGERS VAN HUNTELAAR: ANALYSE ajaxlife 07-03-2008 Breekijzer Kluivert 1. Marcus Berg - FC Groningen 2. Miralem Sulejmani - SG Heerenveen 3. Roland Lamah - Roda JG 4. Blaise N'Kufo - FG Twente 5. Berry Powel DOOR MIKE BOE SCHOTEN Het lijkt er niet op. Ajax leunt erg op het scorend vermogen van Huntelaar. Iets te veel, wellicht. Zijn productiviteit - in vorm of uit vorm doet bij The Hunter niet ter zake - is en blijft zijn sterkste wapen. Scoren doet hij altijd en overal. Hoewel er in het verleden twijfels bij een deel van de fans waren over zijn rendement - hij kwam wat langzaam op gang - bewijst Klaas-Jan ook dit jaar weer over killerkwaliteiten te beschikken. Dat wijzen de statistie ken dubbel en dwars uit. Hij is niet alleen topscorer van de Eredivisie, maar loopt met 24 goals uit 26 com petitieduels (tot voor het duel met Excelsior) praktisch één op één. En dat is nou juist wat de suppor ters zorgen baart. Mocht Huntelaar onverhoopt tijdelijk niet beschikbaar zijn voor trainer Adrie Koster van wege een blessure of schorsing, wat dan? En dan hebben we het nog niet eens over het absolute doemscena rio. Een mogelijk afscheid van Hun telaar na dit seizoen. Buitenlandse kapers liggen immers op de loer. 'Nu hebben wij eindelijk een sco rende spits, waar we jarenlang op hebben zitten wachten, zijn we weer te afhankelijk van hem. Maar als Huntelaar niet veel scoort, is het ook niet goed', aldus technisch directeur Martin van Geel. 'Natuurlijk berei den wij ons voor op een mogelijk vertrek. Spelers hebben tegenwoor dig ambitie. We houden daarom rekening met alle scenario's. Wij moeten in zo'n geval zorgen voor een adequate vervanger, die in het Ajax-systeem past.' De spitsenspoeling in de eigen selec tie is immers dun gezaaid. Over talentvolle vleugelaanvallers beschikt de bekerwinnaar wel. Mannen als Kennedy Bakircioglü, Dennis Rommedahl, Leonardo, Luis Suarez en Albert Luque pikken hun doelpuntjes mee, maar staan er toch vooral voor de actie en het laten scoren van anderen. Daar waar Huntelaars specifieke kwaliteiten gekenmerkt worden door balvast heid, goede positionering in de zestien en doeltreffendheid. 'Dat zijn ander type spelers, dat klopt', beaamt Van Geel. De reservebank biedt weinig alter natieven voor de centrale spitsposi- tie. Mitchell Donald heeft potentie, maar is jong, onervaren en boven dien van nature een middenvelder. Alleen Suarez, al goed voor veertien treffers, en Leonardo zouden met hun snelheid en scorend vermogen in een systeem met twee spitsen kunnen renderen. Maar wie moet er naast hen staan? 'We hebben Urzaiz ook nog', reageert Van Geel. De 36-jarige Spanjaard wist in zijn tijd bij Athletic Bilbao nog wel wat scoren was, maar zit dit seizoen vaker op de tribune dan op de reservebank. Achter het aantrekken van Urzaiz afgelopen zomer, ook al was dat transfervrij, zetten wij grote vraagtekens. De spits had zijn voet balschoenen al zo goed als opgebor gen, maar haalde deze ogenblikkelijk weer tevoorschijn toen Ajax zich meldde. 'We hebben onze pinchhitter bin nen', riep Van Geel eerder dit sei zoen hoopvol. 'Ismael gaat als breek ijzer dienen, als targetman, om een verdedigende muur te slechten.' Hoe denkt Van Geel nu over die uitspraken? 'We hebben Urzaiz gehaald, omdat (Henk, red.) Ten Cate in hem een breekijzer zag. Iemand die met zijn fysiek bij een 0-0 stand en met elf tegen elf een muur kan slechten. Dat was de ach terliggende gedachte. En bovendien heeft hij vorig seizoen nog negen goals gemaakt in Spanje. Niet de minste competitie.' De routinier speelde voor Ajax slechts zeven duels en staat droog. Het zogenaamde breekijzer heeft nog niet voor de nodige offensieve impulsen gezorgd in cruciale slot fases dit seizoen. Slotfases waarin Urzaiz een schokeffect teweeg had kunnen brengen en daarmee de kan sen op de titel levend had kunnen houden. Tot op heden niets van dat alles. Van Geel: 'We zijn niet vaak in die situatie geweest. Bovendien is de concurrentie moordend, zeker nu een aantal spelers weer terug is van een blessure.' Ajax koos deze zomer voor een 36-jarige, in plaats van een 31-jarige op eerherstel beluste clubman als Patrick Kluivert. Volgens diverse media toentertijd, stond hij wel open voor een overgang van PSV naar Ajax. De club die hij in 1995 met het befaamde puntertje de 'Cup met de Grote Oren' schonk. Kluivert wil zijn carrière het liefst bij Ajax beëindigen, zo laat hij ons van uit Lille weten. 'Als het aan mij ligt wel. Ik ben Ajacied in hart en nieren en er begonnen toen ik acht jaar oud was. Ik heb elk team overmeesterd. Ik hoop dat de mensen die het daar voor het zeggen hebben, het ook fantastisch vinden als ik mijn loop baan in Amsterdam zou beëindigen. Wanneer weet ik niet, maar die weg houd ik altijd open.' De vraag is en blijft of Ajax dat aandurft. Ook voor Kluivert gaan de jaren langzaam tellen en boven dien heeft hij bij OSC Lille nog niet zijn oude niveau weten te halen. Desondanks zou een terugkeer naar Amsterdam geen onverstandige zet zijn. Met het stoppen van Urzaiz en vermoedelijk ook Edgar Davids, levert Ajax aan de nodige ervaring in. Een kleedkamerrol, waarbij Kluivert de jongere garde van advies voorziet, zou ideaal zijn. Mocht Huntelaar vertrekken uit Amsterdam, dan kan Ajax niet vol staan alleen Kluivert als vervanger aan te trekken. Maar een technisch begaafde en makkelijk scorende cen trumspits van topklasse uit het bui tenland aantrekken, is tegenwoordig nagenoeg onhaalbaar/onbetaalbaar voor een Eredivisieclub. En in Nederland zelf is een opvolger van Huntelaar niet één twee drie gevonden. In het ideale scenario blijft Klaas-Jan en gaat hij een koppel vormen met de dan hopelijk teruggekeerde Kluivert. Mocht dat gouden duo geen succes opleveren, dan heeft Ajax altijd nog de opmer kelijk productieve John Heitinga. Als hij bij Ajax blijft tenminste. (Shoppen in het hoge Noorden bevalt ons wel) (Laten we er vroeg bij zijn. Straks wil iedereen hem hebben) (gehuurd van Anderlecht) (Groeibriljant) (Naaste belager van Huntelaar optopscorerslüst) (Shoppen in het hoge Noorden bevalt ons wel)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 7