t k 'Janussie' staat er VERLOSKAMER ajaxlife COLUMN Afscheid nemen bestaat niet! De linksbackproblemen van Ajax zijn verleden tijd sinds Vertonghen deze verdedigende taak op zich neemt. Krachtig en vol overtuiging staat Jan z'n mannetje in de Amsterdamse defensie. Dit sei zoen ontwikkelt de jonge Belg zich uitstekend aan de zijde van z'n Vlaamse collega Vermaelen. In de perskamer van Ajax hangt een foto van de erewedstrüd uit 1999. Georganiseerd door (en voor) Johan Cruüff. De clubicoon staat op de 'elftalfoto' centraal op de achterste r(j. Hij is omringd door andere oud- Ajacieden, die ooit voor Ajax een Europa Cup wonnen. Ze dragen een thuis- of uitshirt. De foto geeft de situatie bij de club beter weer dan de vlugge waarnemer vermoedt. De laatste jaren werd meer dan ooit duidelük, dat Ajax eigenlijk uit twee teams bestaat: die van Johan Cruüff en die van Louis van Gaal. Of het nu ging om het vertrek van Van Gaal als technisch directeur of het ontslag van Danny Blind: de machtsstrüd speelde een rol en zorgde voor extra onrust binnen de club. E-h Van Gaal bekende vorige week bü de terugkeer van Cruijff, dat de twee geen vrienden zün. Dat was al meer dan duidelijk. De twee grote karakters botsen. Van Gaal is uitgesproken en durft keiharde kritiek te uiten over zün collega's. Zo twüfelde hü openlük aan de kwaliteiten van Marco van Basten (een bescher meling van Cruüff), toen de KNVB hem aanstelde als bondscoach. Cruüff is diplomatiek en laat zich eigenlijk alleen in zijn column in De Telegraaf wel eens hard uit. De grotere successen van Louis als Ajax-trainer zullen bü 'El Salvador' ook steken. Ajax lijkt te klein voor twee ico nen, maar is al te verdeeld om slechts één stroming te volgen. Ook nu Cruijff zich actief gaat bezighouden met het technische beleid zal het team Van Gaal zich niet geheel terugtrekken, maar wachten om later weer toe te slaan. Wat er moet gebeuren? Cruüff kreeg in 1999 een batal jon succesvolle Ajacieden bijéén voor een erewedstrüd. Het moet hem ook lukken om Van Gaal een keer naar de Arena te krügen, om samen in een achterkamer eens goed te praten. Uiteindelijk willen ze allebei hetzelfde: dat Ajax met aanvallend voetbal (4- 3-3) en veel eigen jeugd terug keert in de top van het interna tionale voetbal. Als de iconen in de 'verloska mer' hun visies samensmelten en geboorte kunnen geven aan één breedgedragen visie, kan over vüftig jaar wellicht weer een veld worden gevuld met Ajacieden, die grote successen behaalden. Want slechts als één team kan Ajax na een succesvol verleden ook een succesvolle toekomst tegemoet zien. Mike van Damme 'Ben je nou helemaal, je blijft alleen op deze bank en regelt het maar weer lekker van afstand. AJAX KORT 07-03-2008 'Goedenavond! Bob Haarms, zes tig jaar Ajacied!Met een zware, doorrookte stem vat de oer-Ajacied op ieder districtfeest van de Sup portersvereniging Ajax even gevat samen wat zijn band met de club is. De feesten worden vooral bezocht door kinderen. Na Bobs citaat valt het altijd stil. Verbaasde blikken. Natuurlijk moesten ze van hun ouders op de foto met deze man, maar nu begrijpen ze waarom. Bob Haarms is Ajax. Spelers zijn pas santen. Trainers en bestuurders ook. Bob is getrouwd met Ajax. Zoals bij ieder huwelijk zijn er ups en downs. Nadat Bob geen deel meer uitmaakte van de technische staf (2000), bekommerde hij zich nog een tijdje om het veelbesproken gras in het stadion. Hij verrichte als hersteltrainer vele wonderen, maar op dit gebied moest hij het juiste antwoord schuldig blijven. In oktober 2007 werd de goede beul geveld door een beroerte. Hon derden steunbetuigingen volgden. Voorzitter John Jaakke kwam hem persoonlijk bezoeken. Heel logisch, maar Bob is een gevoelsmens. Het deed hem veel.. Drinken doet hij niet meer. Een sigaretje roken gaat onbewust. Na zijn beroerte probeert hij de draad weer op te pikken en staat hij bij vrijwel alle uitwedstrij den tussen de fanatieke supporters in het uitvak. Daarom beschikt de Supportersver eniging Ajax sinds een half jaar over de enige echte Bob Haarms-zaal. Een waardige ontvangstruimte met schitterde Ajax-memorabilia. Voor de jongste fans die hem binnenkort op de supportersfeesten tegen het lijf lopen. Bob was van 1969 tot 2000 vrijwel voortdurend assistent-trai ner bij het eerste elftal. Hij won alle prijzen die er maar te winnen zijn. Bob was zelfs kortstondig hoofdtrai ner (1974) en later herhaalde hij dat met Barry Hulshoff en Spitz Kohn (1988). Bob van harte gefeliciteerd met je 74ste verjaardag! schitterende actie. Vertonghen verdiende met z'n optreden tegen de boys uit Kralingen een 7,4. Een rondje verdediging: Johnny Heitinga kreeg een 7,3 en Thomas Vermaelen sleepte een 7,1 binnen. Bruno Silva speelde niet tegen de ploeg uit Rotter dam vanwege een schorsing. George Ogararu was zün logi sche vervanger. De Roemeen krijgt van jullie een 6,4. Z'n rush tegen Excelsior was tekenend voor zün vorm: de middenlün over en drie, vier man passe ren om vervolgens aan te leggen voor het schot. Geen angst om mee naar voren te gaan en gevaar te stichten voor het doel van de tegenstander. Dat de Rotterdamse keeper het schot stopte was jammer, maar de Arena juichte; een IJouw stem bepaalt de stand, dus blijf je mening geven via www.ajaxlife.nl (zie 'Deel cijfers uit').

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 6