Samuel Kuffour ajaxlife Samuel Kuffour (31) werd in de winterstop door Ajax gratis naar Amsterdam gehaald. De Ghanees heeft echter nog niet kunnen overtuigen. Daarmee lijkt zijn waslijst aan prijzen niet verder meer worden aangevuld. Nationale ploeg PORTRET 07-03-2008 DOOR MIKE VAN DAMME Hij heeft al zes nationale titels behaald met Bayern München, won vier keer de Duitse beker en mocht in tegenstelling tot veel Ajacieden ook de Champions League al een keer omhoog houden. Zijn honger is echter nog niet gestild: Samuel Orei Kuffour wil meer. Maar krijgt hij dat bij Ajax? De Ghanese verdediger probeert sinds de winterstop in Amsterdam zijn carrière nieuw leven in te bla zen, nadat een avontuur bij AS Roma jammerlijk mislukte. In 2005 vertrok hij naar Italië, speelde in het eerste seizoen nog geregeld, maar vorig seizoen werd hij verhuurd aan Livorno. Dit seizoen was hij terug in Rome, maar kwam niet meer aan spelen toe. Bij Ajax hoopt Kuffour meer in actie te komen. Natuurlijk had hij een paar weken nodig om weer wed- strijdfit te worden, maar ook nu hij dat is en heeft gedebuteerd, maakt trainer Adrie Koster amper gebruik van hem. Kuffour, een centrumverdediger, moet het in de hiërarchie afleggen tegen de in vorm verkerende John Heitinga. Aan de rechterkant van de verdediging heeft Bruno Silva zich een plek in de basis veroverd. Kuffour is hongerig, maar de vraag is dus of er nog iets valt te eten voor de 31-jarige verdediger. Ajax is dit seizoen uitgespeeld in de nationale beker, en het kampioenschap lijkt ook ver weg. En ook al mocht het wonder geschieden, dan is het nog afwachten of Kuffour van enige waarde is geweest en of hij de titel dan uitbundig viert. Ook met de nationale ploeg van Ghana hoeft hij geen succes te verwachten. Niet dat Ghana niet meetelt in de Afrika Cup, Kuffour is geen international meer. Na een blunder in het WK van 2006, tegen Italië, werd hij niet meer opgeroe pen. De bondscoach wilde een spe ler met zijn staat van dienst niet op de bank zetten. Het was of spelen, of helemaal niet oproepen. Kuffour wist bondscoach Claude le Roy niet te overtuigen, hij wist AS Roma-trainer Luciano Spalletti niet te overtuigen, en nu weet hij voorlopig ook Adrie Koster niet te overtuigen. De verdediger oogde in zijn wed strijden bij Jong Ajax (tegen Jong FC Twente en Jong NAC) niet sterk. Door zijn ervaring weet hij zich positioneel op te stellen, maar hij mist snelheid. Daarnaast lijkt hij niet de verdediger die in het systeem van Ajax past: het woord opbouwen komt niet in zijn vocabulaire voor. Hij meldt zich alleen bij vrije trap pen en corners over de middenlijn. Want Kuffour is nou eenmaal hon gerig naar succes. j geleidelijkheid

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 4