Ons dierbaar rood en wit MeerselLHelden Dalindson! De perfecte linkshalf LYRISCH SHEFFIELD 'SCHWALBE-KONING' door mike boeschoten Ajax Life diept uit de archieven telkens één thema op. Belangwekkende, nutteloze informatie, om te lachen of om eens bü stil te staan. Deze keer: Ajax op reis. Foto 2: Joegoslavië (17-06-1930) Bron: Ajax beeldarchief ajaxlife Foto 1: London (27-04-1927) Bron: Ajax beeldarchief Foto 4: Recife (03-09-1972) Fotograaf: Guus de Jong Foto 3: Zuid-Afrika (06-1958) Bron: Ajax beeldarchief Foto 5: Qatar (01-2001) Fotograaf: Louis van de Vuurst Ajax zit niet verlegen om een linkshalf. Na het vertrek van de onvervangbare Wesley Sneijder kan Adrie Koster voor die positie een beroep doen op drie spelers: Edgar Davids, Rasmus Lindgren en Urby Emanuelson. Wie is de perfecte linkshalf? AJAX KORT 22-02-2008 Het toenmalige Ajax-gezelschap bü de Thames in Londen, waar de selectie een bezoekje bracht aan de FA Cup-finale op Wembley. Vooraan op de foto: Joop Pelser, Jan van Oud- heusden, Simon Tump, mevrouw Tump en mevrouw Van Oud- heusden. In het midden houdt voorzitter Marius Koolhaas het bordje 'Ajax Amsterdam' vast. Naast hem meneer Widow, de secretaris van voetbalclub Wimbledon, die als gids fungeerde. In het seizoen 1929/1930 werd Ajax uitgenodigd om in en tegen Zagreb te spelen. De Amsterdammers grepen deze gelegen heid aan voor een 'Ajax on Tour'. Zo werden ook Marburg, Wenen, Graz, Bratislava, Linz en Passau aangedaan. Op de foto hoog links: Ben Vogel. Rechts van hem Rietje Volkers en Piet van Reenen. Rechts knielt Jan Schoevaart voor voorzit ter Marius Koolhaas. In het midden Jan de Boer op een ezel. Trainer Stefan Kovacs, Gerrie Kleton, Arie Haan en Johan Cruüff hangend op het vliegveld van Recife (Brazilië), wach tend op het vertrek naar Buenos Aires voor de wedstrijd tegen Independiente voor de Wereldbeker. Tüdens de tus senstop voelde Cruüff zich plotseling niet goed worden. Bü aankomst in Argentinië zocht hü dan ook direct zün bed op om twee dagen later toch inzetbaar te zijn. Ajax op oefentrip in Zuid-Afrika. De selectie bracht er een bezoekje aan een goudmün. Wie erin slaagde met één hand een klomp goud op te tillen, mocht het houden. Op de voor grond probeert Ger van Mourik het met twee handen. Links onder wagen ook Ad Visser en Donald Feldmann een poging. Uiteindelijk slaagde geen enkele Ajacied er in een goudstaaf mee naar huis te nemen. John van 't Schip, in goed gezelschap, op een zandvlakte in Qatar. Ajax overwinterde in het seizoen 2000/2001 in het olie staatje en trainde dagelüks in het Khalifa Stadion te Doha. In de jaren ervoor overwinterde Ajax ook al ver buitenshuis met als verblijfplaatsen Israël, Zuid-Afrika en Tunesië. Hoewel het gelukkig iets minder wordt, blijkt het schwal- begedrag van Luis Suarez nog een overtreffende trap te kennen. Zo bewees de Braziliaanse pseudo-vedette Diego van Werder Bremen dat het in de bakermat van de inter nationale duikel partijen (Duitsland) nog altijd erger kan. In de wedstrijd tussen Bayern München en Werder Bremen (1-1) van zondag 10 februari wekte de aanvallende midden velder de grootst mogelüke irritatie op bü Bayern-speler Mark van Bommel door diverse keren gewillig naar het gras te gaan. De Nederlandse middenvelder deed na afloop zün beklag in de Duitse media. 'Diego is een Schwalbe- koning', aldus Van Bommel tegenover de krant Bild. 'Wie tegen hem speelt, moet ieder lichamelük contact vermijden. En de scheidsrechters trappen met open ogen in zün toneelspel.'(MB) Het aanzien van Ajax liep in Nederland het laatste decennium een aardig deukje op. De Engelsen denken daar nog steeds anders over. 's Werelds oudste club Sheffield FC (150 jaar!) kondigt met gepaste trots een prestigieus duel aan tegen 'Dutch Giants' AFC Ajax. Het duel staat gepland voor 13 april. Spelen we dan niet tegen 'satellietclub' FC Groningen? Dat klopt. Het gaat hier dan ook om Ajax A1. De lyrische woorden in het persbericht van Sheffield zün echter te leuk om te laten liggen. De manager is euforisch: 'Ajax is een Euro pese topclub. Ze hebben de beste spelers ter wereld opge leid. Het is een grote eer om tegen ze te spelen. Het is een mooie kans één van de meest getalenteerde jeugdteams in de wereld aan de slag te zien.' Toevallig in Sheffield op 13 april? Kaartjes voor dit duel kosten vüf pond. Ondanks de lyrische Sheffield-woorden vermoeden we dat er nog wel wat kaartjes aan de kassa te verkrügen zijn. DOOR MIKE VAN DAMME Om antwoord te geven op die vraag, moeten we eerst nagaan wat de 'perfecte' linkshalf volgens Ajax-begrippen is. Die speler heeft naast de vereiste souplesse en balvaardigheid, ook een goede omschakeling, spelinzicht, een prima schot voor als hij naar binnen knijpt én een uitstekende voorzet mocht hij een keer buitenom gaan. Kandidaat nummer één is Edgar Davids. De bijna 35-jarige Surinamer staat bekend om zijn tomeloze inzet. Ook nu hij door voetbalouderdom wat minder snel is, moet hij het blijven hebben van zijn loopvermogen. Zich slimmer opstellen, zodat hij minder meters hoeft te maken (waar bijvoorbeeld PSV'er Phillip Cocu in excelleerde) zit niet in het bloed van de Ajacied. Zijn 35 jaren op deze wereld brengen niet alleen maar wat strammere spieren mee, maar ook het nodige inzicht. Hij weet zijn medespelers wel goed aan te sturen. Davids is nooit, zoals Wesley Sneijder, een doelpuntenmachine geweest. Gemiddeld scoort hij één keer per tien duels. Positief gezien: zijn volgende treffer zit er dus aan te komen. Kandidaat nummer twee luistert naar de naam Rasmus Lind gren. De Zweed werd in de winterstop teruggekocht van FC Groningen. Hoe goed de middenvelder zich staande weet te houden in Amsterdam, moet nog blijken. Hij gaf wel een visite kaartje af in het duel met Feyenoord. Met een leep lobje in de laatste minuut, stelde hij Klaas-Jan Huntelaar in staat de 3-0 te scoren. Lindgren lijkt op het eerste gezicht niet zo'n draver als Davids, maar de 23-jarige Ajacied weet wat het is om het vuile werk op te knappen. Hij speelt altijd in dienst van het elftal en zal niet onnodig iemand proberen te omspelen. Lindgren is daardoor misschien de meeste sobere van de drie linkermiddenvelders, maar met zijn goede inzicht en zuivere pass heeft hij simpelweg geen arsenaal aan schijnbewegingen nodig. Kandidaat nummer drie is Urby Emanuelson. De Amsterdam mer speelde een paar jaar als linksback, maar begon zijn voet balcarrière als linkshalf. In het eerste team van Ajax speelde hij maar een handjevol wedstrijden op die positie, waarvan de laat ste als invaller tegen Roda JC. Emanuelson is niet te vergelijken met Lindgren en Davids: hij is wendbaarder, heeft een uiterst goede balcontrole en is erg snel. Maar waar de kracht van zijn concurrenten ligt, vindt Emanuelson echter zijn manco: hij wint geen oorlogen op het middenveld. Daarvoor is hij te teer gebouwd en een te lieve jongen. Helaas moeten we concluderen dat Adrie Koster dé perfecte linkshalf niet in zijn selectie heeft rondlopen. De drie gegadig den vullen elkaar wat dat betreft goed aan. Samen vormen ze de ideale speler voor die positie. De perfecte linkshalf: Dalindson.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2008 | | pagina 5