Reportage 9 De ontwikkeling van Klaas Jan Huntelaar Klaas-Jan Huntelaar voetbalt dit seizoen in een andere rol. Dat is wennen. Voor de spits en voorde fans. Ajax Life volgde hem de afgelopen wedstrijden en was getuige van een opwaartse lijn. AIAXIIII Zondag 3 december Woensdag 6 december Vrijdag 8 december Zondag 10 december Woensdag 13 december Zondag 17 december Door Sander Zeldenrijk Woensdag 29 november Donderdag 30 november Vrijdag 1 december vrijdag 22 december 2006 'Ik voel me weer lekker' het gymzaaltje. Huntelaar heeft na de lunch een interview met een regionale televisiezender en herhaalt zijn woor den van een paar uur eerder. Iets ver derop schuift Henk ten Cate aan voor Huntelaar scoort met een omhaal tegen Willem II. Klaas Jan Huntelaar scoorde drie keer tegen Excelsior. Dankzij dezefoto zien we hoe knap dat is. Het is best begrijpelijk dat Ajax' spits soms van zich afbijt. zijn perspraatje. Al vrij snel komt de doelpuntenblokkade van Huntelaar ter sprake. Een terugkerend ritueel. Ten Cate blijft vertrouwen uitspreken en overweegt niet hem op de bank te zet ten. 'Als je denkt dat je hem daardoor uit de picture haalt, sla je de plank be hoorlijk mis. Iemand die vorig jaar zo veel scoorde, kan dat niet verleerd zijn.' derom op het positie kiezen bij de eerste paal. Dat leidde eerder al tot succes tegen Willem II. Na de training jaagt hij nog wat ballen achter Kenneth Vermeer. 'Hunting season is open'. Dat vindt hij zelf ook. 'Ik voel me weer lek ker. Alleen jammer dat die laatste bal net over de kruising vloog. Zag je die ook?' Nooit tevreden, die jongen. De reservebank explodeert als Huntelaar zichzelf met een omhaal bevrijdt en zijn criticasters de mond snoert. Willem II komt er deze middag sowieso niet aan te pas. De spits krijgt meer vrijheid dan in de voorafgaande zes duels en profiteert dankbaar. Eerder dook hij al goed op bij de eerste paal, waarna hij het overzicht behield en Urby Emanuelson de 2-0 liet scoren. De 4-0 en 5-0 komen van zijn rech tervoet. 'Dit is lekker na een moeilijke fase. Vandaag wilde ik goed starten. Als team kwamen we er goed door. Vooral over de rechterflank. Of dit met het oog op AZ belangrijk is? Het is wel lekker! Bovendien heb ik voor het eerst sinds lange tijd geen doordeweekse wedstrijd. Dat is ook wel eens fijn.' Een verlaat Sinterklaascadeautje. De UEFA heeft hem genomineerd voor het beste voetbalteam van 2006. De Ajacied heeft in de spits concurrentie van Luca Toni (Fiorentina), Samuel Eto'O (FC Barcelona), Miroslav Klose (Werder Bremen), Thierry Henry (Arsenal), Didier Drogba en Andrei Shevchenko (Chelsea), Henrik Larsson (Helsingborg IF), Frederic Kanouté (Sevilla) en David Villa (Valencia). De voetbalfans bepalen uiteindelijk wie er geselecteerd worden. Stemmen kan tot 4 januari op www.uefa.com/teamofiheyear. Twee dagen voor de beladen topper tegen AZ zit 'The Hunter' goed in zijn vel. Maarten Stekelenburg trapt uit op dakhoogte. Even later vangt Huntelaar de bal achteloos op. Doodstil op de rechtervoet. In dezelfde beweging pas seert hij Dennis Gentenaar met links. Tijdens de afsluitende partij staat hij tegenover Thomas Vermaelen of Jan Vertonghen. Ten Cate wijst hem we- Zijn eerste schot op doel raakt grens rechter Rutgers, die tijdens de warming- up de netten controleert. De spits ver ontschuldigt zich met een ondeugende glimlach. Twee uur later lijkt Huntelaar de grote verliezer. Hoewel hij (na een handig duwtje) nog wel de 2-2 inkopte. In een vlaag van verstandverbijstering deelde hij een ordinaire trap uit aan Simon Cziommer, omdat hij snel de bal wilde hebben. Eerder liep de Ajacied al te bakkeleien met directe tegenstander Barry Opdam. Na afloop verschijnt hij niet in de mixed zone. Ajax neemt hem in bescherming. De slecht fluitende Braamhaar verklaart vervolgens dat hij het incident anders zag, waardoor hij er geen kaart voor trok. Dat pleit Huntelaar vrij. Wellicht het mooiste cadeau, zo vlak na Sinterklaas. Ajax wint van Zulte Waregem en over wintert in de UEFA Cup. Huntelaar heeft met twee treffers een groot aandeel in de 3-0 zege. Zijn mooiste actie is niet doeltreffend. Een schitterend stiftje, a la Bergkamp, sterft in schoonheid op de lat. De camera's registreren ook enkele worstelpartijen met Belgische verde digers. Hoe frustrerend het in het veld ook is, de Ajacied moet zich beheer sen. Z'n gele kaart, voor doorspelen na buitenspel, oogde niet heel intelligent. Sorry Klaas. Supporters zijn net als spe lers: nooit tevreden. Maar in de drukke decembermaand doet Huntelaar weer waarvoor hij gehaald is: scoren! Tegen Excelsior haalt een herboren Huntelaar als enige een ruime voldoen de. Met drie puntgave treffers kroont hij zichzelf tot de grote uitblinker. Vier wedstrijden, acht goals. Henk ten Cate heeft gelijk. Scoren gaat Huntelaar nooit verleren. 'Hij wordt écht beter als spits en scoren verleert hij natuurlijk nóóit. Het is alleen jammer dat hij extra kritisch wordt aangepakt' (Henk ten Cate, november 2006) Hijgend hangt Jan Vertonghen in zijn nek tijdens de laatste oefenpartij voor de thuiswedstrijd tegen het lepe Espanyol. Tijdens een dood spelmo ment praat Henk ten Cate hem, iets later, een minuut tactiek en vertrouwen in. De vermoedelijke basiself oefent tegen de reserves en verliest de afslui tende wedstrijd met 1-3. De irritatie druipt van Huntelaars gezicht. Met één man meer doet verliezen extra pijn. Gelukkig had hij nog één succes volle actie, doeltreffend afgerond door ploeggenoot Mauro Rosales. Na afloop meldt hij zich in het strafschopgebied om voorzetten vanaf links (Mitea) en rechts (Rosales) genadeloos hard in het doel te rossen. 'Dramatisch', stamelt de spits rond middernacht in de mixed zone. De oefenpartij van een dag eerder bleek een slechte voorbode. Ajax had in eigen huis geen schijn van kans tegen de sluwe Spanjaarden. Huntelaar stond weer in de mandekking en had een lastige avond. Als één van de laatste spelers meldt de Ajacied zich met tegenzin bij het sportjournaille. 'Het is gewoon slecht wat we hebben laten zien. Het draait niet om mij. Als team moeten we meer kunnen brengen. Zolang we dat niet doen, wordt het heel moeilijk. Sinds de thuiswedstrijd tegen PSV gaat het bergafwaarts, al vind ik niet dat dié wedstrijd de oorzaak van onze slechte prestatie is', luidt zijn minibetoog. Na amper drie minuten beent hij naar binnen. De basisspelers verschijnen niet op het trainingsveld, maar blijven binnen in Stijn Schaars is boos na de overtreding op Cziommer.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 9