2 Ajax kort 9 s, t Bij ieder duel let Ajax Life specifiek op één Ajacied. Tijdens Ajax - PSV was dat Kenneth Perez. De Deen speelde letterlijk als een nummer 11Zijn spel gaf een nieuwe impuls aan de positie van linkeraanvaller. AIAXLIFE vrijdag 17 november 2006 Ryan geeft tijdens zijn knierevali- datie geen interviews. Het talent werkt in alle rust aan zijn herstel. Daarom praten we even bij met zijn zaakwaarnemer, Winnie Haa- trecht. Winnie gefeliciteerd! Ryan is ge nomineerd voor de Premio Golden Boy (een onderscheiding voor Eu ropa's beste speler onder 21 jaar). Is dat terecht? 'Ja. Ryan is basisspeler en zat op zijn negentiende al bij de WK-se- lectie. Ik weet niet precies wat de criteria zijn. Hij heeft wel concur rentie van onder anderen Rooney, Messi en Christiano Ronaldo. Dan moet je je kop niet in het zand stek en. Zij zijn momenteel iets verder dan Ryan.' Een gevolg van het grote vertrouwen dat hij dit seizoen krijgt? 'Met de komst van Henk ten Cate verscheen er wel een nieuw en fris gezicht. Dat gaf hem een boost. Danny Blind en Ryan kenden elkaar door en door, omdat ze lang samen in de jeugd werkten. Het allereerste contact met Henk was erg belangrijk. Ryan kreeg de in druk dat hij basisspeler zou wor den. "Dan weet je wat je te doen staat", vertelde ik heni direct.' I V i Onlangs verschenen er berichten dat Ryan zijn contract niet zou wil len verlengen? 'Ik kan alleen maar zeggen dat hij een contract heeft tot 2008 en dat er nog geen gesprek met Ajax is geweest over dit onderwerp. Dan zou het dom zijn om bij voorbaat al te zeggen dat we niet willen ver lengen. Ajax bepaalt wanneer dat gesprek er komt. Rust is voor Ryan nu even het beste wat er is.' Is dat ook weer uit de wereld. Ryan wordt volgens ons alleen maar beter onder de vleugels van Henk ten Cate. 'Dat denk ik ook, maar zijn con tract loopt óók af in 2008. We zien het wel.'(SZ) A Ajax - PSV 0-1 (0-0) 63. Simons 0-1 Geel: Vermaelen (Ajax), Vayrynen, Simons (PSV) Rood: Mendez (PSV) Scheidsrechter: Wegereef Toeschouwers: 50.496 Ajax: Stekelenburg, Grygera, Stam, Vermaelen, Gabri (82. Mitea), Hei- tinga, Sneijder, Emanuelson, De Mul (70. Rosales), Huntelaar (77. Rosenberg), Perez PSV: Gomes, Kromkamp, Alex, Da Costa, Salcido, Mendez, Simons, Affelay (60. Vayrynen), Cocu, Koné, Farfan (73. Culina) V Goede balcontacten: 37 Slechte balcontacten: 13 Goede spelhervatting: 8 Slechte spelhervatting: 2 Doelpogingen: 2 V Het duel van Kenneth Perez Door Arnout Verzijl De Deen opereerde tegen PSV zowel letterlijk als figuurlijk als Ajax' num mer 11Maar hij bleef allesbehalve aan de lijn vastgeplakt. Perez liet zich zak ken, kwam naar binnen en koos voor de combinatie in plaats van de passeer beweging. Die opzet past in de moder nisering van het klassieke Ajax-model. Het ouderwetse 4-3-3 systeem sterft langzaam uit. Wat heb je aan buitenspe lers als ze hun man niet voorbij komen? Dan speel je met negen man een verlo ren wedstrijd. Ajax houdt over het algemeen de flanken bezet, maar gebruikt de buiten spelers op een specifieke manier. Tom De Mul op rechts is wel zo'n typische rechtsbuiten. Tom mag z'n man opzoe ken, passeren en voorzetten. Perez ging in de eerste helft geen één keer langs zijn directe tegenstander Jan Kromkamp. Hij koos voor kort combinatievoetbal. Met zijn inzicht en traptechniek stond hij mede aan de basis van enkele vloei ende aanvallen. Bovendien bemoeide Perez zich met de spelhervattingen. Over het algemeen ging dat goed. Corners en vrije trappen vlogen in het verleden hun doel nog wel eens voorbij. Als Perez zich nu achter de bal zet, ontaardt dat meestal in een gevaarlijke situatie voor het doel van de tegenstander. Spelhervattingen zijn nou eenmaal belangrijk in het hedendaagse voetbal. Ondanks de matige tweede helft van het hele team, kwam Perez tijdens Ajax - PSV liefst vijftig maal aan de bal. Dat is veel voor een linkerspits. Typerend voor de invulling die hij aan z'n rol geeft, was de 36ste minuut. Bij de eerste serieuze uitbraak van PSV, fungeerde Perez als onderschepper van de dreigende te genstoot. Hij stond op de rand van zijn eigen strafschopgebied en peerde de bal naar voren. Ook mooi was zijn breedte pass 'over de hele' op De Mul, vroeg in de wedstrijd. Even herleefden de tijden van linkermiddenvelder Richard Wit- schge. Die vond zijn maatje Johnny van 't Schip altijd blindelings met een trap over vijftig meter. Perez beheerst dat ook, maar dan met rechts. Op basis van zijn spelinzicht, routine, traptechniek en scorend vermogen was de keuze voor Perez begrijpelijk. Toch is de soms briljante Deen allerminst zeker van z'n basisplaats. Met de herstellende Ryan Babel en de aanstormende Mitea beschikt Henk ten Cate aanstonds over twee minstens gelijkwaardige alterna tieven. Boeiende topper Op de redactie van Ajax Life heb ben we het grootste respect voor Jan Mulder. De oud-Ajacied ver zorgt - over het algemeen - prima analyses voor televisiezender Talpa. Afgelopen zondag sloeg Mulder de plank, gevraagd naar zijn mening over Ajax - PSV, echter finaal mis. 'Het was bijzonder matig allemaal,' aldus Mulder. Jan toch. Zou de ca tering bij Talpa soms bedorven gar naaltjes hebben geserveerd? Of kan hij gewoon slecht tegen zijn verlies In ieder geval blijkt hij de topper op een veel te klein scherm gezien te hebben in de studio. Ajax - PSV was namelijk een boeiend gevecht. Iedereen die in het stadion geweest is, zal dat beamen. En, voor de Ajax- fans verheugend: de eerste helft liet Ajax voetbal zien als in z'n beste da gen. Dwingend, aanvallend, fel en technisch goed verzorgd. Vandaar dat Henk ten Cate over een geslaagd examen repte. Helemaal gelijk had Ajax' trainer daarin niet. Want de doelpunten ontbraken. PSV-trainer Ronald Koeman verwoordde het al dus: 'De verschillen waren vandaag klein. De eerste helft van onze kant was matig. We speelden onrustig en hanteerden teveel de lange bal.' Dat had alles te maken met de opmerke lijke tactische variant van Ten Cate. Ajax opereerde met slechts drie ver dedigers. John Heitinga speelde cen traal voor de defensie. Koeman gaf eerlijk toe verrast te zijn. 'We hebben PSV niet laten voet ballen door veel druk naar voren te zetten. De linies speelden dicht op elkaar, waardoor hun middenveld er niet aan te pas kwam. De kansjes die we kregen, hadden we moeten benutten,' aldus Ten Cate. Ajax kon het hoge tempo (Ja Jan, Ajax speelde wel degelijk in een hoog tempo) na de pauze niet volhouden. PSV ging z'n favoriete spelletje spelen en bleek daarin andermaal dodelijk. Een halve kans, uit een spelhervatting, bleek voldoende. De Belg Simons kopte raak. Daarna gooide PSV de boel op slot. Ook met tien man - na de domme rode kaart van Mendez - bleven de Eindhovenaren eenvoudig overeind. 'We hebben wel vaker la ten zien dat we een voorsprong kun nen verdedigen,' aldus Koeman. Ten Cate: 'Over het laatste kwartier ben ik niet tevreden. Vermaelen had meer moeten uitzakken, waardoor we niet de lange bal hoefden te spelen. Met drie linkspoten op de linkerflank had daar het gevaar vandaan moe ten komen. Misschien had ik niet Huntelaar, maar Vermaelen moeten wisselen in de slotfase. Maar ja, dat is achterafkijken.' (AV) Matchwinnaar Simons wordt gefeliciteerd door collega-Belg Vermaelen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 2