Ajax kort 7 Begin met een slotoffensief (voor Kenneth) otspof ^■Arena re tribune FEEia 19 ALLE RANGEN 5.- Column Algarve Cup Kenneth Perez tekende in januari een contract tot 2009. De reserveaanvoerder zit gevangen in het tactische systeem van trainer Henk ten Cate. In deze rubriek vragen we een sportjournalist naar zijn meest memorabele duel. Vandaag: de geleende stropdas en hachelijke Turkse busavonturen van NOS-radioreporter Rob Fleur. AIAXLIFE Middenveld ■slagge vrijdag 6 oktober 2006 Het handje van onschuld is gedrenkt in Duitse wanstaltigheid. De over treding van de geblondeerde Stefan Effenberg (qua naam en spel te rang schikken in de categorie Mario Basler, Lothar Mattheus en Andy Möller) op de benen van Mido is gemeen, opzet telijk, grof en onnodig. De Egyptische spits krabbelt gelukkig overeind en het is jammer dat Ovidiu Petre even later de toegekende vrije trap jammer lijk naast het lege doel glijdt. De Roemeense stageloper slaat de handen voor het gezicht; succesvolle afronding van deze vlijmscherp voor het doel gedraaide voorzet had hem een stuk dichter bij een contract kun nen brengen. Hij bedankt Ajax' num mer 15, ook een debutant in het eerste, voor de geboden kans. Dat ontgaat de kleine nieuweling. Geconcentreerd heeft Wesley Sneijder zich alweer po sitioneel opgesteld, op aanwijzingen van aanvoerder André Bergdolmo. Sneijder is negentien jaar als hij zijn eerste echte wedstrijd in Ajax 1 speelt, tijdens het wintertrainingskamp in Portugal. Voor amper duizend toe schouwers in het Estadio Sao Luis, op 15 januari 2003. Daar, in het krakke mikkige onderkomen van het inmid dels failliete Farense, laat hij voor het eerst zijn voeten spreken. In een kort onderhoud, dat direct na het laatste fluitsignaal in het strafschopgebied plaatsheeft, vertelt hij dat dat feit aan hem voorbijgegaan is. Als talentvolle loot aan Ajax' opleidingsboom is dit toch een logische volgende stap, lijken zijn ogen te zeggen. We zijn nu ruim 3,5 jaar verder. De ontwikkeling van Wesley Sneijder is nog lang niet ten einde. Dit seizoen speelt hij als nooit tevoren. Bevrijd van druk en voorzien van niei (privé)-geluk komen zijn talenten tot volle ontplooiing. En hij bewijst over nog een kwaliteit te beschikken: ongeremde werklust. Misschien is dat laatste nog wel de belangrijkste toe voegingvoor hemzelf én Ajax. In de aanloop naar zijn transfer ver telde de toenmalige AZ'er al dat hij op 31-jarige leeftijd graag de overstap zou maken naar een topclub. Daarbij doe lend op aansprekende ingrediënten als allure, stadion, geld en grote druk. De drang naar iets verfrissends won het van de positieve beleidsontwikkelingen in Alkmaar. Perez was (en is) over een paar jaar simpelweg te oud om mee te profiteren van de succesvolle Sche- ringa-oogst. Niet voor niets haalden de beleidsbepalers in Simon Cziom- mer een jongere troonopvolger naar Alkmaar. Perez is op zijn best achter de spitspositie. Dat wil zeggen, als aanval lende centrale middenvelder. De '10' in Ajax-jargon. Er is één probleem: de '10' sterft uit. De Amsterdammers spelen er nauwelijks mee, tenzij het scoreverloop daarom vraagt of de tegenstander daar toe mogelijkheden biedt. De Deen maakte in zijn laatste vijf sei zoenen gemiddeld tien treffers. Onder Co Adriaanse speelde hij als linksbuiten en onder Louis van Gaal op '10'. Ajax Kenneth maakt met een stijfie de cruciale treffer bij FC Utrecht. presenteerde hem als linkervleugel aanvaller met de toevoeging dat hij als aanvallende middenvelder uit de voeten kon. Dat is opmerkelijk: een fitte Nico- lae Mitea lijkt toch echt de eerste keus voor de linksbuitenpositie. Waarom? Omdat hij met zijn snelheid, sterke lin kerbeen en leeftijd veel meer tempo op de vleugels kan leggen. En dan hebben we het nog niet eens over Ryan Babel. Bovendien, Perez kan met zijn inzicht beter uit de voeten op het middenveld. Als rechtshalf beschikt de Deen echter niet over het defensieve loopvermogen dat Gabri wel aan de dag legt. Ten Cate kiest meestal voor een controlerende middenvelder (Roger, Maduro of Lin- denbergh). Geen gekke gedachte, met aanvallende middenvelders als Sneijder (links) en Gabri (rechts). Voor Perez een vieze tegenvaller. Nu mag de derti ger alleen zijn talent tonen als de nood aan de man is. In Breda wierp het slotof fensief (zonder Perez) zijn vruchten af, tegen NEC én FC Utrecht was het de individuele klasse van de Deen die met fraaie treffers de duels besliste. Opmerkelijk was wel dat Wesley Sneijder en Kenneth Perez elkaar op de '10' geregeld in de weg liepen (en dat Ten Cate vond dat Sneijder op het mid denveld moest blijven). Als diezelfde Ten Cate zijn systeem niet aanpast, wat thuis tegen IK Start wel gebeurde, is er voor Perez dit seizoen slechts een rol weggelegd als pinch-hitter. (SZ) Arnout Verzijl NB: De Algarve Cup 2003 is de eerste Ajax-prijs voor Sneijder. VfL Wolfsburg en Aberdeen hadden het nakijken. Als gevolg van de transfer van Jes- per Olsen naar Manchester United speelde Ajax op 14 augustus 1984 een vriendschappelijke wedstrijd te gen de Mancunians. Rob Fleur was als verslaggever van Het Parool als enige Nederlandse journalist aanwe zig op Old Trafford. 'Arie van Eijden was als enige bestuurslid afgereisd naar Engeland, 's Avonds was er een groot diner in het stadion. Omdat Arie niet in zijn eentje wilde gaan, vroeg hij of ik niet samen met hem in pak naar dat diner kon. Ik zou me voordoen als bestuurslid jeugdcom missie of iets dergelijks en moest al leen even een stropdas regelen. Dat diner was perfect. Vijf minuten voor aanvang schoven we aan en de cham pagne en wijn vloeiden rijkelijk. Alle grote namen, Sir Matt Busby, Martin Edwards en Bobby Charlton, waren aanwezig. Anders had Arie daar moe derziel alleen gezeten.' Zijn tweede anekdote stamt uit het succesvolle seizoen 1986-1987. Het jaar waarin Ajax de Europa Cup voor Bekerwinnaars won. De triomftocht begon op 16 september in het Turkse Bursa, waar Ajax tegen Bursaspor aan trad. 'Dat lag in het Aziatische deel van Turkije. We vlogen eerst naar Istanbul om, na een overnachting, nog eens aan een bustocht van acht uur te beginnen. Onze verhalen moesten via Istanbul naar Amsterdam worden verzonden, maar daar lagen de draden eruit, zodat niemand zijn stuk doorkreeg. Uitein delijk hield men in het hotel maar een telefoonlijn open.' Fleur vervolgt: 'En 's avonds maakte toenmalig voorzitter Ton Harmsen zich zorgen over de kwaliteit van het eten. Wij zaten met twintig man aan tafel waarbij de kratten en fles sen werden aangerukt, tot drie uur 's nachts. Collega Robert Collette (destijds fotograaf van VI) was 'chef keuken'. Uiteindelijk moesten we voor eten en drinken slechts tien gul den per persoon betalen. We gaven die man toen maar een flinke fooi, waarop er wéér exotische dranken werden ingeschonken. Een dag later vroeg Harmsen nog of het eten goed was, maar niemand wilde dat woord toen meer horen.' (SZ) Rob Fleur, i Langs de Lijn, in gesprek met Henk ten Cate.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 7