2 UEFA Cup-loting Amsterdam, Praag en Waregem 'Leuke groep' De loting van de UEFA Cup leverde Ajax een bont gezelschap aan tegenstanders op. Het rondje door Europa begint met een vrij weekeinde; daarna komt Austria Wien op bezoek. AJAX- aus ehOöcI <s> AJAXLIFE Austria Wien, het Ajax van Oostenrijk Het regent trainers in Praag Espanyol, weerzien van Roger De tornado uit Zulte Waregem vrijdag 6 oktober 2006 Europees perspectief Austria is de succesvolste vereniging uit het Alpenland met 23 landskampioen schappen, 25 nationale bekers en 6 na tionale supercups. Aan de Oostenrijkse topclub kleeft sinds afgelopen seizoen een Nederland tintje, want de tot Oos tenrijker genaturaliseerde Nederlander Frenkie Schinkels is er trainer. In ons land staat hij bekend als voetballer van Feyenoord, AZ en Excelsior die in 1985 zo tekeer ging tegen een scheidsrechter, dat hij op staande voet ontslagen werd en zijn heil zocht in Oostenrijk. Hij groei- de uit tot international en later tot een gerespecteerd trainer. Een andere link met Nederland is de aanwezigheid van verdediger Delano Hill (ex-Willem II), de Poolse middenvelder Arek Radom- ski (ex-Heerenveen) en reservekeeper Jelle ten Rouwelaar (ex-PSV). Hill en Radomski maken twee jaar deel uit van Schinkels, voor Oostenrijkse begrippen, unieke kerstboomsysteem (4-2-3-1). Daarmee bereikte Austria vorig seizoen de kwartfinale van de UEFA Cup. Sterspeler: Roman Wallner Met Sparta Praag treft Ajax een oude bekende. Vorig seizoen speelden beide ploegen tegen elkaar in de Champions League. Uit behaalden de Amsterdam mers een 1-1 gelijkspel, thuis werd met 2-1 gewonnen (twee keer Nigel de Jong). De succesvolste ploeg uit de Tsjechische voetbalgeschiedenis eindig de vorig jaar als vijfde in de competitie. Na een conflict vertrok sterspeler Karei Poborsky al vroeg in het seizoen en dat kwam het spel niet ten goede. Die con frontatie koste trainer Jaroslav Hrebrik zelfs zijn baan. Een plaats in de UEFA Cup was het enige wat diens opvolger Stanislav Griga kon bereiken. Daarin rekenden de hoofdstedelingen in de eerste ronde via 0-2 en 0-0 af met het Schotse Hearts. Na een slechte seizoen start vloog ook Griga de laan uit. On der zijn opvolger, clublegende Michal Bflek, is IJzeren Sparta opgeklommen naar de derde positie. Sterspeler: Mauro Lustrinelli (vorig jaar FC Thun) umbto De bedrukte gezichten van voorzitter Michael van Praag, trainer Leo Beenhakker en bestuurslid Uri Coronel. Leg dat maar eens uit aan de pers: uitgeschakeld door een staaf van de tribune. Ajax - Austria (27 september 1989) werd reglementair bepaald op 0-3. Espanyol, na FC Barcelona de tweede De ontmoeting met Espanyol is speciaal De avond van 14 september 2005. Vrolijkefans voor de poorten van het Sparta-sta- dion in Praag. Ajax was dat duel veel sterker maar speelde 1-1 (met dank aan Wesley in de 91ste minuut). club van Catalonië, mag aan het UEFA Cup-toernooi meedoen omdat het vorig seizoen de beker won. Real Za- ragoza werd in de finale met 4-1 opzij gezet. Begin dit seizoen haalde het elf tal van trainer Ernesto Valverde de in Barcelona felbegeerde Copa Cataluna binnen. Aartsrivaal Baripi werd met 1-0 verslagen. De Spaanse Supercup moest Espanyol wel aan de stadsgenoot laten. voor Roger. In 1999 vertrok hij naar de blauw-witten, waar hij vier jaar speelde. De laatste Nederlander die bij de Ca talaanse club onder contract stond, was Jordi Cruijff. Op dit moment staat Espanyol vijftiende in de Primera Divi sion. In de vorige ronde van de UEFA Cup rekende de club af met Artmedia Bratislava. Sterspeler: Ivan De La Pena SV Zulte Waregem is voor het tweede jaar actief in de Belgische Eerste Klasse. Vorig seizoen debuteerde de club gelijk een tornado met de zevende plek. Een grote verrassing, maar nog sensationeler was de winst van de Beker van België. In de finale werd Excelsior Moeskroen, na een treffer in de laatste minuut van Tim Matthys, met 2-1 verslagen. Trai ner Franck Dury is vanaf het begin in dienst van de fusieclub (KSV Waregem en Zultse W, sinds 2001). Hij is het brein achter het succesvolle beleid door louter op revanche beluste transfervrije spelers aan te trekken. Tot afgelopen zo mer bestond de ploeg volledig uit Belgi sche semi-profs. Van de huidige selectie waren vier spelers in de Eredivisie actief: Stijn Meert (MW), Geert De Vlieger, Guy Veldeman en Chris Janssens (allen Willem II). In de competitie kent de ploeg dit jaar een moeizame start, met 'n vijftiende plaats. Sterspeler: Cédric Roussel Espanyol schakelde Schalke '04 uit voor de groepsfase in de UEFA Cup. Hier gaat Sören Larsen over de knie bij Espanyol-topper David Garcia. Feest! Zulte Waregem won de Belgische beker van Excelsior Moeskroen. Dat was stap 1. Toen versloegen ze in de eerste van de ronde UEFA Cup Lokomotiv Moskou. Weer feest. Henk ten Cate is tevreden met de UEFA Cup-loting. De reis afstanden vallen behoorlijk mee. Stiekem hoopte hij op een uitduel tegen Fenerbah^e, maar het besef dat Ajax ster kere opponenten had kun nen treffen is groot. 'Maar we moeten het eerst nog maar even doen', aldus de Amster dammer. Aanvoerder Jaap Stam lag op de behandeltafel tijdens de loting, maar spreekt later van een 'leuke groep'. 'En Espanyol moet het hebben van voetballende kwali teiten. Die krijgen we thuis, dus dat kan een leuk duel worden. Ik heb met Lazio en AC Milan te gen Sparta Praag gespeeld. Dat is een fysieke ploeg. Over Austria Wien en Zulte Waregem durf ik niets te zeggen. We moeten pro beren als eerste te eindigen, al zal dat geen makkie worden.' Markus Rosenberg is net met de Zweedse nationale ploeg in het hotel gearriveerd als hij via Ajax Life verneemt wie de te genstanders zijn. 'Dit is goed nieuws,' reageert de aanvaller en thousiast. 'Sparta Praag uit kan lastig worden, maar ik ben blij met een thuiswedstrijd tegen Espanyol. Zij zijn - na ons - de sterkste ploeg in deze groep.' Thomas Vermaelen zit bij de na tionale ploeg van België en weet al meer van Zulte Waregem als we hem bellen. 'Ik sprak net Geert de Vlieger (de doelman van die ploeg) en hij vertelde me dat ze met veel geluk waren door gegaan via Lokomotiv Moskou. De eerste drie gaan door, maar het is duidelijk dat wij voor de eerste plek gaan. Ik verheug me op de wedstrijd tegen Espanyol. Een sterke Spaanse ploeg.' Nicolae Mitea hoopte op een Roemeense opponent, maar is desondanks blij met de loting en het wedstrijdschema, waarin Ajax de eerste ronde vrij is. 'Het zal krap worden, maar ik richt me toch op de wedstrijd tegen Austria Wien van 2 november. Eind oktober onderga ik nog één keer een test. Ik zit nu op 85 procent.' (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 2