nterview 13 Het geheim van de krullende bal AIAXIIIE Laten we er twee noemen, Jaap Stam en Henk ten Cate. Hoe kun je de invloed van Stam omschrijven? 'Alleen al door er te zijn. Er is geen ge lijke van hem in de Eredivisie, op Cocu na misschien. Jaap heeft enorm veel invloed op het elftal, de speelwijze, de coachingen alles eromheen. Ik denk dat hij de hoofdpersoon is in de verbeterde situatie bij Ajax. Stam oogt anders als een type dat z'n mond niet wagenwijd opentrekt. Of heb ben we een verkeerd beeld van hem? 'Ik had dat beeld eerst ook van hem, maar Jaap is wel mondig hoor. Bij het Nederlands elftal leerde ik hem ken nen, dus ik had m'n collega's hier op zijn komst voorbereid. "Wacht maar af jongens." Jaap doet alles wel op normale wijze. Hij is verbaal in het veld en buiten het veld actief. Hij regelt de dingetjes als een echte aanvoerder.' En Henk ten Cate? 'Ik heb enorm goed gewerkt met Koe man en Blind en nu ook weer met Ten Cate. Het zijn drie verschillende type trainers die een andere aanpak voor staan. Dat op zich is steeds weer een nieuwe ervaring. Ten Cate heeft per soonlijkheid en straalt dat ook uit. Wat hem uniek maakt Het bezit een andere kijk op het spelletje. De vorige trainers wilden altijd de voetballende oplossing zoeken. Ten Cate heeft in Spanje goed rondgekeken en zegt: "Zolang mogelijk voetballend oplossen, maar als het niet meer kan, dan die bal de tribune in." Wesley, je hebt dit seizoen patent op het maken van mooie goals. Wat is je Top3? 'Pfoe, even denken hoor. Ajax-PSV (JC Schaal) staat er zeker in. RKC valt af, NAC komt erbij. Even kijken hoor. Goed, ik zet Inter op de derde plek. NAC op twee en PSV wordt eerste.' Leg eens uit? 'De goal tegen Inter op het Tournament was bijna identiek aan die tegen PSV. Ik krulde de bal van afstand langs de keeper in het doel. Tegen Inter schoot ik met links in de verre hoek, iets meer naar de goal. Tegen PSV draaide ik de bal met rechts in de verre hoek. Voor mijn gevoel was die lekkerder. Omdat het tegen PSV was én om een prijs ging. De goal tegen NAC was ook heel belangrijk, de gelijkmaker diep in de tweede helft. Ik kreeg de bal op het mid denveld, dribbelde richting rand zestien en schoot de bal over de keeper.' De goals tegen Inter en PSV spreken meer aan bij het grote publiek om dat ze er fraai uitzien. Train jij specifiek op dergelijke krulschoten van af stand? 'Nee, bij afwerkvormen op de training schiet ik de ballen ook zo. Zo schiet ik nou eenmaal.' Raak je de bal met je wreef? 'Nee, op een hele aparte manier. Meer met mijn voorvoet. Dat is heel vreemd. De bal gaat eerst omhoog en dan hup (Wesley maakt een knikkende bewe ging met zijn arm, red) valt 'ie omlaag. In deze tijd, met die moderne ballen, zit dat er gewoon in.' Ligt het dan aan de bal of aan jouw voorvoet 'Nou, sommige ballen hebben veel meer last van het zwabbereffect. Schiet je met je wreef, dan blijft 'ie gewoon rechtdoor gaan. Raak je de bal met je voorvoet, vertrekt ie net even anders en wordt de baan van de bal meer on berekenbaar.' Weet jij precies van welke bal hoe die reageert? 'Ik hou er wel rekening mee, ja. We trainen thuis altijd met onze eigen bal len en voor uitduels met de ballen waar de tegenstander mee speelt. Je hebt Adidas, Nike en Derbystar, meer niet. Een Derbystar bezit veel minder de beweging die ik graag zie. Die valt niet zo makkelijk omlaag. Ook het zwab bereffect zit er niet echt in. Die moet ik dus iets voller raken wil ik succes hebben. Ik raak een Derbystar meer met mijn binnenkant wreef om extra snelheid en curve mee te geven. Zoals tegen NAC. Bij die goal raakte ik de bal zo om te kunnen lepelen. Tegen PSV speelden we met een Nike. Daar zit die curve al in. Als je die vol met je voorvoet raakt, zwabbert-ie alle kanten op. Adidas heeft dat iets minder, maar valt in dezelfde categorie. Die laatste twee zijn echt mijn favoriete ballen.' Sneijder: 'Sommige ballen hebben veel meer last van het zwabbereffect.' vrijdag 6 oktober 2006 Is dat ook jouw intentie, dat dit elftal lang bij elkaar blijft? 'Ik speel vier seizoenen bij het eerste elftal. Vorig jaar heb ik bijgetekend dus mijn intentie is niet te vertrekken. Maar je moet wel realistisch zijn. Natuurlijk wil ik met Ajax in de toekomst prijzen winnen. Maar ja, ik zit hier al mijn hele leven. Mocht er over bijvoorbeeld twee jaar een mooie club komen, ga je toch nadenken. Ooit wil ik een keer wat an ders. Op dit moment is dat niet aan de orde. Je hebt toch niet in de hand hoe het loopt en of een ander misschien weggaat.' Volgens Ten Cate ligt de zwaarste belas ting op het middenveld. Jij moet negentig minuten in beweging zijn. 'Dat is zo. Als je veel in contact bent met elkaar, het veld compact houdt en de achterste linie sluit aan, hoefje als mid denvelder niet achterlijk veel meters te maken. Als de achterste linie achteruit loopt en voorin blijven de spelers staan, maak je het jezelf heel moeilijk. Alles heeft te maken met hoe het team staat. Het middenveld is het verbindingsstuk van het elftal. De laatste wedstrijden gaat het beter met Roger en Gabri, maar we moesten er heel snel staan. Roule ren, posities overnemen. Dat heeft tijd nodig.' zijn dat ik nu zo'n goede seizoenstart doormaak.' Vanaf wanneer merkte je dat de situatie bij Ajax anders ivas? 'Meteen toen ik na het WK voor de eer ste training bij de club kwam. Een paar aanpassingen in de selectie heeft ons erg goed gedaan, net als de komst van een nieuwe trainer met een frisse manier van denken. Al moet het nog veel beter.' Dat zijn kleine dingetjes die toch een grote aanpassing vergen.' Wat is de leukste oefening die hij geïntro duceerd heeft? 'Aan het einde van de warming-up gaat iedereen op z'n eigen positie staan. Hij speelt de bal naar links of rechts en dan bewegen we met zijn allen naar die kant. Net alsof we met touwtjes aan elkaar vast staan. Dat is op zich niet zozeer de leukste oefening, wel heel belangrijk. Want als dat erin komt, denk ik dat wij als team enorm groeien. Ik heb me laten vertellen dat dit een beproefde methode bij AC Milan was. Dit moet erin slijpen zodat het vanzelf gaat in het veld. Voet ballend bezitten wij negen van de tien wedstrijden meer kwaliteit. Dus moe ten we net zo lang hard werken totdat alle dingetjes kloppen. Zo niet, kan je het tegen iedereen moeilijk krijgen.' Is er een termijn gesteld waarbinnen Ajax weer succesvol moet zijn 'Nee. Ik weet ook dat het aanlooptra ject naar de successen van de jaren ze ventigen negentig veel langer was. Maar we willen hogerop en doorgroeien als team. Dat kan twee maanden duren, of twee jaar. Als wij dit elftal lang bij elkaar houden en we ons versterken, is er veel mogelijk.' Jij wordt geroemd vanwege je traptech- niek en scorend vermogen, maar eigenlijk ben jij dus ook een kilometervreter? 'Mijn conditie is goed, ik heb geen moeite met lopen. Pas de laatste tijd lees ik af en toe terug dat ik loopvermogen heb en aan kracht heb gewonnen. Ik heb daar vorig seizoen veel aandacht aan besteed in het krachthonk, onder bege leiding van René Wormhoudt. Ook dit seizoen zal ik me daar weer op toeleg gen.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 13