UEFA Cup 9 Simon en de Viking Seizoenkaarten vanaf €200.000 Eerste uitzege op Noorse bodem Na de 2-5 uitoverwinning tegen IK Start twijfelt niemand er meer aan dat het keurkorps van Henk ten Cate zich plaatst voor de groepsfase van de UEFA Cup. Maar echt goed was het nog niet. Precies 29 jaar geleden (14 september 1977) speelde Simon Tahamata tegen Lillestrom, als linksbuiten. Op de tribune ontmoette hij een van zijn Noorse opponenten. Akershusi Renhold AIAXLIFE Door Arnout Verzijl Psychiatrische inrichting vrijdag 22 september 2006 Vanaf de rechterflank zette Markus op Rosenhergiaanse wijze Ajax op 1-2 Onnodig zware Start wers waren afgekomen op de ontmoe ting. Ruim de helft daarvan uit het op zes uur rijden gelegen Kristiansand, de thuishaven van Start. Volgend jaar is het nieuwe stadion van de nummer twee van vorig seizoen klaar. Nu moest er stadion ligt precies in de aanvliegroute van het op tweehonderd meter gelegen vliegveldje. In een sfeer die deed denken aan de oefenwedstrijden tijdens de voorberei ding, toverde Henk ten Cate een verras sing tevoorschijn. Hij passeerde Ryan Babel ten faveure van Markus Rosen berg. 'Ongeveer twee uur voor de wed strijd hoorde ik dat ik zou spelen. Dat kwam niet helemaal als een verrassing. Na de wedstrijd tegen Vitesse zei de trainer al dat ik er rekening mee moest houden dat ik tegen Start zou spelen. Hij heef niet verteld waarom ik wel, en Ryan niet begon.' De Zweed maakte er Ryan Babel begon op de bank, maar was tegen IK Start de man van het duel. worden uitgeweken naar het voorstadje van Oslo. Ajax speelde tussen enerzijds de geraniums en anderzijds een psychi atrische inrichting. Appartementen en de kliniek zijn gebouwd om het stadion te financieren. De lichtmasten van het stadion van Lillestrom staan alleen op wedstrijddagen overeind. Op andere momenten hangen ze voorovergebo gen, om ongelukken te voorkomen. Het vlak voor rust 1-2 van. Op aangeven van uitblinker Babel, die na 35 minuten Ro- sales had vervangen. Rosenberg nam de bal mee, legde aan met rechts en schoot hard, laag diagonaal raak. 'Of dat een typische Rosenberg-goal was? Ik denk het wel. Vorig seizoen heb ik er veel gemaakt voor Ajax. Dat gaat nu weer gebeuren. Ik heb een mindere periode gehad, maar het gaat nu beter.' Je zou dus zeggen dat er louter blije gezichten rondliepen, na het laatste fluitsignaal in het stadion van Lil lestrom. Maar dat viel tegen. Jaap Stam verwoordde het misschien nog wel het best: 'Het is dat we er in de slotfase nog een paar maakten, maar verder was het niet goed. Ik ben teleurgesteld over ons spel. Hier moeten we uit leren voor de volgende wedstrijd, want de manier waarop we twee tegengoals weggaven, kan gewoon niet. Onmogelijk. Geluk kig hebben we nog met 2-5 gewonnen, maar we hebben het onszelf onnodig zwaar gemaakt.' De reactie van Stam raakt precies de kern van de materie. In Nederland, en zeker in Amsterdam, moet er altijd goed worden gevoetbald. Gelukkig maar, dat houdt iedereen scherp. Nou kan het gebeuren dat er eens een mindere wed strijd tussenzit. Stam zal dat zelf in zijn gloriejaren bij AC Milan ook hebben meegemaakt. Het grote verschil is dat AC Milan, en dat geldt voor willekeu rig ieder andere Italiaanse ploeg, slechte wedstrijden doorgaans wint zonder blamerende tegengoals. Dat laatste overkwam Ajax dus wel. Mauro Ro- sales liet simpel zijn man lopen en voor Roger bleek de doellijn net een stap te ver. Overigens maakte de Spanjaard, die slordig speelde en teveel onnodig balverlies leed, zijn fout goed door be heerst de 2-4 binnen te schieten. Ajax trof in Lillestrom de entourage die past bij een duel in de eerste ronde van de UEFA Cup. Ruim 1800 toeschou- Ook voor Frank Gronlund gaan de jaren tellen. De algemeen manager van Lillestrom SK heeft een zichtbaar buikje en is grijzend aan de slapen. Als aandachtig toeschouwer volgt hij de training van Ajax, een dag voor het duel met Start in het stadion van Lil lestrom. Het is 29 jaar geleden dat hij als centrale middenvelder zelf tegen Ajax speelde, in de eerste ronde van de Europa Cup 1'Thuis wonnen we met 2-0, dat duel werd in Oslo gespeeld. Een geweldige sensatie, want we ver sloegen een veel hoger ingeschaalde tegenstander. Van dat duel weet ik niet veel meer. Wel van de return. We onderschatten Ajax en hadden voor zichtiger moeten zijn. Onze trainer had vooraf gezegd dat linksbuiten Tahamata niets voorstelde. Nou, dat hebben we geweten. Samen met Tscheu la Ling was hij de beste man van het veld. Onze rechtsback was een Noors international. Die heeft geen duel gewonnen. We kwamen er niet meer aan te pas en verloren kans loos met 4-0.' Grappig toeval. Vijftig meter verder op zit Simon Tahamata. De jeugdtrai ner is mee naar Noorwegen om een praatje te houden voor de sponsor- groep. Even later schudden Gronlund en Tahamata elkaar de hand. 'Van de return weet ik niets meer, wel van die 2-0 nederlaag,' zegt Simon. 'Zij scoor den twee keer uit een corner. Die werd bij de eerste paal doorgekopt. Levensgevaarlijk. Daarna zijn wij het zelfde gaan doen bij Ajax, op eigen veld. Daarmee waren we heel succes vol. Ik trapte de corners en slingerde er zoveel mogelijk bij de eerste paal. Pirn (van Dord, red) of Ruud (Geels, red) verzorgde het doorkoppen. Ook wij hebben daar veel mee gescoord. Helaas zie je dat nu niet meer en dat is jammer.' Tahamata kent nog een ver schil met toen: 'Wij wisten niet wat we hier konden verwachten. Geluk kig hadden we de mogelijkheid het verlies in de return goed te maken. Nu zijn er zeker twee mensen van ons hier geweest om Start te bekijken. Ik denk niet dat Ajax zich zal laten verrassen.' Simon Tahamata en Frank Gronlund, in 1977tegenstanders in de Europa Cup 1, met de wedstrijdvaan. Tahamata: 'Zij scoorden twee keer uit een corner.' ÏOAtfWS Om de komst van het nieuwe stadion te financieren, liet Lillestrom in het eigen stadion vijfjaar geleden 96 appartementen bouwen. Een aantal van deze beton nen woningen met het balkon gericht op het speelveld. Deze bewoners zijn er eens lekker voor gaan zitten; dit extraatje in de zon tussen IK Start en Ajax.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 9