Ajax kort 7 The alles watje moet weten over: De Bal Wamberto naar Willem II Nicolae Mitea raakt langzamerhand weer op stoom. In dat geval is niet alleen zijn tegenstander gewaarschuwd, want de gretige Roemeen beseft dat hij zelf ook iets 'slimmer' dient te spelen. \V\ >V ,ia I,*: JW'af Warming-up spelersvrouwen. AJAXLIFE Door Sander Zeldenrijk Ik ben zoals ik ben. Ik wil mijn tegenstanders opvreten i 'vV JA vrijdag 22 september 2006 Mitea moet matigen Conditietrainer Laurens Ebbes en Nicolae Mitea zijn binnenkort klaar met elkaar. In positieve zin, want de Roemeen moet weer flitsen langs de zijlijn. 'Waarom ik?' Die vraag stelde Mitea zichzelf, zijn moeder, broers en de me dische staf. Miste hij vorig seizoen gro tendeels door een kruisbandblessure, dit jaar scheurde hij in de voorbereiding een hamstring tegen de amateurs van Hardenberg. Het hield hem al twee maanden aan de kant. 'Ik dacht eerst dat het wéér mijn knie was. Mijn hart sloeg een slag over. Na controle bleek het alleen de rechterhamstring te zijn, maar ook dat is een vervelende blessure, want je moet echt volledig hersteld zijn om weer vol te kunnen sprinten,' zegt de volwassen geworden Roemeen. Van zijn moeder kreeg 'Nikki' door de telefoon te horen dat hij voorzichtiger moet spelen. We kunnen ons er iets bij voorstellen. Zijn dribbels zijn ge vaarlijk. Letterlijk en figuurlijk. Als hij zijn opponent in de luren legt, ligt het gevaar van een harde tackle op de loer. Maar soms moet ik inderdaad rustiger en minder uitdagend spelen. Tegen Boca Juniors hoorde ik een verdediger tegen mijn tegenstander zeggen: kill him. Dat deden ze puur om te intimide ren,' klinkt het in vloeiend Engels. Tijdens het interview klinkt herhaal delijk het woordje 'shit'. De vleugel verschrikker is logischerwijs teleurge steld over z'n Ajax-periode tot nu toe, maar Mitea spreekt tevens met een ongekende gedrevenheid. Zijn ogen glinsteren als hij beschrijft hoe hij zijn tegenstanders weer wil doldraaien. Met wilde gebaren en een glimlach is het lichtje (gelukkig) verre van gedoofd. 'Vorig seizoen was ik er acht maanden uit. Dit jaar begon ik fit. Achteraf was mijn hamstring misschien zwak vanwe ge die knieblessure. Dat kan. Ik kende echter een goede voorbereiding en groeide per wedstrijd. Maar toch raak ik geblesseerd. Pure pech! Ik miste weer een seizoensopening. Dat is moeilijk hoor, toekijken vanaf de tribune. Vooral Gefrustreerde tegenstanders hakken met alle liefde in op de ledematen van Ajax' authentieke linksbuiten. 'Dat klopt, maar ik ben zoals ik ben. Ik wil mijn tegenstanders opvreten, ze he lemaal gek maken zelfs als we al ruim voor staan. Als ik mezelf moet verde digen, dan zou ik dat zeer kort doen. tegen FC Kopenhagen had ik het zwaar. Ik kon mijn ogen niet geloven toen ik naar het scorebord keek. Maar goed, dat is voetbal. Er zit altijd een verrassing bij. Nu hoop ik dat we in de Uefa Cup een Roemeense ploeg loten en dan het liefst mijn oude club Dinamo Boekarest.' Nou, verras me maar. Wat valt er over de bal te vertellen Ehh... Volgens de regels is hij is bolvormig en gemaakt van leer. Of om het makkelijk te maken; van een ander geschikt materiaal. De omtrek mag niet meer zijn dan 70 centime ter en niet minder dan 68 centime ter. Het gewicht is bij aanvang van het duel hooguit 450 gram. Dat 'bij aanvang' is ouderwets en komt uit de tijd dat een bal steeds zwaarder werd bij regen en modder. Echt leer zuigt water op, vandaar dat de toplaag nu meestal synthetisch is. De druk mag tussen 0.6 en 1.1 atmosfeer zijn, op zeeniveau. Belangrijk, dat zeeniveau. En wat doet de scheids ook weer als de bal ontploft? Zoals bij Jong Ajax - Jong Heeren veen, toen de bal door een nop van keeper Kenneth Vermeer ontplofte? Een scheidsrechterbal, op de plek waar de eerste bal onbruikbaar werd. Een goeie bal ploft toch niet.Wat is eigenlijk een goede bal? De beste is FIFA Approved. On derschat dat niet; serieuze Zwitserse studiebollen van de Federal Labora tories for Materials Testing and Re search in Sankt Gallen doen de meest onmogelijke tests voordat een bal 'ap proved' is. Voor de eredivisie is 'FIFA Inspected' of 'International Match- ball Standard' ook goed genoeg. Nog iets van importantie? Het gekke is dat in de regels staat dat 'de bal tijdens de wedstrijd alleen mag worden vervangen met toestem ming van de scheidsrechter'. Ik heb nog nooit meegemaakt dat een bal- lenjongen permissie kreeg een andere bal te geven... (EE) Lukt het Wampie uiteindelijk toch Belg te worden? Onlangs dook de naam van Wam berto (31) weer op in de media. U weet wel, de man van de Braziliaanse buitenspeltreffer in de bekerfinale te gen FC Utrecht. Dit seizoen speelt hij voor Bergen. De oud-Ajacied tekende er een contract voor een seizoen, maar hoopt in de winterstop terug te keren naar Nederland. 'De kans is erg groot dat ik eindelijk een Belgisch paspoort krijg. Willem II wil me hebben, maar dat ketste af omdat ik alleen over een Braziliaans paspoort beschik. In de winterstop is er hopelijk meer moge lijk', aldus de aanvallende middenvel der. Zijn competitiestart kon beter. 'Na twee jaar bij Standard Luik was het voor iedereen beter als ik daar zou vertrekken. Ik begon bij Bergen met een conditieachterstand. Als ik fit ben wil de trainer me als diepste mid denvelder gebruiken in een 4-4-2-for- matie.' Het contact met Ajax is nog steeds goed. 'Wampie' heeft nog een huis in Amstelveen en zijn oudste zoon, Ri- cardo, speelt in de A-jeugd bij Ajax. 'Ik voel me nog steeds Ajacied,' zegt hij lachend. 'Soms kom ik op De Toe komst kijken. Bergen speelt meestal op zaterdagavond, dus de kans is groot dat ik binnenkort even naar een thuiswedstrijd van het eerste ga.' (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 7