Ai ax kort 5 De Ajax-tijd van Edson Braafheid Column Patje met een zachte G AJAXLIFE Ai vrijdag 22 september 2006 Darl Douglas en Edson Braafheid, beiden een Amsterdams verleden en een Utrechts heden. De diverse telecomaanbieders zul len deze week in hun nopjes zijn met het sms- en telefoonverkeer tussen enerzijds Urby Emanuelson en Ryan Babel en anderzijds Edson Braafheid. In de week voorafgaand aan FC Utrecht-Ajax is dat voor de drie vrienden dé manier om de boel op scherp te zetten. Edson, als ik jouw naam 'google' krijg ik diverse nieuwssites van afgelopen zomer te zien waar jouw transfer naar Ajax wordt aangekondigd. 'Mmmm, daar weet ik niets van af...' Je woont nog wel in Amsterdam? 'Nee, ik woon sinds drie jaar in Al- mere, maar ik kom nog wel iedere dag bij m'n ouders. Zij wonen nog altijd in Kelbergen, de wijk in de Bijlmer waar ook Ryan Babel woont. Ik ben er op gegroeid. Niet veel mensen wisten van die buurt af, daarom was het heel re laxed. Ik had er veel vrienden, waar ik kattenkwaad mee uithaalde. Voetballen deed ik onder anderen met Ryan, maar als we de buurt uit gingen, speelden we ook wel tegen Fred Benson (Vitesse, red.) of Quincy (Spartak Moskou, red.).' Waarom ben je verhuisd naar Almere als je nog iedere dag in Amsterdam komt? 'Ik wilde toch een plekje voor mezelf hebben en in Almere had ik de moge lijkheid om zelf iets op te bouwen. Als ik in Amsterdam op mezelf was gaan wonen, had ik net zo goed bij m'n ou ders thuis kunnen blijven wonen.' Heb je als jongetje ooit de kans gehad om naar Ajax te gaan? 'Vroeger wilde ik graag naar Ajax, dat was heel heftig. Het was natuurlijk dé club uit Amsterdam. Ik heb ge voetbald voor JOS, FC Amstelland en FC Abcoude en heb stage gelopen bij Ajax. Tot mijn grote teleurstelling werd ik te licht bevonden. Toen heb ik het uit m'n hoofd gezet, maar als ik met FC Abcoude tegen Ajax moest spelen, wilde ik wel altijd wraak ne men en hun ongelijk bewijzen. Tegen woordig heb ik dat gevoel niet meer, hoewel ik graag wil winnen. Die kans is er volgende week zondag weer. Ga je Ryan en Urby nog een beetje lopen stangen? 'Ryan was afgelopen week nog bij m'n ouders en toen begon het al een beetje. Bij deze wedstrijden wordt altijd over en weer flink getreiterd. Wedstrijden tegen Ajax zijn altijd speciaal, vooral van Utrecht-zijde wordt het gevoel be hoorlijk opgeblazen. Het zal een hec tisch wedstrijd worden, met veel strijd. De Galgenwaard zal zoals altijd een gekkenhuis zijn.' (DS) Een beetje treurig was 't. De Phi lips Sport Vereniging liep wat aan te modderen tegen FC Liverpool, dat ook niet in een blakende vorm stak. Ja, ik kijk als voetballiefhebber naar wedstrijden van PSV. En als Ajax- liefhebber zie ik ze het liefst keihard verliezen, of dat nou wel of geen pun ten kost voor de Nederlandse clubs in Europa. Dat dan weer wel. Met speciale aandacht keek ik naar Patrick Kluivert. Ik was niet de enige, geloof ik. Het zag er een beetje raar uit, Patrick tijdens de warming-up langs de hekken van de eretribune in Eindhoven. Alsof de club een krijgs gevangene had gemaakt die aan het publiek werd getoond. Ik gun PSV weinig goeds, maar wat de ellenlange opwarmsessie vooral treu rig maakte, was de gouden kans die Koeman en z'n collega's lieten liggen. In het kort (Ajax-fans die niets van PSV willen lezen; svp even de andere kant op kijken): Farfan kwam centraal totaal niet uit de verf, Koné had de af rondingvan m'n oma in haar beste tijd en voorzetten (als die er al kwamen) waren aan niemand besteed. Kortom: het liep voorin bij PSV als een Kreid- ler uit 1972 die geen onderhouds beurt had gehad. Terug naar die gouden kans van Koe man en de zijnen. Iedereen weet: Patrick heeft in Eindhoven best een imagoprobleem. Dat is logisch - als maker van Ajax' belangrijkste treffer van de afgelopen 25 jaar hangt er iets aan je dat te maken heeft met 020, een Griekse held en een andere indeling van het roodwitte shirt. Dat imago probleem kon in één keer worden op gelost: Farfan naar rechts, Koné veror- denneren als linksbuiten te spelen en Patje in de spits (voor Michael Reizi ger. Wat is er met hem gebeurd?). Oké, het is een risico. Maar als Kluivert er eentje in had getikt, had-ie meteen de boeren op z'n hand. Eigenlijk moeten we Ronald Koeman dankbaar zijn. Erol Erdogan Meerse helden Vier decennia geleden veroverde een gouden generatie de harten van de Ajax-fans. Ajax Life dook de archieven in en maakte een selectie van de meest opmerkelijke gebeurtenissen van het seizoen 1966-1967. In deze editie de periode van 11 tot en met 25 september 1966. Door Jeroen de Laat Op dezelfde dag als het voorgaande gerucht in de krant verscheen, speel de Ajax een uitwedstrijd bij MVV. De Maastrichtse club domineerde het eerste uur van het duel en stond op een verdiende 2-1 voorsprong. Zelfs voorzitter Jaap van Praag zag het niet meer zitten. 'Ik gaf geen cent meer voor Ajax...,' bekende Van Praag na afloop. Dankzij een grab- bellende MVV-doelman wisten de Ajacieden de achterstand alsnog om te buigen in een 2-4 overwinning. In hetzelfde weekeinde kondigde voorzitter van de afdeling betaald voetbal van Ajax, Martin Bremer, zijn afscheid aan. De reden van zijn plotselinge vertrek na ruim twee jaar was dat de werkzaamheden te veel tijd opeisten. Bremer was naast zijn functie als voorzitter ook journalist en bekleedde meerdere posities in de honkbalbond. Twee weken later veegde Ajax in het eigen stadion Sparta van de mat: 5- 0. Voorzitter Van Praag zag slechts de eerste helft van dat duel. In de rust moest hij naar Schiphol, om de Europese tegenstander van de week erop, Besiktas, op te halen. Door de zege bezette Ajax na zes speelronden de tweede plaats, achter ADO. Het doelsaldo van de Amsterdammers: 26 voor en 4 tegen. Voorzitter Jaap van Praag in z'n werkkamer: een Lucky Strike, een fijne koffie en prachtige verhalen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 5