Fanzone 15 'Zijn eerste woordje was Ajax' F-Side staat al 30 jaar Mooie oijnamen Passie en emotie in Vak 410 Fans over de grens Van overal ter wereld wordt Ajax gevolgd door tanatieke tans. Ajax Life traceert ze en laat hun aan het woord. Henk en zoon Rik Hogeweg (Zuid-Korea) vertellen. Vak F in stadion De Meer stond altijd al bekend als rumoerig, ook toen de keepers nog petten op hadden. Vanaf 1976 werd Vak F langzamerhand F-Side. Uit het schit terende boek F-side is niet makkelijk! vier markante jongens die het vak kleur gaven. In januari 2001 werd Vak 410 opgericht om voor een betere ambiance te zorgen. De jonge Ajacieden ge ven middels een dvd inzicht in ruim vijf jaar sfeer, emotie, clubliefde, vriendschap en plezier. d AIAXIIIE Door Jeroen de Laat Bennie Lola Peter Stress Co de Tuinman Arena in de lift Rolstoelers kunnen voortaan het speciale platform achter het doel Noord en de omloop van de eer ste ring beter bereiken. De Stich ting Toegankelijkheid Amsterdam ArenA (STAA) heeft de bouw van een extra lift gerealiseerd. De tweede lift aan de noordzijde is voor het leeuwendeel gefinan cierd met donaties. Verschillende gulle gevers hoestten 630.000 van de gebruikte 1 miljoen op. De lift werd zondag 10 september voor het competitieduel met Vitesse officieel geopend. Minder blauw in het stadion De politie hoeft steeds minder mankracht in te zetten bij wed strijden in de Eredivisie. Ondanks meer gespeelde wedstrijden door de nieuwe play-off opzet, is de politie-inzet bij competitieduels in vier jaar tijd met 10 procent gedaald. Ajax is één van de vijf Eredivisieclubs waar de inzet (licht) is gestegen. Dit constateert het Auditteam voetbalvandalisme in een rapport dat woensdag 13 september aan minister Remkes en directeur betaald voetbal Henk Kesler van de KNVB is aange boden. 'Maar we zijn nog niet klaar,' waarschuwde Kesler. 'De komende jaren moet de inzet tot het minimum worden geredu ceerd. Daar zitten we nu al dicht tegenaan.' In Ajax Life 5 meer over het rap port voetbalvandalisme 2005- 2006 en politie-inzet bij voetbal wedstrijden. (JdL) vrijdag 22 september 2006 De 42-jarige Henk trok jaren geleden naar Seoul, waar hij aan de slag ging als Chief Financial Officier bij een biotechnologiebedrijf. Vrouw José en zonen Rik (14) en Daan (10) volgden. 'Mijn kinderen gaan naar een interna tionale school,' vertelt Henk. 'Iedere kerst- en zomervakantie keren we voor een paar weken terug naar Nederland. We hebben ons huis in Son en Breugel altijd behouden.' Voordat de familie Hogeweg naar Zuid-Korea verhuisde, waren Henk en Rik trouwe bezoekers van de Arena. Henk: 'We zijn naar ver schillende open dagen, het Amsterdam toernooi, competitiewedstrijden en oefenduels geweest. Ik ben al mijn hele leven Ajax-fan en heb die liefde op mijn zoon overgebracht. Zijn eerste woordje was zelfs Ajax. Dat ben ik gewoon te gen hem blijven zeggen toen hij begon te brabbelen als baby!' In Seoul aangekomen, moesten ze het doen met samenvattingen op televisie. 'Om half zeven in de ochtend worden hier Champions League-wedstrijden uitgezonden. Vlak voor ik naar school moest, keek ik samen met mijn vader al die samenvattingen. De rest van de wedstrijden volgden we via internetra dio,' aldus Rik. 'Clubs als Manchester United, Liverpool en FC Barcelona zijn hier immens populair. Ajax niet. PSV wordt wel live uitgezonden, omdat Guus Hiddink de afgelopen jaren trai ner was en er twee Koreanen speelden. De rest van onze familie blij, want die zijn helaas voor PSV. Ook het Engels en Koreaans voetbal kwam op de sport zenders.' Henk en Rik hebben ook al diverse wedstrijden bezocht in het Worldcup Stadium in Seoul. 'Met de Nederlandse gemeenschap hebben we het WK-kwa- lificatieduel Korea-Malediven gezien. Korea won met 1-0,' vertelt Henk. 'Dat was volle bak! Gillende meisjes en jon gens. Ze snappen er niets van, maar toch hebben ze volop plezier. Ze zien het als een leuk uitje. Het Koreaanse profvoet bal leeft niet zo erg als in Europa. Ik heb samen met Rik wel eens een duel bezocht. Als er 7000 mensen in het sta dion zaten, was het veel.' Rik en Daan speelden voetbal op school. Rik: 'Op zaterdagmiddag deden mijn vader en ik mee in een Duits team. We huurden een zogenaamde 'dirt-pitch', wat vooral bestond uit steen en geen belijning had. Met ons eigen kalkmachinetje trokken Hij is er trots op de naam F-Side te heb ben verzonnen. Na Ajax - VVV, op 3 oktober 1976, roept hij in tramlijn 9 tegen medesupporters: 'Laten we ons F-Side noemen!' dat klonk goed, En gels en agressief. 'Het klonk "Wij zijn de F-Side." Voor ons werd het een sym bool waarachter we ons schaarden. Een symbool van macht, maar ook van pro vocatie.' Staat bekend als de nestor van het vak en heeft zijn bijnaam door z'n kapsel. 'Ik ben in 1969 op Vak F gekomen. Ik ben dus niet speciaal naar de F-Side gegaan, ik was er gewoon al.' Lola, van beroep boer met zo'n honderd koeien, werd bijna wereldberoemd. Met twee koeien uit z'n stal protesteerde hij tegen de slechte mat in de Arena, door ze op een onbewaakt moment het veld op te sturen. Ik zing nooit mee als er "Boe ren, boeren" wordt gezongen. Ik vind dat allemaal zeer overdreven.' Voor Stress was was de F-Side belangrij ker dan Ajax. Hij vond op het vak gelijk gestemden, met onderlinge steun.' We gingen drie of vier dagen per week met elkaar om, vandaar dat we een hechte groep vormden. Je liet elkaar niet zakken en dat was in de maatschap pij wel anders. Bij ons speelden ran gen en standen geen rol.' Z'n bijnaam kreeg-ie daardat hij kon stangen als de beste. 'De F-side was voor mij een spannend jongensboek. Je ging er 's ochtends naar toe en je had geen flauw idee wat er ging gebeuren.' Als baby'tje gaat hij al met z'n moeder naar De Meer, op het ere tribunevak A, met de bestuurstafel als commode. Met z'n vader stond Co heel soms op F. 'Ondanks dat hij een politie man was, vond hij het prachtig om af en toe op de F-Side te staan.' Op de F-Side waren bijnamen meer regel dan uitzondering. De tien mooiste volgens Ajax Life: - Taxi Piet - Eddie de Pyromaan - Lampofiel - Stotter Guus - Schele Benno - Pipi - Rooie Ben - Pillendokter - Huckleberryhond - Vlaggendief Met dank aan de makers van het boek F-Side is niet mak kelijk! Een kwart eeuw F-Side over vriendschap, humor ge weld, Amsterdam en Ajax. Volgens de inleiding zou de dvd een beeld geven van de beleving op en rond het vak doordat de voorbereidingen en het vocale en visuele aspect goed in beeld zouden zijn gebracht. Na tien minuten foto's van de eerste twee sei zoenen (2001-2002 en 2002-2003) na de oprichting, komen met ingang van het seizoen 2003-2004 ook inderdaad de eerste bewegende beelden. Pas dan komen de verschillende (en duidelijk steeds origineler wordende) sfeerac ties uitstekend in beeld. Hoogtepunt is misschien wel de huldiging in het kampioensjaar, waar de kijker zich tus sen de hossende massa op het Leidse- plein waant. Ook de beelden van het eerbetoon aan Ajax-fan Para Smit en oud-Ajacied Rinus Michels zijn in drukwekkend. Interessant wordt het als de supporters op pad gaan naar de Europese uitwed strijd tegen Auxerre. Helaas staan er niet meer van dit soort acties op het schijfje. Minpuntje is de ruim vijftien minuten durende afsluiting van de compilatie, die wordt gevormd door de huldiging na de winst van de KNVB-beker, het afgelopen seizoen. Dit duurt nét iets te lang. Het is bovendien jammer dat er op de hele dvd geen commentaar of in terview te vinden is. De genreomschrij- Gabri nam een eerste exemplaar van de dvd in ontvangst en wist meteen: dit is een serieus leuke compilatie. ving (=tifo) suggereert het al: deze dvd is alleen voor echte liefhebbers van de supporterscultuur. Zij zullen zich zeker 85 minuten vermaken! Titel: 5 jaar vak 410 Prijs: €10 Voor bet eerst verkrijgbaar bij Ajax - NEC op 24 september Ajax Life geeft vijf exemplaren weg van deze dvd. Beantwoord de vol gende vraag: wat is de bijnaam van de fans op vak 410? Stuur je ant woord naar redactie@svajax.nl we lijnen en trapten onderling een bal letje. We hebben vaak tegen plaatselijke Koreanen gespeeld. Na enkele weken kwam er politie langs. Wij bang dat we weg moesten. Maar ze wilden meevoet- ballen! Later kwamen er steeds meer teams: Rusland, Turkije, Oezbekistan, Brazilië en een Frans-Canadees elftal. We hebben zelfs een heuse competitie opgestart.' d

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 15