Interview 13 Ajax' rechterflank m r iik iXfl AIAXLIFE Ik heb een beetje meer vrijheid gekregen om te voetballen Snelle wissel vrijdag 22 september 2006 Ik heb geleerd de bal één keer te raken en er niet zoveel mee te lopen. Ik heb geleerd om beter te doseren, m'n rust te nemen, waardoor ik fysiek langer door kan gaan. Ik weet nu ook dat ik wedstrijden altijd op honderd pro cent in moet gaan en niet op zeventig procent.' Wat is je bij Ajax het meeste opgevallen sinds je komst? 'De organisatie. Ik kwam bij Newell's Old Boys vandaan, waar ze daar nog nooit van hadden gehoord. De ene dag besloten ze zo, maar twee dagen later draaiden ze dat weer terug. Hier wordt alles veel beter geregeld en wordt iedereen op de hoogte gehouden van lona, Atlético, Valencia en Deportivo. Maar in Nederland kan ik met Ajax meer winnen en dat is ook weer leuk.' Wat is de moeilijkste tegen stander die je in de Eredivisie bent tegengekomen? 'In mijn eerste jaar bij Ajax was dat PSV. Tegen FC Utrecht is het ook al tijd lastig voetballen. Dat is een sterke tegenstander, moeilijk te bespelen. Volgende week komen we ze tegen, maar we winnen wel, hoor.' Ben je al volledig ingeburgerd in de Nederlandse maatschappij? 'Ja, godzijdank maak ik mooie tijden door. Ik ben volledig gewend. Ik voel wat er binnen de club gebeurd. Bij m'n oude club was het manana, manana en dat maakt het er ook voor de spe lers niet eenvoudiger op. Ajax is een grote club om voor te spelen, een goede leerschool en een club die door ieder een gerespecteerd wordt. De goede organisatie maakt het voor nieuwe spelers makkelijker om zich aan te passen.' Heeft het je veel moeite gekost om te wennen aan het Nederlandse voetbal? 'Nee, dat was niet moeilijk. Natuurlijk moest ik wennen aan bepaalde dingen, die bij mijn oude club anders waren. Hier moet ik mijn positie houden, ben ik veel meer taakgebonden, terwijl ik bij mijn oude club een vrije rol had. Daar mocht ik door de hele aanval zwerven. Dan begon ik de wedstrijd op rechts en eindigde hem aan de andere kant. Ik overlegde met de andere aanvaller of hij van positie wilde wisselen. Hier blijf ik aan de rechterflank. Ook in het veld komt de goede organisatie in de club tot uiting. Hier wordt ook wel eens van positie gewisseld, maar we keren altijd op onze eigen plek terug. Soms is het lang wachten, als alles over de andere kant gaat. Dan moet ik geduldig zijn, maar het kan wel eens jammer zijn als die bal maar niet komt.' Wat kan je zeggen over de Nederlandse competitie? Is er een groot verschil met de Argentijnse? 'Nee, voetbal is overal hetzelfde. In de hele wereld. De Braziliaanse en Argen tijnse competities zijn erg sterk, maar het ontbreekt ze aan geld om het niveau van de Europese te halen. De Eredivi sie is een erg sterke competitie, sterker dan de Argentijnse. Bovendien is-ie erg fysiek ingesteld. Er lopen veel grote, li chamelijk sterke spelers rond, waardoor het voor 'kleine jongens' als ik niet al tijd even makkelijk is. Naast lichame lijke kracht, beschikken de spelers ook over een goede techniek. Nederlandse ploegen willen voetballen, maar tegen de teams die niet zo'n drang hebben om naar voren te gaan, is het ook moeilijk spelen. In Argentinië kan iedereen van ieder een winnen, ook grote ploegen als Boca en River zijn te verslaan. In Nederland steken Ajax, Feyenoord, PSV en AZ boven de rest uit. Op zich is een com petitie met veel gelijkwaardige teams leuker, kijk maar naar Spanje. Daar kan ook iedereen winnen van grote ploegen als Real Madrid, FC Barce- me geen Nederlander, maar ik voel me hier wel thuis. Momenteel zit ik zo lekker in m'n vel dat ik geen fami lie meer om me heen nodig heb om me goed te voelen. Het land bevalt me, ik heb Nederlandse vrienden, collega's. In vergelijking met afgelopen jaar zijn er twee spelers meer met wie ik Spaans kan spreken en mee uit eten kan gaan. Ik heb ze Amsterdam en de rest van het land bijvoorbeeld een beetje laten In dat opzicht is het een voordeel dat er dit seizoen een trainer is die ook een mondje Spaans spreekt. 'Ja, dat is een voordeel. Maar in het veld spreekt iedereen Nederlands. Ik leg dan aan Gabri of Roger uit wat er gezegd wordt of wat de bedoeling is tijdens de training.' Is er voor jou iets wezenlijks veranderd met de komst van Henk ten Cate? 'Ik heb een beetje meer vrijheid gekre gen om te voetballen, hoef niet meer helemaal aan de lijn geplakt te blijven. Daarnaast gaat de communicatie met deze trainer vloeiender dan met ie mand die geen Spaans spreekt, dat is duidelijk.' Wat betekent het gemis van de Champions League voor Ajax? 'Het is jammer dat we ons niet heb ben weten te kwalificeren. We hebben twee goede wedstrijden gespeeld tegen Kopenhagen, zowel uit als thuis waren we beter dan ze. Daarom heb ik er een zure smaak in mijn mond aan over ge houden, dat zij zich ten koste van ons hebben geplaatst. We hadden tussen de groten van Europa kunnen voetballen. Dat was ook voor mijn persoonlijke ontwikkeling beter geweest. Maar we moeten nu niet meer terug kijken, het is pijnlijk genoeg geweest.' Jullie richten je nu op het winnen van de UEFA Cup en het kampioen schap. Tweejohan CruijflfSchalen en een KNVB-beker in twee jaar is schamel voor een club als Ajax. 'Het is niet zo simpel om te zeggen dat we de UEFA Cup wel even zullen win nen. In dat toernooi zitten ook sterke ploegen. Ik hoop dat we kampioen worden, dat is onze doelstelling. Twee supercups en één KN VB-beker in twee jaar tijd is inderdaad niet veel, laten we hopen dat het kampioenschap de vol gende prijs is.' Mauro Rosales speelde dit seizoen zijn beste wedstrij den met George Ogararu achter zich, een opkomende back. Zo scoorde de Argentijn de openingstreffer tegen PSV in de strijd om de Johan Cruijff Schaal met de Roemeen (een helft) in zijn rug. Tegen RKC stond Ro sales in diezelfde formatie aan de basis van de openings treffer van Ryan Babel terwijl hijzelf het vijfde doelpunt voor zijn rekening nam. Ook tegen Vitesse speelde Ro sales met Ogararu achter zich een belangrijke rol bij de eerste twee Ajax-doelpunten. Uitzondering op de regel is het duel NAC Breda-Ajax, waar Rosales ondanks de aanwezigheid van Ogararu in de rust in de kleedkamer moest achterblijven. In de Europese wedstrijden tegen FC Kopenhagen en IK Start speelde Rosales met Heitinga in zijn rug. In die duels werd de Argentijn voortijdig naar de kant ge haald, hoewel hij in de Amsterdam ArenA niet eens zo slecht speelde. Aan welke type speler geeft Rosales zelf de voorkeur op de rechtsbackplek. Een aanvallend inge steld type of een meer verdedigend type? 'Ik speel het liefst samen met een back die veel opkomt', verklaart Rosales. 'Op die manier hebben we altijd een speler extra op het middenveld, wat meer opties in de aanval oplevert.' m i mé Mauro Rosales voldeed in de ogen van Henk ten Cate niet in de UEFA Cupwedstrijd tegen IK Start. De oe- fenmeester wisselde de rechtsbuiten al in de eerste helft. Een ongebruikelijke maatregel, die echter wel begrijpe lijk was. Even daarvoor liet Ajax' rechtsbuiten zijn di recte tegenstander Marius Johnsen lopen, met de 1-1 tot gevolg. Rosales voerde zijn taken niet goed uit. Ten Cate: 'Ik had hem al een paar keer gewaarschuwd, dus leek het me duidelijk waarom ik hem eruit haalde.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 13