Interview 11 Het team Iti Skill programma moet Ajax-jeugd completer (en dus beter) maken René Wormhoudt is de bedenker en ontwikkelaar van een nieuw plan voor de Ajax-jeugdopleiding. Daar gaan de komende weken interessante dingen plaatsvinden. Vroeg in de ontwikkeling van kinderen alléén maar specifieke voetbaltraining doen, volstaat niet langer. Een voorproefje. Multi Skill programma Computer Baksteen en cement Spons Als een jeugdspeler zich alleen focust op voetbal, zie je dat zijn zenuw stelsel zich niet allround ontwikkelt Judo AIAXLIFE Door Sander Zeldenrijk vrijdag 22 september 2006 i« ni\»mia Het voetbal wordt steeds fysieker en met name explosiever. In de top kan iedereen voetballen, daar maakt het at letisch vermogen van de spelers het ver schil. Niet voor niets worden de meeste doelpunten in het laatste deel van een wedstrijd gescoord. Wie is het fitst? Samen met de Johan Cruyff Academy ontwikkelde Wormhoudt het 'Multi Skill programma' (vrij vertaald een programma om veelzijdige vaardighe den te trainen). Dit richt zich op de to tale ontwikkeling van jonge atleten. 'In het verleden werkte ik al met de Ajax- jeugd en na enkele seizoenen A-selectie ben ik nu weer terug bij de opleiding. Ik weet waar de knelpunten zitten en tot op welke leeftijd je nog effectief din gen kan veranderen in de ontwikkeling van een voetballer. Als ze eenmaal daar (wijzend naar de Amsterdam Arena) lopen, is het toch moeilijk om een pro bleem (zoals een verkeerde loopstijl, red.) nog te verbeteren. Dat komt door de leeftijd en het gebrek aan tijd.' Het gebrek aan beweging bij de Neder landse jeugd staat aan de basis van het Multi Skill programma. Wormhoudt gaat de strijd met de computer dan ook keihard aan. 'Onze jeugdspelers wor den met een busje naar De Toekomst gebracht. Ze trainen, studeren, eten en gaan weer met het busje terug. Die jongentjes hebben het druk. Sociaal Atletische, intellectuele en karakterolo gische ontwikkelingen zijn van grote in vloed op de totale ontwikkeling van een kind. De school, sportclub, vrienden en familie hebben een grote invloed. Het Multi Skill programma is een holistisch plan. Dat betekent dat het geheel be langrijker is dan de aparte onderdelen. Wormhoudt: 'Een baksteen en cement zijn afzonderlijk van minder waarde, maar samen kun je er iets moois van maken. Dit geldt ook voor de partjes fysiek, pedagogiek en psychologie. Al deze onderdelen verdienen aandacht en vormen samen de totale atletische ont wikkeling van een voetballer.' Wormhoudt pleit dus voor een langere aanlooproute, met uiteindelijk een ho ger potentieel. 'Als een kind van acht in de F'jes komt en hij richt zich louter en alleen op het specifieke voetbalge deelte, dan leidt dat in eerste instan tie tot snelle verbetering op datzelfde voetbalgebied. Een latere specialisatie - rondom zijn twaalfde - biedt veel meer blijft er niet zo veel tijd over en al he lemaal niet om bijvoorbeeld iets bij de lokale gymnastiekclub, atletiekvereni ging of badmintonvereniging te doen. De computer speelt een belangrijke rol in hun leven, de grootste hobby naast het voetbal. Dat betekent dus ook minder buiten spelen. Daarnaast is het vangnet - schoolgymnastiek - er eigenlijk nog amper. Vroeger leerden kinderen daar algemene dingen en bewogen ze op straat. Dat is vervan gen door de computer en, in ons geval, het strakke tijdschema waarmee Ajax werkt.' je ze nog kneden. Het piekmoment en de doorgroei volgt op latere leeftijd in vergelijking met een vroege specialisa tie.' Het Multi Skill programma bestaat uit grondvormen van bewegen zoals rollen, vallen, springen, balanceren, trekken, duwen en klimmen. Dit is ondergebracht in gymnastiekvormen, judovormen, loopscholing, techniek training en krachttraining waarbij spel en plezier voorop staan. Het plan zit al heel lang in Wormhoudts hoofd. Begin jaren negentig sprak hij met toenmalig Hoofd Opleidingen Co Adriaanse over de nadelen van eenzijdige ontwikkeling van jeugdspelers. Socceraerobics moest uitkomst bieden. 'Het doel was om ritmisch en soepel te bewegen en voor keursbewegingen te voorkomen. Leuk, maar het had vanwege de muziek zo zijn beperkingen. Het Multi Skill program ma kent deze beperkingen niet.' voordelen. Als een jeugdspeler zich al leen focust op voetbal, zie je dat zijn zenuwstelsel zich niet allround ont wikkelt en dat het risico op blessures toeneemt door disbalansen binnen het lichaam. Het Multi Skill programma leidt tot een verbetering en onderhoud van coördinatie, flexibiliteit, snelheid en kracht. Alle onderdelen dragen bij aan een totaal atletisch vermogen van het kind en dus de voetballer. Boven dien lijkt de trainingstolerantie te ver beteren, waardoor je spelers meer kunt belasten. Kinderen zijn net een spons. Ze nemen veel op en tegelijkertijd kun René Wormhoudt is totaal sportminded. Hij heeft een fysiotherapie- en fitness praktijk in Landsmeer, werkt samen met de Land- slake Lions (basketbal) en schrijft een column voor het blad Amsterdam Topsport. Bij Ajax werkt hij voor het Multi Skill programma nauw samen met John van de Brom (Hoofd Oplei dingen), Simon Tahamata (techniektrainer), Patrick Ladru (coördinator jeugd en judotrainer), Ronald Mijzen (gymnastiekdocent), Renal- do Landburg (looptrainer) en Wim de Wit (Johan Cruijff Academie).

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 11