UEFA Cup 9 Van Carl Zeiss Jena tot Torino Als je het met monopoly vergelijkt, dacht Ajax aan een kanskaart - maar het werd tegen Kopenhagen keihard teruggezet naar Start (en u geeft die miljoenen aan de bank terug). Maar niet verder getreurd; rondjes UEFA Cup leveren ook sensatie op, zo blijkt uit deze tien duels. AIAXIIIE 1De eerste 2. Revanche 3. Penalty's 4. Zijnet Door Arnout Verzijl 5. Nummer 14 6. Staafincident 7. Reddingsboei 9. Negenklapper 8. Winst! 10. De laatste vrijdag 8 september 2006 Tien memorabele UEFA Cupduels Hannover'96 - Ajax 2-1 Dat was op 17 september 1969, toen de UEFA Cup nog Jaarbeursstedenbe- ker heette. Hannover'96 was die eerste opponent. De wedstrijd vond ruim drie maanden na de verloren EC I finale te gen AC Milan plaats. Ajax verloor op Duitse bodem met 2-1. Jupp Heynckes opende de score. Aan Sjaak Swart de eer Ajax' eerste treffer in dit toernooi te maken. Omdat de return met 3-0 werd gewonnen, bekerde Ajax toch door. I Johan Cruijffprobeert in het Olympisch Stadion te scoren tegen Hannover '96. Ajax - Carl Zeiss Jena 5-1 In dezelfde campagne leverde Ajax een heroïsch gevecht met Carl Zeiss Jena. De heenwedstrijd in de kwartfinale vond plaats achter de gesloten deuren van het IJzeren Gordijn. In Jena zag men als een berg op tegen de confrontatie met Ajax. Daarom was er met het veld geknoeid. In maart kan het nog flink vriezen in het oosten van Duitsland. Er was water op het veld gesproeid waar door de grasmat, voor de aftrap, ver anderd was in een ijsvlakte. De spelers van de thuisclub speelden met spikes. Ze bleven daardoor eenvoudig overeind en wonnen met 3-1. Bovendien liep me nig Ajacied een gemene vleeswond op. Sinds dit duel controleert de UEFA de noppen van alle spelers. De return, een week later op 11 maart 1970, stond in het teken van revanche. Protesten bij de UEFA haalden niets uit, waardoor Ajax het op eigen kracht moest doen. Dat lukte. Carl Zeiss Jena nam snel een 0-1 voorsprong, maar werd vervolgens van het kastje naar de muur getikt. Uitslag 5-1, Ajax door. Levski Spartak Sofia - Ajax 2-1 Op 10 december 1975 ging Ajax kopje onder in de derde ronde. Levski Sofia was in Bulgarije met 2-1 te sterk. Ajax, dat thuis met dezelfde cijfers had ge wonnen, kon niet op tegen Pavel Panov. De sluwe aanvaller van Levski maakte er twee. Ruud Geels, bezig aan z'n tweede seizoen in Amsterdamse dienst, nam de Ajax-treffer voor zijn rekening. De pe naltyserie ging met 5-3 verloren. Athletic Bilbao - Ajax 2-0 Dertien dagen was Ton Harmsen voor zitter, toen de club die hij bestuurde een legendarisch duel in Baskenland afwerkte. Ajax toog op 13 september 1978 in de eerste ronde naar Athletic Bilbao. Geen opponent die schrik aan joeg. Toch verloor Ajax met 2-0. Zonder dat de Spanjaarden scoorden! Pim van Dord werkte de bal na tien minuten on gelukkig in eigen doel. Na bijna een uur spelen schoot de Spanjaard Carlos Vi- dal de bal in het zijnet. De West-Duitse scheidsrechter Waker Horstmann zag er als enige een doelpunt in, 2-0. Ajax - Red Boys Differdange 14-0 5. Spelbos 1-0 (p), 9. Koeman 2-0, 15. Van Basten 3-0, 18. Bosman 4-0, 39. Van Basten 5-0, 47. Rijkaard 6-0, 49. Van Basten 7-0, 57. Vanenburg 8-0, 65. Van Basten 9-0, 71. Schoenaker 10-0, 73. Koeman 11-0, 78. Koeman 12-0, 82. Bosman 13-0, 84. Van Basten 14-0 (3 oktober 1984) Ajax - Austria Wien 0-3 Een zwarte dag in de clubhistorie, de 28SK september 1989. Twee weken eer der was Ajax tegen een ongelukkige 1- 0 uitnederlaag aangelopen bij Austria Wien. In De Meer werden de Oostenrij kers zoek getikt. Dankzij Wouters werd het 'slechts' 1-0. In de verlenging blun derde Stanley Menzo, waarna Pleva 1 -1 scoorde. Dat was het sein voor een deel van de fans hun ongenoegen te uiten. Er werd van alles op het veld gegooid. Vanuit de F-Side raakte een ijzeren staaf doelman Wohlfahrt. Het duel werd ge staakt, Ajax verloor reglementair met 0- 3 en werd het jaar erop uitgesloten van Europees voetbal. Osasuna - Ajax 0-1 Geen Ajacied die de geweldige come back in Europa zal vergeten. Twee jaar na het staafincident veroverde Ajax de UEFA Cup! Onder de bezielende lei ding van Louis van Gaal. Niet iedereen weet dat de positie van de oefenmeester op 27 november 1991 hevig wankelde. Hij kreeg nog één kans zijn zelf uitge dokterde systeem te bewijzen. In de der de ronde, uit tegen Osasuna. De eerste drie kwartier liep het voor geen meter. In de rust knetterde het in de kleedka mer van Ajax. De getergde spelers start ten als herboren en al twee minuten na de hervatting maakte Bergkamp er schitterend 0-1 van. Van Gaals plek was gered. Gelukkig maar... en supporters vierden tot in de vroege uurtjes feest. Torino thuis. Frank de Boer en keeper Stanley Menzo beleven een van hun stresspieken in hun voetballeven. De bal belandt tegen de paal. Gewoon doorademen! Ajax - Branik Maribor 9-1 De eerste UEFA Cupwedstrijd in de Arena werd er eentje om niet snel te ver geten. Ajax maakte gehakt van het arme Branik Maribor. De Amsterdammers kwamen furieus uit de startblokken, na dat het in de heenwedstrijd slechts 1-1 was geworden. Al in de eerste minuut poetste Arveladze dat smetje weg, 1-0. De doelpuntenregen die volgde, stopte bij negen treffers. De Georgiër maakte er drie. Ruus Krol organiseert z'n verdediging in het stadion van Bilbao. Jan Wouters is blij met z'n 1-0. Het lachen zou hem en alle welwillende Ajacieden vergaan door het beruchte staafincident. Dennis Bergkamp op gympen maakt de 1-0, thuis tegen Osasuna. Nou ja, thuis... Het duel werd gespeeld in Düsseldorfals straf na het staafincident (zie nummer 6). Ajax - Torino 0-0 In de maanden die volgden, smeedde Van Gaal een onoverwinnelijk collec tief. Op 13 mei 1992 speelde Ajax de return van de finale tegen Torino. De spanning was groot op de volgepakte tribunes van het Olympisch stadion. De zieke Dennis Bergkamp volgde het duel thuis, onder de wol. In Turijn had Ajax met 2-2 gelijkgespeeld; treffers van Jonk en Pettersson. Na een redelijke start, kwam Torino steeds beter in de wedstrijd. Vlak voor tijd raakte de ploeg zelfs de paal en de lat. Het bleef 0-0, Ajax veroverde de UEFA Cup. De ont lading was gigantisch. Spelers, bestuur Tien Tien! Tien! Dat lukte, één goal viel helaas aan de verkeerde kant. Shota en Jari bejubelen een van de doelpunten. AJ Auxerre - Ajax 3-1 Eentje om snel te vergeten. Februari vo rig jaar, in het waterkoude Franse pro vinciestadje, ging Ajax met 3-1 onder uit. Het was een niet verwachte, maar wel kansloze nederlaag. Ryan Babel is de maker van de laatste Ajax-treffer in de UEFA Cup. Zijn 1-1 bleek niet ge noeg, want Lionel Mathis pegelde Ajax drie minuten voor tijd uit het toernooi.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 9