UEFA Cup 7 Ajax won nog nooit in Noorwegen Vikingen thuis, altijd lastig Lange UEFA Cupreis begint in Noorwegen Het UEFA Cuptoernooi voelt misschien als een troostprijs, het winnen van de bokaal telt wél. Vanaf nu zijn alle ogen dus gericht op die foeilelijke trofee die Ajax in 1992 op schitterende wijze in de wacht sleepte. Vindt ook Alex de Groot, Ajax-fan (en aanhanger van Start, maar dat doet er niet toe). AIAXLIFE Door Arnout Verzijl Grillig 4-3-3! vrijdag 8 september 2006 Verscheurd tussen Start en Ajax n8ttft»i4etttn .on Alex de Groot in de milieuvriendelijke omgeving van Kristiansand. De aanhanger van IK Start is niet verdrietig als Ajax wint. teWtjjt, Van links naar rechts vieren Kristojjfer Paulsen, Alex Valencia, Bard Borgersen en David Nielsen een treffer De lange reis in het toernooi om de UEFA Cup - veertien duels tot aan de finale - begint in Lillestrom. En dus niet in de Noorse badplaats Kristiansand, de thuishaven van IK Start. Het stadion is door de UEFA afgekeurd. Dat is een forse tegenvaller voor Alex de Groot. De in Harderwijk geboren Ajax-fan woont vijf minuten buiten Kristiansand en is trouw bezoeker van de thuiswed strijden. 'Het stadion biedt plaats aan 12.000 mensen. Op de overdekte ere tribune is plek voor 3.000 man. Het overgrote deel van de capaciteit bestaat uit staanplaatsen. Er zijn geen hekken. Bij thuiswedstrijden ben ik vaak een uur van tevoren aanwezig. Dan komen de fans van de tegenpartij gezellig voorbij lopen. Zie je dat voor je in Nederland?' IK Start werkte de twee voorrondedu els wel in het eigen onderkomen af. Er werd met 3-0 gewonnen van IF Skala uit de Faroer Eilanden. Het Ierse Drog- heda kreeg met 1-0 klop. Uit verloor Start met dezelfde cijfers. Via strafschoppen (11-10!) dwongen de Noren een confrontatie met Ajax af. De 36-jarige timmerman volbracht zijn militaire dienstplicht bij de luchtmacht. Op oefening in Noorwegen kwam hij de schone Hanne-Karin tegen. Liefde op het eerste gezicht. In 1999 emigreer de hij, vier jaar later trouwde het stel. 'Noorwegen is een prachtig land. De mensen zijn vriendelijk, makkelijk in de omgang en de natuur is schitterend. Files Nee, nee.' Als er iets is wat De Groot mist aan Nederland, dan is het wel Ajax. De liefde voor de club kreeg hij met de paplepel ingegoten. 'Al in 1974 nam mijn vader een Ajax-shirtje voor me mee. Vanaf eind jaren tachtig bezocht ik met een vast groepje iedere thuiswed strijd. Dat hebben we volgehouden tot aan de verhuizing naar de Arena.' De Groot woont inmiddels zeven jaar in het zuiden van Noorwegen. De eer ste twee daarvan moest hij niets van Start weten: 'Het niveau lag niet hoog, ik had geen interesse. Totdat een maat me vroeg eens met hem mee te gaan. Ik was direct verkocht. Start is geen grote club, maar wel heel gezellig. Voor de wedstrijd verzamelen veel fans in pubs nabij het stadion. Dat zal straks in Lil- lestrom ook zo zijn.' De prestatiecurve van IK Start in de re cente historie is grillig, zegt Alex: 'Zes jaar geleden degradeerden ze. Er volgde direct promotie en wéér degradatie. Ze kwamen twee seizoenen in de eerste divisie uit, in dat laatste jaar werd Start kampioen. Als promovendus kende de club vorig jaar een droomseizoen. IK Start werd op de UEFA-site zelfs als club van de week behandeld. Ook het tv-program- ma Voetbal Mondiaal van de FIFA be steedde ruimschoots aandacht aan de opmerkelijke opmars. We eindigden uiteindelijk op de tweede plaats. Op de laatste speeldag volstond een gelijk spel tegen Fredrikstad om kampioen van Noorwegen te worden. We verlo ren met 1-3, waardoor Valerenga op de valreep de titel greep. Het stadion zat afgeladen met 16.000 toeschouwers. Ik weet nu nog niet hoe ze die er allemaal in hebben gekregen.' Het elftal van Start staat dit seizoen onder leiding van Stig Inge Bjorneby, fameus in zijn periode als Liverpool- speler. Als we Alex de Groot vragen de speelwijze te ontleden, komt hij met een verrassende ontboezeming. Start speelt 4-3-3! 'Ze hanteren feitelijk hetzelfde concept als Ajax. Ik verwacht niet dat ze daarvan zullen afwijken. Alex Valen cia is een goede rechterspits. Technisch onderlegd en voorzien van een goede voorzet. Linksbuiten staat Stefan Bar- lin. Maar er zijn meer goede spelers. Arnold Mühren is hier vorig jaar ge weest om Kristofer Hasstad te scouten. Samen met Fredrik Stromstad voert hij de regie over het middenveld. Het zijn twee Noorse internationals. Ook centraal achterin is Start sterk. Daar speelt het duo Bard Borgersen en Atle Roar Haland. Maar, normaal gesproken moet Ajax geen probleem hebben met dit team.' Rest de hamvraag. Voor wie is Alex de Groot. Start of Ajax? Het is even stil. Dan: 'Ik trek voor de wedstrijd mijn Start-shirt aan. Dat ben ik verplicht ten opzichte van de vriend waar ik al die jaren mee naar de wedstrijden ga. Maar als Ajax wint, zal ik zeker niet ver drietig zijn.' De Groot hoopt dat 3.000 fans hun ploeg achterna reizen: 'Het is zes uur rijden naar Lillestrom. Met het vliegtuig ruim drie kwartier, je kunt wel stellen dat het vanuit Amsterdam even lang vliegen is!' Van Halst kleunt er in tegen de Noren van Rosenborg. Het bleef daar 0-0. Ajax trekt voor de vierde maal in de historie naar Noorwegen. Nog niet zo lang geleden, in 2002, werd er in de Champions League met 0-0 gelijkge speeld in Trondheim tegen Rosenborg BK. Dat duel werd afgewerkt in de eer ste groepsfase, die Ajax zou overleven. Uiteindelijk werd de club in de kwart finale uitgeschakeld door AC Milan. Voor het eerste duel in Noorwegen moeten we teruggaan naar 1960. Frederikstad FK heette de opponent en Ajax verloor met 4-3. Bij de aftrap van Start - Ajax is het exact 29 jaar geleden, 14 september 1977, dat Ajax met 2-0 bij Lillestrom SK verloor. Er dreigde uitschakeling in de eerste ronde van de Europa Cup voor Landskampioenen. Dankzij een klinkende 4-0 thuisoverwinning werd dat onheil voorkomen. IK Start Europees IK Start speelde in de geschiedenis eenmaal tegen een club uit Nederland. In de eerste ronde van de Europa Cup voor Landskampioenen tegen AZ. De Alkmaarders wonnen de heenwed strijd in Kristiansand met 1-3. Twee weken later werd thuis met 1-0 gewon nen. In de tweede ronde werd AZ ge ëlimineerd door Liverpool. 16-09-1981 EC1 IK Start Kristiansand - AZ 1-3 30-09-1981 EC1 AZ - IK Start Kristiansand 1 - 0 Zlatan is best in z'n nopjes met zijn goal tegen Rosenborg, thuis in de Arena.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 7