Ajax kort 5 Stam en de remedie die winnen heet The Rules De directe vrije trap Column shop NEN! AIAXIIII [Na NAC was de sfeer alweer positiever] Door Jeroen de Laat De groei en het ongeduld BOUD S INN aiax-10% kortinS vrijdag 8 september 2006 Jaap Stam brengt dit seizoen rou tine, rust en klasse. Precies die ei genschappen waren nodig om zijn ploeggenoten op te lappen na de o zo pijnlijke uitschakeling tegen FC Kopenhagen. 'Wat ik gedaan heb in de dagen erna? Ik heb zelf al enige decepties meegemaakt en weet hoe het voelt. Het is niet zo dat je bij elkaar gaat zitten om lekker te pra ten. Als ik merk dat iemand het nodig heeft, of als dat uit henzelf komt, praten we wat. Ik vraag zelf meer van "hoe gaat het en dan komt vanzelf ter sprake wat ik heb meegemaakt. Zoals twee jaar ge leden toen we met AC Milan de Cham pions Leaguefinale verloren na penalty's van Liverpool, na een 3-0 voorsprong. Dat zijn momenten die aan je vreten. Nu nog, elke keer als ik Liverpool zie, denk ik er aan: hoe was het in vredes naam mogelijk, tegen die ploeg? We zaten er zo dichtbij. Precies hetzelfde is met Kopenhagen gebeurd.' 'De uitschakeling door Kopenhagen was het slechtst denkbare scenario. Zo jammer. Iedereen baalt er verschrikke lijk van. Voor de spelers, de club en de supporters is het hartstikke jammer.' Thomas Vermaelen voelde zich extra ellendig, omdat zijn eigen goal de de finitieve nekslag betekende. Stam sloeg na afloop een arm om hem heen. 'Ik weet wat zo'n jongen voelt. Als je zo iets overkomt, voel je je zo naar, alsof de hele wereld over je heen valt. Ik pro beerde hem op te beuren en zei op het veld: "Kom mee, we gaan naar binnen." Het is normaal dat hij een aantal dagen last van heeft gehad van zijn goal. In de kleedkamer heb ik gezegd dat we toch verder moeten. Dat klinkt makkelijk. Maar zo fs het wel. We staan aan het begin van het seizoen. We moesten zo snel mogelijk naar de volgende wed- Stam: 'De UEFA Cup telt voor mij, omdat ik die nog nooit heb gewonnen.' strijd. De beste remedie is winnen. De 1-2 zege bij NAC was echt heel belang rijk. Tot aan dat duel stonden de meeste koppies nog op onweer. Erna zag ik voor het eerst sommige jongens weer lachen. Winnen helpt echt. Na NAC was de sfeer alweer positiever. We richten ons nu op de UEFA Cup. Dat is een prijs die telt, voor mij persoonlijk zeker omdat ik die nog nooit heb gewonnen.' Dit seizoen besteden we ieder num mer aandacht aan één spelregel. Oud-scheidsrechter Cees Bakker (negentien jaar op het hoogste ni veau) geeft uitleg. Bakker is nu vi deoanalist bij de afdeling scheids- rechterszaken van de KNVB (én lid van de spelregelcommissie). Is de directe vrije trap bedoeld om de aan vallende partij voordeel te bieden? 'Bij vrije schoppen rond het strafschop gebied is dat zeker het geval. Vandaar dat wij onze scheidsrechters hebben geadviseerd bij overtredingen rond "de zestien" alleen dan de voordeeltegel toe te passen, als er daadwerkelijk sprake is van een kansrijke voortzetting. In alle andere gevallen geniet de vrije schop de voorkeur. Dit omdat ieder team wel een vrije-schoppenspecialist heeft. Tijdens het EK Onder 21 is 60% van de doel punten zo gescoord.' Waarom laat de scheidsrechter een directe vrije schop rond het strafschopgebied bijna nooit snel nemen 'Dat hangt af van de wensen van de ne mende partij. De prioriteit ligt bij snel nemen. Als de nemer vraagt de muur op 9.15m. te zetten, zal de arbiter op zijn beurt wachten met het vrijgeven van het spel totdat die afstand is bereikt. Dit zal hij duidelijk maken door op zijn fluitje te wijzen. Door de arbitrage zal dan scherp op de vereiste afstand wor den gelet.' Als de aanvallende partij dus niets zegt, mag de vrije trap snel genomen worden. Wat dan als er een tegenstander nog niet op afstand staat? 'Als een team beslist de vrije trap snel te nemen, mag de tegenstander de spel hervatting niet bewust vertragen. Bij voorbeeld door geen afstand te nemen of door het been uit te steken als de bal Klaas-Jan probeert het direct, nadat de muur eindelijk op afstand staat. Helaas ligt NAC-keeper Edwin Zoetebier irritant in de weg wordt genomen. Dat wordt bestraft met een gele kaart. Als de nemer de bal met opzet tegen iemand aanschiet die nog niet de gelegenheid had op afstand te gaan staan, ligt het risico bij de nemen de partij.' Voldoende afstand nemen en de vrije trap verhinderen, kost irritant veel tijd. 'Het behoort tot de verantwoordelijk- Meerse helden de competitiewedstrijd tegen DWS. De Ajacieden, met Keizer (één doelpunt) Vier decennia geleden veroverde een gouden generatie de harten van de Ajax-fans. Ajax Life dook de archieven in en maakte een selectie van de meest opmerkelijke gebeurtenissen van het seizoen 1966-1967. In dit weer in de basis, wonnen met liefst 5-0. nummer de periode van 21 augustus tot en met 7 september 1966. - Op 7 september verschijnt er een groot interview met Johan Cruijff in de krant. De dan 19-jarige aanvaller zou diezelfde avond zijn debuut maken voor het Nederlands elftal. 'Ik zie er een beetje tegenop. Maar dat doe ik eigen lijk tegen iedere wedstrijd. Ik ben altijd heel erg nerveus voor ik het veld op ga. Erna heb ik hoofdpijn, maar daaraan ben ik nu wel gewend,' aldus Cruijff. 'Het is een geruststelling dat er liefst vier clubgenoten naast mij staan. Vooral Piet Keizer, die ik de beste voetballer vind die ik ken. Zoals Piet voetbalde, wilde ik ook altijd spelen.' - 'Pieter Keizer speelde met tweede mee.' Het is 21 augustus 1966 als deze opvallende kop in de kranten staat. De aanvaller werd voor het tweede competitieduel met NAC disciplinair geschorst. In het contract van Keizer was op zijn eigen verzoek een regel opgenomen dat het hem op bepaalde dagen van de week verboden was 's avonds na tien uur in cafés te komen. De international had zich niet aan die afspraak gehouden. In de wedstrijd met de beloften tegen Telstar 2 maakt Kei zer twee doelpunten. Wel miste hij een strafschop. - De technische staf van Ajax was nog niet zo groot als tegenwoordig. Hoofdtrainer Rinus Michels reisde op 3 september naar Istanbul om daar Besik- tas, tegenstander in de Europa Cup, te analyseren. Voorzitter Jaap van Praag stelde Michels zaterdagavond telefo nisch op de hoogte van het verloop van Een jonge Piet Keizer, met een fantasti sche schaar en veel zelfkennis. heid van de scheidsrechter daar tegen op te treden. Er is een richtlijn. De speler die voor de bal gaat staan, dient door de arbiter direct meegenomen te worden bij het op 9.15m zetten van de muur. De scheidsrechter kan dat eerst oplossen met een duidelijke vermaning. Bij het niet opvolgen van zijn aanwij zing, kan hij beslissen de vertrager geel te tonen.' Tegenslag is nodig - je wordt er ster ker van, zong Rick de Leeuw met z'n bandje de Tröckener Kecks. Alle maal tot je dienst en een mooi liedje, Rick, maar tot nu toe krijg ik nog steeds een onaangenaam gevoel in de maagstreek van de uitschakeling tegen Kopenhagen. Wanneer verandert de tegenslag in kracht? En waneer kunnen de Ajax- spelers die zogenaamde bonus van het verlies verwachten? Het verleden biedt lessen voor de toekomst. Ajax bevond zich in een duister zwart gat, eind jaren tachtig. Door het beruchte en overbekende staafincident, in De Meer tegen Austria Wien, was Europees voetbal verder weg dan ooit. De straf: één seizoen geen Europees voetbal en de eerste drie internationale duels op honderd kilometer van Amsterdam. Een peilloos diep dal voor de club. Daarbij vergeleken is de recente strui kelpartij tegen de Denen slechts een stap in een ondiepe plas koud water. Twee seizoenen later wonnen de Meerse helden de UEFA Cup. En dat was toen beslist geen troostprijs. Weer twee jaar later: de Champions League! Niemand sprak meer over het Oostenrijkse dal van 1989. De tegenslag veranderde in kracht. Het duurde wel even (tenminste twee jaar). De les is volgens mij (in alle bescheidenheid) aldus: Ajacieden, wees geduldig. Talent, hard werken, teamspirit, eendracht; allemaal heel be langrijk. De grootste verborgen vijand daarbij is ongeduld. Leo Beenhakker en later Louis van Gaal bouwden van af 1989 langzaam aan het succes. Rinus Michels vanaf 1965: idem dito. Van Henk ten Cate en kompanen wordt in één zomer een totale revolu tie verwacht. Onterecht, en onmoge lijk bovendien. De steun van honderden fans bij de training, de zaterdag na het debacle, was groots. 'Samen verliezen, samen winnen.' Zo is het. Erol Erdogan Gehele nieuwe Adidas Ajax collectie is op voorraad!! Voor AJAX leden: Ook verkrijgbaar de AFC A kledinglijn levering door heel Nederland 7SS1 CK EMMER COMPASCUUM e (059») W 'O 4' *-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 5