Ajax kort 3 orAona Vitesse komt op bezoek Aad de Mos komt, ziet en gaat vroegtijdig weg. Ook als trainer van Ajax, in 1985. Bij een snelle exit hoort vaak 'n hoopvolle entree. Zo is De Mos binnengehaald als redder van Vitesse. Met die ploeg komt hij naar de Arena. Wat moet je weten over z'n Ajax-tijd? AIAXLIFE Wat wil De Mos met Vitesse? Europese achteruitgang UEFA Cup, hoe en wat In deze rubriek vragen we een sportjour nalist naar zijn meest memorabele duel. Vanwege de titel kunnen we uiteraard maar met één man aftrappen: voormalig verslaggever Hugo Walker (73). In de Amsterdam Arena zijn sommige plekken onzichtbaar voor het publiek. Ajax Life zorgt dat je deze verborgen schatten wél te zien krijgt vrijdag 8 september 2006 De staat van Aad De Mos, man van het brede gebaar en de oer-Hollandse tragiek. Het debuut De Haagse hoofdonderwijzer met de bijnaam 'Aadtsje' werd via de hofstede- lijke amateurs jeugdtrainer bij Ajax en assisteerde bij het eerste. Door het ver trek van Leo Beenhakker naar Zaragoza werd hij even 'Aadje Interim'. 'Dit is de mooiste dag uit mijn leven. Het is als - Bij de eerste negen ploegen eindigen en dus meedoen aan de play-offs. - Rust terugbrengen in Arnhem: 'Het is bij Vitesse nooit rustig. Het is aan mij om met oplossingen te komen,' aldus De Mos. - Meer 'kleine' duels winnen (denk Excelsior, denk Heracles). - Stunten tegen PSV, Ajax, Feyenoord en AZ (Dat laatste is niet gelukt, getuige de 1-3 nederlaag) - Z'n huwelijk redden. De Mos: 'Mijn vrouw vond dat we wel erg gescheiden leefden.' een droom: voor het eerst op de bank en dan zo royaal winnen.' De Mos was dol gelukkig met z'n debuut op de Amster damse bank. Logisch: Ajax - Excelsior eindigde op 15 maart 1981 in 7-2. Aad de Mos was volgens het dagblad Trouw de 'vleesgeworden doorstroming' uit de jeugdopleiding. De driehoek Aad de Mos had bij Ajax niet de min sten die hem van nuttige informatie voorzagen. Met Johan Cruijff en 'krijgs gevangene' van Feyenoord Wim Jansen trok hij veel op. 'Wij vormden een drie hoek,' zei hij als interim-trainer tegen VI. 'We zaten altijd over voetbal te praten. Ik klikte beter met Jansen en Cruijff dan Beenhakker en Haarms, omdat zij Cruijff toch een beetje als een bedrei ging zagen.' Met JC in z'n elftal werd De Mos in 1983 kampioen. Het vertrek Nooit makkelijk, trainer zijn bij Ajax. Vooral voor De Mos niet, die veelal op z'n tenen moest lopen en op het laatst toch een beetje kopschuw werd. Na een dramatische verliespartij tegen Haarlem (hij startte met Van Basten en Van 't Schip op de bank) ging in huize De Mos de telefoon. Of Aad zich bij het Ajax-bestuur wilde melden. 'Ik wist zo'n beetje wat ik te horen ging krijgen en nam me onderweg voor er als een leeuw in te gaan en er als een tijger uit te komen,' vertelde De Mos later over dat gesprek. Het hielp niet. KV Mechelen. Op 11 mei 1988 bracht Piet den Boer de pijnlijke winnende treffer op het scorebord. Aad de Mos ontkende in alle toonaarden dat er van revanchegevoelens sprake was, maar z'n bijna hysterische manier van juichen na het laatste fluitsignaal deden ernstig anders vermoeden. (EE) De revanche Zijn wraak was mierzoet. Weggestuurd bij Ajax nam hij drie jaar later revan che door de Amsterdammers in de Europa Cup 2-finale te verslaan, met Aad de Mos (met foute witte sokkenziet de bui al hangen: met 1-0 verliezen tegen Haarlem levert problemen op. Hetjon getje in Haarlem-shirt heeft de dag van z'n leven. Ajax' uitschakeling in de Cham pions League kan desastreuze ge volgen hebben voor het aantal Nederlandse clubs in Europese competities. Ajax liep drie bonus- punten mis waardoor, mede dank zij het gepruts van FC Twente in Estland, Nederland is gezakt van de zevende naar de negende plek op de Europese ranglijst. Er moet heel veel gebeuren willen we een plekje stijgen. Dat moet dan ten koste gaan van de Russen of de Roemenen. Lukt dat niet, dat le vert Nederland over twee seizoe nen twee UEFA Cupplaatsen in. Iets wat de play-offs zo goed als overbodig maakt. (AV) In de vorige Ajax Life meldden we al dat Ajax in een groepsfase terechtkomt wanneer er van het Noorse IK Start wordt gewon nen. In die groep van vijf staan twee thuis- en twee uitwedstrij den gepland. De eerste speeldag is donderdag 19 oktober, de laatste woensdag 13 december. Van de vijf teams gaan er drie door naar de volgende ronde. Daarvoor wordt op 15 december geloot. Als Ajax de groep wint, speelt het te gen een als derde geëindigde ploeg uit een andere groep. Wordt Ajax tweede, dan is de volgende op ponent een nummer drie uit een van de Champions League pou les. Het UEFA Cuptoernooi gaat halverwege februari verder met de zestiende finales. In maart, april en mei staan ook duels gepland. Als Ajax ver komt, en daar twijfelen wij niet aan, wordt het dus een druk voorjaar. Voor de echte po sitivo's: de finale vindt op 16 mei plaats in Glasgow. (AV) BNNgebruikte uw kreet ooit voor een programma, zonder u daar vooraf over te informeren. Heeft u er bezwaar tegen als er boven deze rubriek 'Komt dat schóóót staat? 'Nee, natuurlijk niet jongens.' Wat is uw band met Ajax? 'Ik speelde ooit één duel in Ajax 1. Vriendschappelijk, in de jaren vijftig. Ik stond rechtsbuiten, maar vond dat ik als rechtsback beter tot mijn recht kwam. Helaas kreeg ik een trap tegen mijn knie, die daardoor verpulverde. Dat was het trieste verhaal van mijn kortstondige loopbaan bij Ajax.' Aan welke wedstrijd denkt u met speciale gevoelens terug? 'Dat was de wedstrijd Ajax - FC Gro ningen. Als je even wacht zoek ik de datum op... 23 januari 1985. Die wed strijd eindigde in 5-5 en kende een ongelooflijk spannend scoreverloop. Ajax maakte vlak voor tijd 5-4. Ik zei toen: "Als er gerechtigheid bestaat, maakt FC Groningen gelijk." Ik had de zin nog niet uit mijn mond of de bal lag al in het net.' Waarom was dit zo speciaal 'Mijn zoontjes Rob en Jeroen zaten destijds bij me in de commentaar box van De Meer. Dat zijn twee pure Ajacieden. Zij hadden mij natuurlijk ook die zin horen zeggen, maar na de 5-5 leek het wel alsof ze even geen vader meer hadden, haha! Als blikken konden doden.' Wat doet u tegenwoordig? 'Ik ben lid van AFC en daar kaart ik elke maandagavond. Dat doe ik ook bij tennisvereniging Popeye Gold Star. Ik ben niet meer betrokken bij de sport. Af en toe spreek ik een commercial in. Op straat herkent men nog steeds mijn stem. Laatst vroeg een man of ik nog een keer 'Sparta' wilde uitspreken. Dat vond hij altijd zo mooi klinken.'(SZ) Pijn voor Jan Melby en keeper Piet Schrijvers (later gewisseld voor Hans Galjé). Op 23 januari 1985 kwam FC Groningen (met Ron Jans in de gelederentot 5-5. Bij de ingang richting de kleedkamers staat-ie er, dag in dag uit. Niet Bob Haarms zelf (links), maar wel z'n gebeeldhouwde broertje. Het fraaie cadeau van de supporters bij zijn afscheid staat daar, als cultuurbewaker van de club. 'Dan zijn die tegenstanders toch nog een beetje extra geïmponeerd,' vertelt de voormalige Goede Beul lachend.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 3