Roger en het Catalaanse elftal Interview 13 Roger en dit seizoen Vaarwel Ik heb geen problemen met Van Gaal Cruijff en Van Gaal Ik wilde perse in het centrum wonen, het stadsleven voelen ken ook geen wrokgevoelens als ik straks met Ajax tegen AZ speel. Hij wilde mij er niet bij, punt uit. Ik besefte al snel dat ik - als ik aan spelen toe wilde komen - moest vertrekken.' Roger vond een nieuw honk bij Es- panyol, de club die hem het beste 'pro ject' leek. 'We wonnen er de Copa del Rey (de Spaanse beker, red.), wat enorm belangrijk is voor zo'n kleine club. Ik heb daar opnieuw met m'n broer sa mengespeeld, die via Valencia ook bij Espanyol was beland. Bij Espanyol heb ik een goede periode gekend. Het was niet voor niets dat Villarreal interesse in me kreeg.' Het eerste seizoen bij Villarreal verliep uitstekend, maar zijn knieblessure door brak die stijgende lijn. De opvallende overgang naar Ajax moet weer voor een positieve impuls zorgen. 'Ik wist dat de Nederlandse competitie erg competitief is. Het is moeilijk om met de Spaanse liga te vergelijken, daarvoor ben ik hier nog niet lang genoeg. Nederland ken ik van documentaires op TV en van voor bereidingen van Barcelona en Espanyol. Een aantal Nederlandse collega's heeft me er ook over verteld.' De chagrijnige en droevige oogopslag van Roger betekent niet dat de Span jaard niet van het leven geniet. Vanuit zijn huis nabij het Vondelpark verkent hij Amsterdam, samen met vrouw Laia en zoontje Max. 'Ik wilde per se in het centrum wonen, het stadsleven voelen. Ik kan nu de deur uit om lekker een om metje te maken. Alle grote musea heb ik al gezien. Elke keer als familie of vrienden langskomen, neem ik ze mee naar een ander museum. Ik ben ook naar het Anne Frank Huis geweest en vond het indrukwekkend om te zien hoe ze daar destijds geleefd moet hebben.' Wellicht kan Roger zijn trieste oogop slag vaarwel zeggen als hij een aantal wedstrijden goed heeft gespeeld. Van zijn gebroken teen heeft hij in ieder geval geen last meer. 'Ik baal dat ik ben begonnen met een blessure, want ik heb enorm veel zin om de mensen te laten zien wat ik kan. Ik hoop het publiek zo snel mogelijk te laten genieten.' (|Sitel.nl GSM TELEVISIE - ADSL Roger heeft dan wel geen interlands voor het Spaanse nationale elftal op zijn naam staan, wat betreft wedstrijden voor het Catalaanse elftal is hij recordhouder. Voor het 'nationale elftal' van Catalonië, waarvoor in het verleden ook Jordi Cruijff, Xavi, Josep Guardiola, Carles Puyol en Sergi uitkwamen, speelde hij elf interlands, terwijl hij ook het shirt van onder-15 en onder-17 droeg. 'Het is dan ook altijd bijzonder om voor de Catalaanse ploeg uit te komen,' zegt Roger, die in mei van dit jaar nog scoorde voor het elftal in de met 2-0 gewonnen wedstrijd tegen WK-deelnemer Costa Rica. Het Catalaanse nationale elftal wordt niet officieel erkend door de FIFA en de UEFA, maar sparde in het verleden niettemin met landen als Nige ria, Brazilië en Argentinië. Sinds afgelopen jaar is oud-FC Barcelona-speler Pere Gratacós bondscoach van het nationale elftal. Nog herstellende van zijn blessuremet zijn Catalaanse makker Gabri en de Johan Cruijff Schaal. ik dat nu ook bij Ajax heb gedaan. Zo bijzonder is dat niet. Voor beide partijen is het goed. Als het één van beide niet bevalt, kunnen we uit elkaar gaan. Zijn we aan het einde van het seizoen allemaal tevreden, dan kan er altijd gepraat worden.' Geboren in Sabadell, een stad van zo'n 200.000 inwoners ten westen van Bar celona, lag het niet voor de hand dat Roger profvoetballer zou worden. 'Mijn ouders waren cultuurliefhebbers. Ze na men mijn broer Oscar en mij van jongs af aan mee naar het theater en hamer den op het belang van studeren. Niet alles stond dus in het teken van voetbal. Ik ben dan ook altijd blijven leren, heb in vijf jaar tijd in Barcelona mijn uni versitaire diploma lichamelijke opvoe ding behaald aan het Institut Nacional d'Educació Flsica de Catalunya.' Uiteraard voetbalde hij daarnaast ook. In de voetsporen van zijn drie jaar ou dere broer Oscar belandde Roger in de jeugdopleiding van FC Barcelona. Hij behoorde tot de generatie waartoe ook Ivan de la Pena en Albert Celades be hoorden. Onder Johan Cruijff maakte de jongste van de Garcia Junyent-broers in 1995 zijn debuut in het eerste elftal van Bar<ja. 'Cruijff zal altijd bijzonder voor me blijven, omdat hij me heeft laten debuteren. Ik heb van alle trainers tijdens mijn loopbaan veel geleerd, maar Cruijff deed de dingen altijd op zijn eigen speciale manier.' Waar Cruijff het zag zitten in de voet baller Roger, was Louis van Gaal min der gecharmeerd van de middenvelder. De ene Amsterdammer had de plaats van de andere ingenomen, na een korte tussenperiode met Bobby Robson aan het roer. 'Van Gaal zei dat ik geen speel tijd meer zou krijgen, dus voor mij ver anderde de situatie in 1999 compleet. Ik heb geen problemen met Van Gaal, De start van het seizoen had voor Roger beter gekund. In een van de eer ste oefenwedstrijden in de provincie, tegen Bennekom, brak de Span jaard zijn grote teen, waardoor hij een tijd buitenspel stond. Tijdens het Amsterdam Tournament kwam Roger wel eventjes in actie, maar pas op 14 augustus maakte hij met Jong Ajax zijn eerste officiële negentig minuten vol tegen FC Omniworld. Meteen liet Roger een vleugje van zijn klasse zien door twee keer te scoren, waaronder een prachtige stift. 'Eindelijk speel ik weer zonder pijn,' verzuchtte de middenvelder na af loop van het duel. Tegen RKC Waalwijk verving hij zijn landgenoot Gabri na een half uur, een te korte periode om zijn kunsten te vertonen. Tegen NAC Breda startte Roger in de basis. Hij kon geen stempel op de wedstrijd drukken, viel slechts op met een afzwaaiend afstandschot, maar duidelijk was dat hij over een behoorlijke technische bagage be schikt. Kenners als Tonny Bruins Slot en Jordi Cruijff zeiden al eerder: 'Geef hem de tijd en hij kan nog van waarde zijn voor Ajax.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 13