9 AJAXMFE Wij willen terug naar de top en dat kost bloed zweet en tranen. Dat wil de hele club Een gezonde portie bluf, die je mag hebben als je kwaliteit hebt, hoort bij Ajax vrijdag 25 augustus 2006 Hoe zijn de eerste weken bevallen? 'Heel goed. Het is sowieso leuk terug te zijn in Nederland. Amsterdam is mijn geboortestad, de plek waar ik het groot ste deel van mijn hart heb liggen. Het is fijn in de buurt van familie en vrienden te zijn. Het hele pakket, werken bij Ajax, wonen in Amsterdam en weer dichtbij mijn moeder zijn, maakt dat het totale plaatje goed is.' Is Amsterdam veranderd? 'Ja, heel erg zelfs. Maar, het is nog steeds even gezellig en even Amsterdam. Ik ben onlangs met een bootje door de grachten gevaren. Dan zie je de stad vanaf het water, wat ik eigenlijk nooit zo gezien heb. Ja als kind natuurlijk wel, tijdens een rondvaart met schoolreisje of zo. Maar op het moment dat je ouder wordt, ga je je pas realiseren dat Amster dam echt een schitterende stad is die ik FC Kopenhagen en Ajax op de langere termijn? 'In de voetballerij bestaat geen lange ter mijnvisie. Zeker niet als je op prestatie niveau werkt zoals bij Ajax. Er bestaat een korte termijn en een, laat ik het zo noemen, korte lange termijn. Op de korte termijn moet je direct resultaat behalen. De korte lange termijn is dat je over een bepaalde kleine periode heen kijkt. Onze start was best moeilijk omdat ik te maken had met een 'gebroken' groep. Diverse internationals die later aanslo ten. Niet de slechtste spelers, want zij vormen normaal gesproken de basis van Ajax. De totale groep heeft zich er fan tastisch doorheen geslagen. Ik moet een groot compliment maken aan onze con ditietrainer Laurens Ebben. Hij heeft fantastisch werk geleverd en ervoor ge zorgd dat we precies op het goede mo- geven sowieso weinig weg, net als tegen PSV. De goals die we tegen krijgen, ko men teveel voort uit standaardsituaties. Daar hebben we nog te weinig op kun nen trainen. Je moet altijd prioriteiten stellen. Dat lag op het fysieke gedeelte. Het tactische deel is een beetje blijven liggen, met name dat van de spelhervat tingen in opbouwend aanvallend op zicht.' Bent u tevreden over hoe Ajax er nu voor staat? 'Het resultaat tegen PSV was gewoon kwaliteiten, dat we altijd en overal tegen iedereen een goal kunnen maken. Als je dan achterin niet veel weggeeft, ben je altijd in staat om met 1-0 of 2-1 te win nen. Ook al ben je nog niet goed. Na afloop hebben de pseudo-kenners nogal kritisch gereageerd op het eerste duel met Kopenhagen en PSV. Misschien moeten de mensen nog leren dat het in dat soort duels alleen om het resultaat gaat. Al speel je nog zo mooi, het enige wat over een jaar in de boeken staat, is een 0-1 nederlaag. Wij wilden graag naar de Champions League. En we had den ook de overtuiging dat dat zou luk ken. De uitschakeling is een zware klap. Het cadeautje van de voorbereiding is de JC Schaal, wat ik wel een belangrijke prijs vind.' U bent een gevoelsmens. Wat legt u van uzelf in de groep? Ajax zat de laatste jaren vast. Er was potentie, maar het kwam er niet uit. Hoe krijg je zo'n groep los? 'Het begint in alle opzichten met de ba lans in de groep. In technisch en tactisch opzicht, in aanvallend en verdedigend opzicht en de balans in leeftijd. Die balans ontbrak en daar is aan gewerkt. Anticiperen door goed in te kopen. Nu is het een kwestie van heel hard werken, goed gaan voetballen en veel winnen zodat we tot het eind meedoen om het kampioenschap van Nederland. Dat gaat ons zeker lukken. In de eindfase hebben we dan een beetje geluk nodig. Alhoewel, geluk en pech heffen elkaar meestal op gedurende een heel seizoen.' joh an Cruijff sprak in Ajax Life 1 de verwachting uit dat we binnen één jaar heel veel verbeteringen gaan zien. Is dat realistisch? extra heb leren waarderen omdat ik een tijdje ben weggeweest. Deze stad wordt heel snel vergeleken met andere steden en dan valt me op dat Amsterdam en groot aantal dingen heeft die er elders niet zijn. Zoals? Amsterdam heeft ge woon alles.' Was uw moeder blij dat u voor Ajax heeft getekend? 'Ja en nee. Ja omdat ze zich realiseerde dat ik weer dichtbij huis zou komen wo nen. Aan de andere kant weet ze dat het verwachtingspatroon en de druk hoog zijn bij Ajax. In dat opzicht was haar re actie een stuk rustiger.' Hoe moeilijk is het om van start te gaan met twee uitgangspunten: de duels met ment fysiek op onze top waren. Vandaar dat we het tegen FC Kopenhagen heb ben kunnen volhouden. We hebben dan wel niet goed gespeeld, conditioneel bleven we overeind. De mooiste vraag na afloop kwam van een Deense journa list. "Hoe komt het dat Ajax zo fit is na vier weken trainen?" Dat zegt genoeg.' Waar lag de prioriteit in die eerste maand? 'Tactisch stond het goed in de eerste wedstrijd tegen FC Kopenhagen, de uitvoering liet te wensen over. Niemand moet vergeten dat we pas vier weken be zig waren. Je kunt niet gelijk alles goed hebben en verbeteren wat lang fout is gegaan. We zijn begonnen bij onze ver dedigingen die is overeind gebleven. We goed. Vergeet niet dat PSV de kampi oen van vorig jaar was. Toen eindigden we op een straatlengte achter ze. Nu winnen we met een nieuwe ploeg die amper ingespeeld is, met 3-1. Maar, we zijn nog lang niet waar we naar toe willen. Dit is pas het prille be gin en juist daarom moet je ervoor zor gen dat eerst de verdediging staat. We beschikken over dusdanige individuele 'Dat wat je als trainer uitstraalt, leg je in een groep. Als je positivisme uitstraalt, of teleurstelling, zie je dat terug. Daarin heeft de trainer een voorbeeldfunctie. Als ik de indruk wek dat ik het niet meer weet, dan weten de spelers het ze ker niet. Ik moet altijd een lichtbaken voor de groep zijn. Ik huldig het prin cipe dat er tijd is om te werken en tijd om plezier te maken. Ik stimuleer dat. "Durf te voetballen," heb ik de afgelo pen vijf weken wel honderden keren ge zegd. "Maak die actie, zoek die vent op. Doe waar je goed in bent." Daar wijzen we ze ook op. Mijn glas is altijd halfvol. Er zijn andere mensen die altijd met een halfleeg glas zitten en de spelers atten deren op wat ze niet kunnen.' 'De resultaten zullen zeker binnen een jaar zichtbaar zijn, daar doen we het voor. Je moet ergens beginnen, mis schien dat wij met het eerste elftal een trend kunnen zetten. Door aan te geven dat we niet meer zo snel tevreden zullen zijn. En dat we veel meer verwachten van een speler dan dat-ie zelf denkt dat haalbaar is. Wij eisen top. Wij willen terug naar de top en dat kost, om maar eens een cliché uit de kast te halen, bloed zweet en tranen. Dat wil Ajax in al zijn geledingen. We zijn relatief nieuw, een nieuwe leiding en die wil naar de Euro pese top. Ajax moet altijd het maximale nastreven, binnen de eigen beperking. De top is namelijk afhankelijk van geld. Maar Ajax is altijd in staat geweest om met weinig middelen dat niveau te ha-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 9