Ajax kort 3 Van Schaal naar Schaal Rosenberg rouleert naar links Filefeest Ajax won de Johan Cruijff Schaal door met 3-1 van PSV te winnen. Ajax Life redeneert door en geeft vijf redenen waarom Ajax landskampioen wordt en PSV niet. AIAXMFE v \stbëraden barmh Door Arnout Verzijl Door Arnout Verzijl ISneijder - Cocu 2 De Bank O Bluf 4 Ten Cate - Koeman 5 Jaap Stam vrijdag 25 augustus 2006 Met 38 basisplaatsen en 14 goals kijkt Markus Rosenberg terug op een prima debuutjaar. Helaas voor hem bieden in het verleden behaalde resultaten geen garantie voor de toekomst. De 23-jarige Zweed moet knokken voor zijn plekje. Het kenmerk van een brede se lectie is dat erkende voetballers naast de basiself belanden. Met het roulatiesysteem dat Henk ten Cate voor ogen staat, zal er ook voor Rosenberg regelmatig een plekje op de bank voorhanden zijn of op de tribune, zoals tegen RKC. Daar heeft hij geen pro blemen mee: 'Nee, wat de trainer wil, is helemaal niet nieuw. Als je in de competitie, de Champions League en de beker wilt meedoen, red je het niet met elf man. Spelers hebben rust nodig dus is rouleren een logische optie.' Rosenberg werd gehaald als spits, maar manoeuvreert zich lie ver in de rol van linksbuiten. De positie van Huntelaar staat niet ter discussie. 'Ik ben zowel linkerspits als centrumspits. Mijn voorkeur ligt op links. Daar heb ik vorig sei zoen het hele jaar gespeeld en veel gescoord. Ik hou van die plek.' Te gen PSV stelde Ten Cate hem op als diepste spits: 'Dat ging niet zo lekker. Op '9' moet je veel spelen om in je ritme te komen. Ik moest teveel nadenken. Linksbuiten ligt me beter.' Dus heeft Rosenberg te maken met veel concurrentie. Perez, Ba- bel en straks Mitea hengelen naar dezelfde kant: 'Ik verwacht dat ik veel wedstrijden ga spelen. De club en de fans mogen wat van me verwachten nu ik een jaar ervaring heb opgedaan aan de linkerkant. Ten Cate koestert een hoog ver wachtingspatroon jegens ons. Dat is goed. Ik heb er zin in.' Goed, tegen en in Kopenhagen was het een uitzondering: Markus op rechts. Phillip Cocu is een gerespec teerd voetballer. Maar hij is al 35 jaar oud. De sleet zit erop en dat was tij dens de JC Schaal al merkbaar. Cocu maakte nog wel een doelpunt, maar de negentig minuten haalde hij niet. En het zal alleen maar minder worden. Ajax heeft Wesley Sneijder. Hij is op indrukwekkende wijze aan het seizoen begonnen. Tegen Kopenhagen en PSV bewees hij over een enorme longinhoud te beschikken. Ook Sneijder scoorde in de JC Schaal. Zijn fraaie afstandspegel was een stuk mooier dan de intikker van Cocu. Ooit gehoord van Ruud Boffin, Lee Nguyen, Roy Beerens en Maneul da Costa? Ze zaten allemaal bij PSV op de bank. In de breedte is de ploeg van Ronald Koeman er niet op vooruit ge gaan. Ajax daarentegen kende een ijzer- sterke reservebank. Hedwiges Maduro en John Heitinga kwamen er in de rust al in. Een minuut nadat ook Kenneth Perez het veld betrad, maakte de Deen er 2-1 van. De kracht van Ajax schuilt dit seizoen in de diversiteit aan moge lijkheden. Elders in deze Ajax Life noemt Henk ten Cate het Amsterdamse lef. Feit is dat Ajax weer iets uitstraalt. Zo van: probeer maar eens van ons te win nen. Een lekker gevoel dat doet verlan gen naar verloren gewaande tijden. Hij is nog maar net begonnen, maar Henk ten Cate geeft ons duidelijk Als de speler zich uit zijn raam strekt maker Kenneth Perez. Zo geeft een voor een krabbel, zien we doelpunten- doelpunt dus vertrouwen.(SZ) Wat is de invloed van een doelpunt buiten het stadion? Die vraag werd twee uur na de wedstrijd om de Jo han Cruijff Schaal beantwoord. Op weg van parkeergarage P3 naar de snelweg A9 (IKEA) staat een be hoorlijke file. Auto's hangen vol met minishirts en sjaaltjes en menig BOB chauffeurt zijn beschonken makkers naar huis. Plots zwaaien portieren open. Steeds meer mensen schieten van alle kanten uit hun auto, mobiele telefoons fungeren als fototoestel. Twee auto's voor ons zit duidelijk een beroemdheid (of een mooie meid, dat kan natuurlijk ook). De fans worden enthousiaster. Omdat iedereen met open raam rijdt, verspreidt het nieuws zich als een lopend vuurtje. We heb ben hier te maken met een Ajacied, zo blijkt. Duimen gaan omhoog, enthou siaste supporters hangen met gebalde vuist uit hun auto en toeteren massaal. En weg was de bankstress van Perez. Hij deed wat-ie z'n collega-bankzitters be- Pen en papier worden uitgewisseld, loofde: de winnende treffer maken. het gevoel dat Ajax in goede handen is. Bij Koeman was dat in zijn Ajax-peri- ode toch echt minder. En laat de grote ex-voetballer met de bijnaam Sneeuw vlokje nou net bij PSV de opvolger zijn van Grote Guus. Dat wordt lastig (in Eindhoven, welteverstaan). Had Hid- dink met z'n aanpak André Ooijer net binnenboord kunnen houden, bij Koe man is dat sterk de vraag. Een aderla ting. Geen commentaar. Keeper Oscar Moens baalt, Gabri en Mauro Rosa/es vieren Ajax' eerste treffer. Het is slechts een beginnetje, maar met 3-1 winnen van PSV is altijd lekker.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 3