Dramatische nederlaag tegen FC Kopenhagen 2 UEFA Champions League 'We moeten verder' Loting UEFA Cup aiax-10% korting Ajax gaat om de UEFA Cup spelen. Dat is een forse streep door de rekening. Niemand hield er rekening mee dat de club plaatsing voor de Champions League zou mislopen. De 0-2 nederlaag tegen de Deense kampioen werd Ajax noodlottig. Oude truc BOUD'S INN Door Arnout Verzijl - Fotografie PRO SHOTS Jasper Ruhé AfAXLIFE Aanvoerder Jaap Stam moest na afloop even goed nadenken wan neer hij zijn laatste UEFA Cup duel (tien jaar geleden, PSV-Brann Bergen) speelde. Na afloop van de ontluisterende nederlaag tegen FC Kopenhagen was de Kampenaar duidelijk in zijn commentaar. 'Na de 0-1 werd het rommelig en liep het bij ons niet meer zoals wij wil den. Misschien dat er een bepaalde angst in de ploeg sloop, maar dat moet je aan elke speler zelf vragen. We probeerden zo ver mogelijk van ons doel te spelen, omdat we wis ten dat zij gevaarlijk zijn met hun standaardsituaties. Kopenhagen is een fysiek sterke ploeg. In de eerste helft verdedigden we goed, maar in de tweede helft viel de bal uiteinde lijk toch verkeerd.' Hij had er in de rust nog zo op gehamerd. 'Na de eerste helft zei den we in de kleedkamer dat we scherp moesten blijven. Ik wist van de Champions League-finale tegen Liverpool dat er in 45 minuten heel veel kan gebeuren.' Milan verspeel de een 3-0 voorsprong en verloor de finale. 'Dit was voor ons ook een soort finale. Het was fantastisch als we met deze club in de Champions League hadden kunnen spelen.' Stam beseft dat de club miljoe nen misloopt. 'Voor de club is het heel spijtig, maar ik kijk vooral naar het sportieve gedeelte. Wij willen gewoon Champions League spe len. Ik weet niet of het seizoen nu mislukt is. Onze andere doelstel ling is nu dat we kampioen moeten worden en hopelijk ver kunnen ko men in de UEFA Cup.' De routinier vindt dat men niet te lang moet stilstaan bij deze dom per. 'We moeten verder. De compe titie is pas net begonnen. Het heeft ook geen zin om nu verder door te zeuren. Dat werkt alleen maar door in het negatieve.' Thomas Vermaelen zit helemaal stuk naar de ontluisterende nederlaag. domper. We hebben een enorme mo gelijkheid laten liggen, de UEFA Cup voelt als een troostprijs.' Ondanks de slechte uitgangspositie ver scheen FC Kopenhagen vol bravoure aan de aftrap. Zonder Jesper Gronkjaer, die met een liesblessure op de bank bleef. De snelle vleugelspeler bezorgde John Heitinga tijdens de heenwedstrijd een zware avond. Ditmaal had Ajax' rechts achter het een stuk makkelijker. Volgens trainer Solbakken was de rechtsbackpo sitie de zwakke plek in de Ajax-defensie. De coach van de Denen haalde een oude truc uit de kast. Martin Bergvold zou op de linkerflank spelen, maar op het aller laatste moment verscheen de rappe Ra- zak Pimpong binnen de lijnen. Heitinga liet zich niet verrassen en had geen kind aan de Ghanees. Zoals heel FC Kopen hagen een uur lang achter de feiten aan liep. Het mislopen van de Champions League had dan ook niks met de klasse van de tegenstander te maken. Ajax had bij de rust 'gewoon' met een nulletje of drie voor moeten staan. Het vertrouwen aan Ajax zijde was niet louter ingegeven door de 1 -2 zege in Kopenhagen. Vooral de manier waar op Ajax zich sindsdien manifesteerde, leidde tot vrolijke gezichten. Het elftal van Henk ten Cate straalde spelvreug de, overtuiging en klasse uit. Dat was zo tegen PSV, tegen RKC en aanvankelijk ook tegen FC Kopenhagen. Maar, net als tegen RKC lieten de Ajacieden het in de tweede helft lopen. 'Dit is een zware slag voor ons. Kijkend naar het wedstrijdbeeld zat dit er helemaal niet in. Zo zie je maar. In voetbal is veel mo gelijk. We hebben een unieke kans om op een groot podium onze kunsten te vertonen, laten lopen. Er waren er teveel niet vanavond. Dat is jammer tegen zo'n matige ploeg. Juist omdat we zo goed bezig waren.' Gehele nieuwe Adidas Ajax collectie is op voorraad!! JS Voor AJAX laden: Ooit verkrijgbaar de AFC A kledinglijn shop Levering door heel Nederland s. 7«h CK CM ME R-COMPASCUU M T«kfooft: (059») j| 10 41 Uithuilen in de UEFA Cup Totale verbijstering en een machte loos gevoel van onbegrip. Een zelden vertoonde grafstemming dompelde de Arena in rouw na de opdoffer die FC Kopenhagen uitdeelde. Op voorhand twijfelde niemand aan een succesvolle afloop. Zelfs trainer Henk ten Cate had dit rampscenario niet voorzien: 'Nee, hier hield ik op geen enkel moment re kening mee. De laatste weken speelden we steeds beter, ik was overtuigd van onze vorm. Uithuilen en opnieuw be ginnen.' Feitelijk had Ajax de nederlaag aan zichzelf te wijten. Een 'ouderwets' Ajax heerste in de eerste helft. Onder aanvoering van de onvermoeibare Gabri werden liefst zes grote doelkansen ge creëerd. De mooiste, een rebound van Jaap Stam, werd door Linderoth van de doellijn gehaald. Na de rust nam Ajax gas terug. Het bleek een even vrucht bare als fatale voedingsbodem voor het harkvoetbal van de Denen. Ten Cate: 'Gabri had minstens één van die kansen moeten benutten. Het is ongelooflijk. Wij raken lat en paal. Zij hebben geen enkele echte kans ge creëerd. De tweede goal, die door Ver maelen in eigen doel werd gewerkt, was geen kans. Bij de eerste tegentreffer ging Urby Emanuelson in de fout.' De trai ner vond in de onvolwassenheid van een aantal van zijn spelers een verklaring. 'Onze fouten zijn genadeloos afgestraft. Na de 0-1 verloor een aantal spelers het hoofd. We hadden niet meer voldoende mensen achter de bal. Dit is een grote Bij het ter perse gaan van deze Ajax Life was het resultaat van de loting nog niet bekend. De eerste speelronde van de UEFA Cup is op donderdag 14 september. Als Ajax door gaat, plaatst het zich voor de groepsfase. Daarvoor wordt op dinsdag 3 oktober geloot. Vijf ploegen strijden dan in een poulesysteem om drie plekken voor het vervolg van het toernooi. vrijdag 25 augustus 2006

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 2