nterview 13 George en de droom van Gheorghe m &L> Roemenen uit Boekarest en Ajax, dat is meestal een fijne combinatie. Denk aan de succestrainer Stefan Kovacs, die met Ajax begin jaren zeventig de wereld veroverde. Nu is George Ogararu hier, een fijnzinnige, intelligente verdediger. Cristian Chivu hoopt dat ik net zoveel voor Ajax kan betekenen als hij ooit AIAXLIFE Ajax wil Grygera behouden Comeback-kid Mitea I4 71 L Ajax verslaat Rembrandt vrijdag 25 augustus 2006 Ogararu burgert in bij Aj ax Door Erol Erdogan - fotografie Jasper Ruhé Een zomerse dag in Boekarest. Valen tin Ceaufescu (inderdaad, de zoon van), Marius Lacatuj, Gheorghe Hagi en George Ogararu zitten rond een ta fel. De stemming is goed. George is in de zevende hemel; de verdediger heeft getekend bij Ajax, in Amsterdam. De voetbalsterren van Steaua halen herin neringen op aan de Meerse club in de jaren tachtig, met Van Basten en Rijk aard. De dictatorzoon - een clubman achter de schermen - luistert aandachtig mee. Hagi zegt iets wat Georges hart vult met blijdschap. 'Ik ben jaloers op je, George. Serieus. Ik had zo graag bij Ajax gevoetbald. Dat is helaas nooit op m'n pad gekomen.' Hagi, eens 'n stralende ster bij Real Madrid en FC Barcelona. Hij niet, maar ik wel, denkt George. Dat idee bevestigt definitief zijn keuze. George groeide op in de nabijheid van het machtige Ghenceastadion. Zijn pa, een groot fan van Dinamo Boeka rest, dacht er niet aan in de buurt te ko men van dat Steaua-bolwerk. Dus vroeg George of zijn moeder mee wilde naar een instuif van zijn favoriete club. Vader en moeder, beiden bakkers van beroep, wisselden de nacht- en dagdiensten af. Tijdens een dagje met ma wist hij haar te overtuigen. Daar, bij die mooie club met een ster als wapen wilde hij spelen. De winnaars van de Europa Cup 1. De Europese Supercup. Met prachtige na- men als Marius Lacatu§ en Gheorghe Hagi. En zo geschiedde. Amper acht jaar jong droeg George al het blauwrood van de - toen nog - militairenclub. Het waren de barre nadagen van het Ceaufescu-regime. Uren in de rij voor een fles melk, twee netten op tv met propaganda en 'n constante angst. Je buurman kon je grootste vijand zijn, een spion voor het regime. Er hingen in de Roemeense huizen meer afluis- termicrofoons dan - pak 'm beet - af- wasborstels. De opstand en de val van Ceau^escu in 1989 bracht nieuw elan, ook in Boekarest, herinnert George zich: 'Na zijn dood zag ik als negenja rige op de straten en pleinen een uitbar sting van woede. Die boosheid moest er najaren onderdrukking uit. In de dagen van de Revolutia was het levensgevaar lijk op straat. Constant pistoolschoten en enorme chaos.' In het vrije Boekarest genoot de nog jonge George van de beschikbare internationale tv-zenders. Via de beeld buis (in kleur!) leerde hij Frans, Itali aans en Engels. 'Duits niet. De Duitse taal en George, dat is als water en olie. Het Nederlands vind ik dan ook moei lijk,' zegt hij in soepel Engels. Wie met de sympathieke verdediger praat, hoort dat hij gezegend is met een méér dan ge middelde intelligentie. George werkte hard, op school en op de training. Als elfjarige ballen- jongen droomde hij van z'n debuut, zo dicht bij z'n Steaua-helden. Ondertus sen deed hij wel braaf z'n huiswerk. Als zeventienjarige debuteerde hij in het eerste elftal, met de routinier Marius Lacatuf als voetbalmentor vóór hem, op de rechterflank. 'Hij is mijn godfather', zegt George stellig. 'Sterker nog, hij is mijn god. Moet je voorstellen dat je met zo iemand mag spelen als je net komt kijken? Inderdaad, het is een beetje te vergelijken met hoe Thomas Vermaelen zich voelt met Jaap Stam naast zich. Ik heb zo veel van Lacatuj geleerd. Ik ben hem onnoemelijk veel dank verschul digd.' Spelen in Steaua Boekarest I combi neerde George met een uiteindelijk afgeronde universitaire studie. 'Sport, met als specialisatie voetbal, natuurlijk,' lacht George. 'Veel theorie over bijvoor beeld de fysieke belasting van voetbal lers en trainingsmethoden. Eigenlijk was het meer een discussie tussen de professor en me over voetbal. De do centen vroegen mij steeds hoe het met Steaua ging. Ik kan nu voetbaltrainer of docent worden. Dat eerste heeft sterk m'n voorkeur.' Twee succesvolle Europese seizoenen (2005 achtste finale, 2006 halve finale UEFA Cup) met Steaua zorgden dat Ajax-scouts de sierlijke sterke flank verdediger in de gaten kregen. George kwam naar Amsterdam. Wat hem op viel? 'Ik verbaas me nog elke dag. De fietsen allereerst. Ik zag in de stad een parkeergarage voor fietsen, zo groot... In Boekarest hebben we dat niet eens voor auto's!' En natuurlijk, de grachten. 'Prachtig. Volgens mij heeft iedereen hier een boot. Dat kan ook niet anders, met al dat water. De stad heeft een schit terende historie. Ik ben al in het Van Gogh en in het Rijksmuseum geweest. Heel mooi.' Voor George is Nederland het ideale voetballand. 'De beste velden op de wereld, echt waar. En een heerlijk klimaat voor topsport. Niet als in Roe menië, met ijskoude winters en bloed hete zomers.' George miste in de eerste Amster damse dagen het Roemeense eten en zijn vrienden. Met die Roemeense ge rechten zit het nu wel goed. Z'n moeder is bij de familie Ogararu in Ouderkerk en kookt de pannen van het dak. Met zijn vrouw, z'n driejarige zoontje en een dochtertje op komst (eind september uitgerekend) is de thuisbasis op orde. En dat is nodig, want de overgang van Steaua naar Ajax is groot. Van Boekarest naar Amsterdam, daar zit meer tussen dan de letterlijke afstand in kilometers (2400, per spoor). Voetballen bij Ajax vergt aanpas sing. Het leven in een ander land, een andere maatschappij. Dat vertelde ex- Ajax-captain Cristian Chivu hem. Z'n Roemeense collega-international ad viseerde hem tevens naar Ajax te gaan. 'Hij vertelde me dat er hier veel mogelijk is. Cristian hoopt dat ik net zoveel voor Ajax kan betekenen als hij ooit. Dat wordt lastig, maar ik wil de fans zoveel mogelijk laten zien.' Na bijna achttien jaar Steaua is voetballen en trainen bij Ajax anders dan George gewend is. 'De trainingen zijn zwaar en intensief. Meer gericht op korte pieken en inter val. Dat is hier in de wedstrijden ook zo. Veel explosiever. Je moet snel schakelen van verdediging naar aanval. Dat voel ik genadeloos in al mijn spieren.' Zijn aanpassing duurt misschien nog even. Maar weet dat George Ogararu er alles aan doet een vaste waarde te worden voor Ajax 1. Hij benadert deze volgende stap in z'n voetballeven zoals altijd. 'Talent is niet genoeg. Ik heb er altijd hard voor moeten werken. Dat doe ik nu weer.' Het blijft gissen waar de toekomst van Zdenek Grygera ligt. De enige zekerheid is dat hij na 1 juli 2007 niet meer in Amsterdam speelt. De media suggereren dat Ajax voor het sluiten van de transferdeadline (31 augustus) van de Tsjech afwil. Technisch directeur Martin van Geel: 'Begin dit jaar hebben we Grygera een - voor Ajax-begrip- pen - topaanbieding gedaan. Daar ging hij niet op in. Ondanks zijn aflopende contract willen we hem graag behouden en wordt hij net als ieder ander behandeld. Dus ook voor hem geldt dat als er een club komt die in onze ogen een goede aanbieding doet, we gaan praten. Vooralsnog is er echter geen concrete belangstelling.' Nicolae Mitea werkt keihard aan zijn herstel. De Roemeen liep op donderdag 13 juli een hamstring blessure op in de oefenwedstrijd tegen HHC Hardenberg. In eerste instantie was de verwachting dat de linksbuiten vier tot zes weken uitgeschakeld zou zijn. Volgens dokter Edwin Goedhart laat zijn rentree zeker langer op zich wach ten. 'Nicolae is aan de beterende hand, hij heeft de looptraining in middels weer hervat. Hij is echter nog niet klaar om bij de groep aan te sluiten.' Daarom revalideert de rappe aanvaller voorlopig nog in dividueel op De Toekomst. Hoe lang het nog duurt voor Mitea weer wedstrijden speelt? 'Dat is koffiedik kijken. Ik verwacht dat hij over een weekje wat intensie vere oefeningen kan doen. Het hangt vervolgens van de reactie van zijn kwetsuur af hoe snel hij weer bij de groep kan aanhaken en wedstrijden kan spelen,' aldus Goedhart. De Roemeense dribbelaar in de voorbereiding. Een gesigneerd Ajax-shirt scoort beter dan een Rembrandt-ets, zo bleek tijdens een officiële China- trip van preses John Jaakke. 'Ajax' is 'Amsterdam' en andersom geldt dat net zo hard. Dan is het niet zo gek dat het Amsterdams Histo risch Museum plek vrijmaakt om Nederlands succesvolste voetbal club een permanent plaatsje in de Amsterdamse geschiedenis te ge ven. In de geest van Cruijff is het 'niet meer dan logisch'. Frank de Boer opende de tentoonstelling. Extra leuk: de clubhistorie wordt door drie supportersgeneraties op persoonlijke wijze verteld. Meer info: www.ahm.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 13