'Ingewaaide kippenkont' Hj PI tO r\/ I O A vrijdag 25 augustus 2006 AI AX LI FE Henk ten Cate (51) groeide op in de Amsterdamse wijk Watergraafsmeer. Een nette buurt. Hij begon te voetbal len bij ZPC en speelde als prof voor Vitesse, Go Ahead Eagles en SC Heracles. Toen hij net prof was en nog in Amsterdam woonde, voet balde hij zo nu en dan voor het elftal van café De Raptap- per, een bruine kroeg annex sportkantine. Ajax Life belde even met enkele voormalige ploeggenoten om een beeld te krijgen van de jonge voet baller Henk ten Cate. 'Henk was een rustige jongen, maar eenmaal in het veld begon hij te praten. Verder was hij altijd bloedfanatiek met kaarten. Dat ging om geld dus wilde hij altijd winnen,' aldus An dre de Kamps. Broer Dick vult hem aan: 'we speelden meestal om een vat bier. Als de wedstrijd begonnen was, gaven we de bal gewoon aan Henkie en die peerde ze er als spits van alle kanten in. Hij had een ontzettend hard schot. Henk was toen nog een pezig mannetje. Een in gewaaide kippenkont. Niet echt een blabla-figuur, maar als er in het veld iets verkeerd ging, kreeg ik dat meteen dui delijk te horen. Een ontzet tend leuke gozer. Heel ami caal en sociaal.' Ploeggenoot Rene Kruis: 'en 25 jaar later staat hij met z'n dikke kop op de Ramblas die Europa Cup omhoog te houden. Ik lachte me rot.' (SZ) len. Vanwege de opleiding, de aanwas en ontwikkeling van talent. Dat is de laatste jaren gestagneerd. We moeten terug naar de tijd dat heel Europa weer spelers van Ajax wil hebben. Wil je te rug naar de internationale top, dan zal er heel veel kwaliteit moeten komen. En zal dat talent zich moeten ontwik kelen tot top. Vroeger gingen Ajax-spe- lers naar de grootste clubs in de wereld, AC Milan, Barcelona. Nu gaan ze naar HSV. Ik denk dat dat een teken aan de wand is en je jezelf achter de oren moet krabben. Waarom zijn onze spelers niet meer gewild in de Europese top, en wel in de subtop - als je HSV al zo kunt Is het realistisch dat Ajax binnen vijfjaar weer de Champions League wint 'Dat weet ik niet. Heeft ook te maken met wat er aan supertalent in het tweede, de Al en BI rondloopt. In het verleden hadden we talent genoeg en dat kwam binnen Ajax tot volle wasdom. Als je dan geluk hebt en er een heel mooie lichting tussenzit, zoals in de periode Van Gaal destijds, kun je de top halen. Maar ze hadden wel Frank Rijkaard no dig om die ultieme prijs te winnen. Zo als we nu Jaap Stam nodig hebben. Zo zul je altijd datgene wat je zelf niet op kunt leiden, zoals ervaring, moeten ha len. Op die manier de krachten bunde len en zorgen dat je een onoverwinne lijk team formeert. En dat mooi voetbal speelt. Maar die onoverwinnelijkheid vind ik belangrijker. Een gezonde portie bluf, die je mag hebben als je kwaliteit hebt, hoort bij Ajax. Misschien moet ik wel lef zeggen. Amsterdamse lef. Zoals het vroeger was, dat de tegenstander in de tunnel al met 1-0 achterstond.' Maar, zover zijn we nog lang niet. We zijn stapjes aan het maken. Voordat je leert lopen, ga je eerst kruipen. En voor dat je gaat rennen, moet je eerst lopen. We willen graag rennen, maar bevinden ons nu nog in het proces van kruipen naar lopen.' Op het middenveld lijken Sneijder en Gabri zekerheidjes. U wilt rouleren, hoe gaat u dat vormgeven 'Als je zestig wedstrijden speelt, en dat aantal hopen we te halen, dan kan je niet met elf mensen af. Ik praat over een basis achttiental en niet over een basis elftal, waarin iedereen zijn specifieke rol heeft. Bijna alle spelers zijn internatio nal, die krijgen er nog eens zeven duels bij. Als je donderdagavond terugkomt van een uitwedstrijd van Oranje en je moet zaterdag voetballen, ben je dus niet fit. Dan is het alleen maar gunstig als je goede spelers hebt, die moeite loos die plek overnemen. Zonder dat je aan kwaliteit inboet. We beschikken over een aantal goede middenvelders, eigenlijk nog te weinig. Ik had er nog wel één willen hebben, maar dat gaat waarschijnlijk niet gebeuren. De wis sel die vooral op het middenveld wordt getrokken, is giga. Het zijn de mensen die de meeste arbeid verrichten en die dus de meeste rust nodig hebt. Daarom moet je dus kunnen rouleren, het zijn voor mij allemaal basisspelers.' Er is tijdens het afgelopen WK kritiek ge weest op de rol van Wesley Sneijder, die centraal voor de defensie opereerde. Is die positie bij Ajax ook een optie 'Ja hoor, het ligt er ook aan hoe de te genstander speelt. Is dat met twee spit sen en zijn wij sterker, dan kan hij daar heel goed spelen. Wesley is een jongen met een goede techniek, snelle ogen en een prima pass in de benen.' Wat voor een type is Roger? 'Dat is een stylist. Een mooie voetbal ler, een slimme speler met een gewel dige techniek. Onlangs maakte hij in het tweede elftal een wereldgoal. Een typische Roger-goal. Kijken, de keeper er een meter voor zien staan en de bal dan over 'm heen stiften waardoor die bij de tweede paal binnenslaat. Dat ver raadt zijn klasse. Roger is een speler met overzicht, die nog wel moet wennen dat er in Nederland veel korter wordt gedekt. In Spanje wordt meer achteruit geleund. Neemt de tegenpartij een af wachtende houding aan. Hier zitten ze er gelijk bovenop. Het is een dusdanig kwalitatief goede speler dat hij dat snel zal oppakken. Het Ajax-publiek gaat nog van hem genieten.' Roger past dus binnen uw basis van acht tien man? Lachend: 'Ik dacht het wel ja.' Op rechtsback zijn er diverse opties. Oga- raru en Heitinga vechten het uit. Is Gry- gera geen optie meer omdat hij volgend seizoen transfervrij weg mag? 'We weten hoe de situatie met Grygera is. Hij kan verkocht worden. Er is be langstelling, maar ik hoop dat hij blijft. Ik vind het een goede verdediger die goed bij ons past. Als hij weggaat, dan moet daar wat tegenover staan. Want dan moeten we ons achterin verster ken. We hebben te weinig spelers van de kwaliteit en met de ervaring die Zdenek De eventuele verhuizing naar De Toe komst is goed ontvangen. Hoe realistisch is dat plan eigenlijk? 'Wat mij betreft heel realistisch. Daar gebeurt het, De Toekomst is het hart van de club. En daar waar het hart klopt, is het 't warmst. Daar moet je zijn.' heeft. Vanaf de voorbereiding is hij een serieuze optie voor iedere positie ach terin geweest. Hij heeft, ten opzichte van de rest, het voordeel dat hij ook linksback kan spelen. Dat heeft hij in het Tsjechisch elftal en bij Sparta Praag ook gespeeld. Als Grygera blijft, gaat hij heel veel spelen.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 10