8 Voorbereiding Poepon op de bon Bandbroeders Ergernis bij de vis Concentratie en pressie Bennekom- beter-best AIAXLIFE Dinsdag 18 juli: Dinsdag 25 juli: Zaterdag 15 juli: vrijdag 11 augustus 2006 res gebruiken. Daarom gaf de trainer aan het wat rustiger aan te doen. Ik ben nu helemaal kapot. Dat is het leerzame aan dit duel. Ik leer te werken met een vermoeid lijf, zoals straks in zware wed strijden het geval zal zijn.' Hennie Spijkerman - ook nu weer vergezeld door zijn notitieblok - komt in Hardenberg veel bekenden tegen en dan niet alleen TD Martin van Geel die met zijn familie vakantie viert in de om geving. 'Het is altijd leuk om in deze re gio terug te zijn. Ik kwam hier geregeld met Emmen. We zaten er vanavond goed doorheen. Dat kan niet anders, want we zoeken de conditionele gren zen op. Dit was de belangrijkste week. Ik heb de spelers goed leren kennen. De een kan beter tegen vermoeidheid dan de ander.' Een dag na de wedstrijd gaat het er op de training rustig aan toe. Spijkerman zet de lijnen uit en Ten Cate geeft com plimentjes. Eergisteren schreeuwde hij tijdens een partijvorm al 'goed gewerkt jongens! Het begint ergens op te lijken'. Nu troost hij de teleurgestelde Nicolae Mitea. Echt serieus traint men niet, wel- inderdaad goed. De ploeg verstoort de opbouw van Bennekom al vroeg en komt zo snel in balbezit. Dominerend op de helft van de tegenstander volgen er enkele fraaie combinaties. Ten Cate is tevreden. Hoewel Tom De Mul vorige week na de training zijn ongeloof nog uitsprak over de nederlaag van Feyenoord bij Katwijk, belandt Ajax na negentig minuten tegen Spakenburg in hetzelfde vissersschuitje: 3-2. De ploeg komt zelfs op een 2-0 achterstand. Kenneth Perez spreekt van een wanprestatie en ook Spijkerman is voor het eerst pissig. 'In de tweede helft gingen we schuiven, omdat we de jongens niet meer zo konden neerzet ten zoals we graag zouden willen. Dan komen er spelers op een andere positie. Maar goed, dat wil niet zeggen dat je zo erbarmelijk slecht mag spelen. Dit heeft Tijdens bet oefenduel tegen Emmen verfrist Wesley Sneijder (links) zich, Markus Rosenberg verbijt zich. licht dat de teruggekeerde Zdenek Gry- gera daarom ook makkelijk kan mee doen met de groep. De spelers lopen te geinen met elkaar en materiaalman Fred doet tot grote hilariteit een koe en een paard na. Geheel in stijl gaat de se lectie op de foto met twee witte koeien die achter het trainingsveld staan opge steld. Vanavond is het tijd voor de ont spanningsavond. Als Ajax het hotelpersoneel van De Bloemenbeek in De Lutte zaterdagoch tend heeft uitgezwaaid, maakt men zich op voor een nieuwe confrontatie met een hoofdklasser: Bennekom. Hoewel de amateurs hun huid zo duur moge lijk willen verkopen, is er geen houden aan. Ajax wint met 8-0 en de techni sche staf spreekt van de beste wedstrijd uit de voorbereiding. Jaap Stam maakt zijn eerste treffer en Huntelaar voegt in twintig minuten speeltijd nog eens twee goals aan zijn totaal toe. Ajax speelt niet alleen met vermoeidheid te maken. Dat is te kort door de bocht. Het besef "dit mag ons als ploeg niet gebeuren" ontbrak vanavond. We gaven te veel ruimte weg en daardoor maakten we Spakenburg alleen maar sterker. Qua instelling moet je minimaal gelijk zijn aan je tegenstander.' Ajax trad in het vissersdorp aan zon der de zeven teruggekeerde WK-gan- gers, die overigens wel getuige waren van de wanvertoning. Hedwiges Maduro keek met grote interesse naar het mid denveld. 'Ik richt me op de positie van centrale verdedigende middenvelder,' zegt de Almeerder. 'Olaf en ik zijn de twee controlerende spelers in de groep. We hebben dit jaar een multifunctio neel middenveld. Iedereen kan overal spelen. Dat is wel netjes, want zo kan je lekker afwisselen.' Verder meldt Gry- gera dat hij 'op dit moment' gewoon bij Ajax blijft, richt Markus Rosenberg zich vooral op de linksbuitenpositie en er kent Maarten Stekelenburg dat hij even moest wennen, omdat hij voor het eerst later aansloot bij de selectie. 'Ik bleef in Nederland, maar die drie weken vakan tie had ik wel nodig. Het wordt een lang en zwaar seizoen en vorig jaar is er ook veel gebeurd,' aldus de international. Het gezelschap reist af naar Londen voor de afscheidswedstrijd van Den nis Bergkamp (zie pagina 12), om de reeks oefenwedstrijden te vervolgen tegen eerstedivisionist FC Emmen. In een tropisch warm Veenoord geeft de technische staf wat meer duidelijkheid. Zo mag Emanuel Boakye verhuurd worden, blijkt Markus Rosenberg na zijn terugkeer te kampen met een con ditionele achterstand en mag Angelos Charisteas vertrekken. 'Ik heb hem ge meld dat hij de vijfde spits is en naar een andere club mag uitkijken,' begint Ten Cate. 'Het heeft weinig zin om een jon gen in de maling te nemen. Nu heeft hij tot 31 augustus de tijd om een andere club te zoeken. Dat gun ik hem. Hij is een perfecte gozer, maar ik heb niets aan vijf centrumspitsen. Als de nood aan de man is, geef ik in ons systeem liever de voorkeur aan Poepon.' Spijkerman was in het verleden trainer van Emmen en komt wederom veel be kenden tegen. Hij zet deze dagen meer krabbels dan in zijn hele loopbaan. Aangezien wij hem in Londen na afloop niet konden traceren, vroegen we hem toch nog maar even naar die gedenk waardige middag in het Fly Emirates stadion. 'Het was een fantastische dag. Ik denk dat iedereen ontzettend genoot. Niet alleen van Dennis Bergkamp, maar ook van de manier zoals men daar met elkaar om gaat. Het enthousiasme en respect droop er vanaf. Daar kunnen wij in Nederland nog veel van leren. Mijn kippenvelmoment? Toen Dennis met zijn gezin het veld opliep en men het 'Bergkamp/Wonderland' zong. Dan kun je nog zoveel hebben meegemaakt, dat deed me wel iets. Dit was tot dus verre absoluut een hoogtepunt in mijn loopbaan. Naast de periodetitels met Emmen en Zwolle, maar dat is onverge lijkbaar.' De assistent keek in Veenoord vooral hoe zijn spelers omschakelden van het wereldpodium bij Arsenal naar de oer- Marco van Duin, Jan Vertonghen, Jeffrey Sarpong en Rydell Poepon kregen tijdens de zomerstop een brief waarin het kwartet werd uitge nodigd voor het trainingskamp in De Lutte. Laatstgenoemde maakte tijdens de uitwedstrijd in Hardenberg kennis met de harde topmentali- teit van trainer Henk ten Cate. Oog in oog met de doelman verkoos de talentvolle spits een stijlvol stiftje boven een afspeelmogelijkheid op de vrijstaande Tom De Mul. Omdat zijn mislukte boogbal geen doel trof, mocht Poepon zich meteen melden bij de zijlijn. Hij werd gewisseld voor Angelos Charisteas. 'Als je zo slordig met de kansen om gaat, moet je dat maar een keer voelen. Dit kan niet in het huidige voetbal. Doel punten worden duur betaald. Rydell is een jonge jongen en ik hoop dat hij hiervan geleerd heeft,' aldus Ten Cate. Poepon, die twee jaar geleden nog voor de amateurs van Zeeburgia uitkwam, toonde zich bij de spelers bus een snelle leerling. 'Ik schrok wel van die wissel. Ik ben nog jong en moet veel zakelijker worden. Een stiftje is alleen mooi als hij zit,' aldus de Amsterdammer. Wesley Sneijder zei vorig seizoen in Ajax Life dat hij de nieuwe leider van Ajax wilde worden. In de tussentijd kocht de club Spaanse, 'Itali aanse' en Deense routine aan en hoorde Jaap Stam in het trainerskan toortje dat hij de nieuwe aanvoerder is, gevolgd door Kenneth Perez en Klaas-Jan Huntelaar. Hoewel Stam een natuurlijke leider lijkt, was het volgens de Kamper geen vanzelfsprekendheid. 'Ik ben hier niet geko men om per se aanvoerder te worden. Die keuze ligt bij de trainer. Hij bepaalt of iemand daar capabel voor is. Als ik het niet was geworden, had ik er ook vrede mee. Het is een eer om aanvoerder te zijn van een grote club als Ajax. Bovendien ben ik nu voor het eerst in mijn loop baan vaste aanvoerder.' En Sneijder? Toen Ajax Life na afloop van de wedstrijd tegen Emmen even informeerde naar dat 'leiderschap' was hij kort maar krachtig: 'Ik voel me prettiger, zo in de schaduw.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 8