Voorbereiding 3 Kick-off Zomerderby Hennie blijft Hennie Ajax begon herboren aan dit seizoen. De club wil met plezier en kwaliteit als wapens voldoen aan het hoge verwachtingspatroon. Aan de hand van Hennie Spijkerman volgde Ajax Life het ontwikkelingsproces. AJAXLIFE Door Sander Zeldenrijk en Jeroen de Laat Maandag 3 juli 2006: Zaterdag 8 juli: Dinsdag 11 juli: vrijdag 11 augustus 2006 Heel Ajax hunkert naar succes 'Laat u prettig verrassen.' Met die zin eindigt Henk ten Cate (51) zijn eerste persconferentie in Ajax-outfit. Op dat zelfde moment besluit Hennie Spijker man (55) in de kleedkamer dat de gre tige groep eerder naar buiten gaat. Hoe wel de selectie het seizoen officieel om half drie zou aftrappen, wandelt men rond twee uur al het trainingsveld op. De spelers staan te popelen. Dit tot en thousiasme van de tweeduizend fans die al een tijdje uitzien naar 'hun' spelers. Niets zo veranderlijk als het voetbal, dus rept bijna niemand meer over Dan ny Blind en is Ajax weer gewoon de ge doodverfde favoriet voor de landstitel. De bittere nasmaak van vorig seizoen wordt weggenomen door een paar me diterrane ingrediënten. Uit Spanje kwa men routiniers als Roger (Villareal) en Gabri (FC Barcelona). Jaap Stam (AC Milan), Kenneth Perez (AZ) en Dennis Gentenaar (Borussia Dortmund) verte genwoordigen de Noord-Europese keu ken. Andere 'nieuwkomers' zijn Tom De Mul en Michael Krohn-Dehli. Terwijl Ten Cate zich uitgebreid laat toejuichen door de fans, bemoeit Spij kerman zich met de oefeningen. Elegant opverend op de punt van zijn tenen ver deelt hij de pionnen over het veld. Daar sta je dan. Na een paar periodetitels met Emmen en FC Zwolle ben je opeens as sistent-trainer bij de grootste club van Nederland. Spijkerman kent Ten Cate vanuit zijn periode bij Go Ahead Eagles, begin jaren negentig. In de technische staf dient hij vooral rust uit te stralen. Technisch directeur Martin van Geel roemde vooral de managementkwali teiten van de voormalige bankdirecteur. 'Hennie is geen grote naam, maar wel - net als Alfons Groenendijk - comple mentair aan Ten Cate,' aldus Van Geel. Na de eerste trainingsweek, waarin men naast fysieke arbeid vooral plezier pro pageerde, wint Ajax de Amsterdamse derby van eersteklasser JOS Watergraaf smeer eenvoudig: 5-1. Terwijl wij op zoek zijn naar Spijkerman, vertelt Ten Cate dat hij uitermate tevreden is na de eerste week, waarin onder tropische omstandigheden keihard is getraind. 'Deze wedstrijd zegt me niets. Het is een veredelde training. Er waren veel mensen dus dan moet je veel willen sco ren. Verder kijk ik vooral naar de jeugd spelers die ik nog niet goed ken.' Succesvol experiment: de tribune op het trainingsveld zat afgeladen tijdens de eerste training. Lachen als motivatie. Ten Cate geeji het voorbeeld De volgende oefenwedstrijd tijdens het trainingskamp in De Lutte wordt drie dagen later afgewerkt tegen ABS, een zondagderdeklasser uit Bathmen. Na afloop tackelen we Spijkerman. Kunnen we hem eindelijk eens vragen hoe hij zijn eigen rol ziet. Aanvankelijk verwijst de loyale assistent ons naar Ten Cate. Hij wil de hoofdtrainer niet voor de voeten lopen. Uiteindelijk ziet de Zwollenaar in dat hij de supporters best te woord kan staan. 'Ik ben een rustig mens. Als dat synoniem staat voor emotieloos... Iedereen beleeft voetbal op zijn eigen manier. Er wordt in dit wereldje al snel een etiket op iemand geplakt. Als de een zus is, is de ander het tegenovergestelde. Ik ben allesbehalve emotieloos, maar ik probeer het te doen op de manier zo als ik in elkaar steek. Ik ben benaderd door Ajax en ik neem aan dat men zo veel diepgang heeft aangebracht in mijn persoonlijkheid, dat ik pas bij de club en dan met name in de combinatie met Henk. Ik heb geen zin om me anders voor te doen dan ik ben.' Duidelijk. Gevraagd naar het nut van een oe fenwedstrijd die in 11-0 eindigt, zegt Spijkerman: 'Vandaag wilden we als team pressie spelen. Daarop hebben we vanmorgen ook getraind. Als de achter hoede van de tegenpartij balbezit heeft, willen wij ze naar de zijkanten dwingen. Als dat gebeurt, moeten we als team druk zetten. Vandaag kwam ABS onder die pressie uit. Het moet niet zo zijn dat drie jongens dat wel doen en de anderen niet. Verder vond ik Robbert Schilder als linksback opvallend met vijf assists in de tweede helft. Dit zijn ideale tegen standers om onze intenties kenbaar te maken. Ons aanvalsspel wordt alleen te nonchalant als er vier of vijf ballen in lig gen. Dan is het heel belangrijk dat onze beste mensen Stam en Gabri zijn. Die

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 3