2 UEFA Champions League Voetbal verslaat opportunisme De prins van Parken Kopenhagen-Ajax is in een prima positie om de groepsfase van de Champions League te halen. Dat is een torse streep door de rekening van FC Kopenhagen, met dank aan de prins van Parken, in het dagelijks leven Klaas Jan Huntelaar. Verse vleugels AfAXlIFE Door Arnout Verzijl Kaarten van Ten Cate Botsende stijlen vrijdag 11 augustus 2006 Miljoenenbal voor het grijpen Een dag voor de wedstrijd kopt Tips Bladet '5-0, Droomresultaat. Krijgt FCK Ajax klein?' De krant voor gok kend Denemarken pakt flink uit met zes pagina's over de confrontatie tussen de Deense kampioen en de op papier nummer twee van Nederland. Een zege van FC Kopenhagen levert 2,60 maal de inzet op. Ajax 'doet' 2,37 en is dus licht favoriet. Dat is opmerkelijk, want de thuisploeg barst van het zelfvertrou wen, is in vorm en móet een uitslag neerzetten. 'Maar na de enerverende heenwed strijd heeft Ajax de beste kansen,' con cludeerde Henk ten Cate na afloop te recht. Zijn ploeg was er in geslaagd de fysiek sterkere opponent aan banden te leggen en liet het voetbal zegevieren. De vormgever van de Deense daden drang, oud-speler Stale Solbakken die in 2001 na een hartaanval abrupt zijn ac tieve carrière moest beëindigen, weiger de zich gewonnen te geven: 'Wij waren aanvankelijk de betere ploeg, maar ver zuimden te scoren. Ajax trok het duel, naarmate de tijd vorderde, naar zich toe zonder echt gevaarlijk te worden. Maar ja, zij scoren twee keer uit drie kansen, dat is ook een kwaliteit. Voor de return zijn we echter niet kansloos.' Henk ten Cate liet zich in het fraaie Parken stadion voor het eerst in zijn kaarten kijken. Hij koos op de back posities voor zowel defensieve kracht (Heitinga) als voetballend vermogen (Emanuelson). Ajax' middenveld be stond uit de controlerend spelende Maduro, omringd door de vormgevers Sneijder en Gabri. Voorin moest Hun telaar van de flanken worden voorzien door Perez en Rosales. Een prima team dat op termijn alleen maar beter zal functioneren. De automatismen moe ten echter nog inslijpen. Tijd is daarom momenteel de grootste tegenstander. Ruim vier weken na het begin van de voorbereiding móest het nieuwe Ajax er woensdag staan. Ten Cate: 'We hielden met onze opstelling rekening met de tegenstander, zonder ons aan te passen. Dat moest wel, gezien de korte voorbe reidingstijd. Fysiek legden we het over het algemeen af tegen hun power-voet- bal. Zij probeerden door te dekken en daar gingen we niet altijd goed mee om. Wel kwam er ruimte op het middenveld en daar hebben we van geprofiteerd. Ik ben tevreden met de zege. We worden iedere dag sterker en hopelijk zal dat voor de return voldoende zijn om FC Kopenhagen definitief te verslaan.' Afgaande op het duel in de Deense hoofdstad moet Ajax de klus woensdag 23 augustus kunnen klaren. De Denen voetbalden om corners en vrij trappen te forceren. Ajax voetbalde om te voetballen. Die botsing tussen twee totaal verschillende speelstijlen leidde op het veld tot een grimmige sfeer. Eén van de kenmerken van het keurkorps van Ten Cate is dat Ajax in staat is te knokken. Onder aanvoering van de su perieure Jaap Stam gaan de Ajacieden de strijd aan. Ook Huntelaar kan er wat van. In de eerste helft kwam hij nauwe lijks in het spel voor en bakkeleide wat af met zijn directe tegenstanders. Ten Cate: 'Wat ik miste, was de slimmigheid in de duels. Je kunt niet ieder duel win nen, maar dat hoeft niet per definitie te betekenen dat je het verliest. Leepheid. Soms waren we nog te lief. Zoals bij de tegengoal. Heitinga had nooit een vrije trap mogen weggeven. En die had er nooit ingekopt mogen worden.' Een goede les voor de nog jonge Ajacieden. Na de pauze probeerde de thuisploeg het nog wel, maar verder dan een ver dwaalde bal op de paal kwam FC Ko penhagen niet. Ajax domineerde steeds meer. Onder aanvoering van twee verse vleugels werd de druk zo hoog opge voerd, dat het tweede doelpunt wel moest vallen. Natuurlijk fungeerde Klaas Jan Huntelaar als beul. Zo boekte Ajax een nuttige zege. De trainer deelde na afloop nog een pluim uit aan invaller Babel: 'Hij heeft het goed gedaan. Met hem kwam er veel meer diepte in ons spel, waardoor er meer ruimte op het middenveld kwam om te voetballen. Als we het beter hadden uitgespeeld, hadden we zelfs met 1-3 kunnen win nen.' Na afloop stond een stralende Huntelaar de pers te woord. Als laatste kwam hij uit de kleedkamer: 'Dit zijn de duels waar het om gaat. Mis schien was ik daardoor net even extra scherp. Het kan nog beter, maar het goede gevoel van vorig jaar heb ik weer te pakken. Dit zijn de mooi ste wedstrijden om te spelen. De Champions League staat op het spel. Bij de eerste goal gokte ik erop dat de bal ineens op doel zou gaan, of van richting zou veranderen. Dat laatste gebeurde. Ik kon de goal niet zien en werd met twee armen vastgehouden. Het enige wat ik kon, was mijn hoofd naar beneden duwen. Op gevoel kreeg ik de bal erin. Bij de tweede treffer wist ik wel waar het doel was. Op het moment dat ik 'm raakte dacht ik al dat het een treffer zou worden.' Ruim driehonderd Ajax-fans reisden af naar Kopenhagen. Ze konden na een benauwde eerste helfi uiteindelijk toch nog opgelucht terug naar Amsterdam.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 2