Interview 15 Goed veldwerk van Cruijff ■■■•■■■II I- W AIAXLIFE Kies voor uitstraling Stop met de nummer 10 Courts van Ajacieden vrijdag 11 augustus 2006 net zo goed om de technische staf, de elftalleiders en de mensen van kantoor. De kaartjesverkoper is net zo belangrijk als de jongen die een voorzet geeft. Ajax is één geheel. Alleen als je er één geheel van maakt, kan je sterk zijn. Als je dat niet doet, valt de één de ander aan. Eén plus één kan drie zijn, maar kan net zo goed anderhalf worden. Dat is wat je moet voorkomen. De voetbalopleiding heeft de laatste tijd niet goed gefunctioneerd. Alle jon gens die doorkomen, kunnen echt wel voetballen. Maar op dat moment begint de opleiding pas. De basis hebben ze, maar hoe gaat het verder? Is het vervolg slecht, dan is het niet verwonderlijk dat ze de club te snel verlaten. Neem Van der Vaart. Hij ontwikkelt zich niet en staat stil, krijgt kritiek en wil weg. Dat is logisch.' 'Om een voorbeeld te noemen: we we ten allemaal dat Ronaldinho en Eto'o bij Barcelona de grote sterren zijn. Maar als Henrik Larsson het veld op kwam, kreeg hij het grootste applaus. Dat is uitstraling. Als je dat nou voor elkaar kan krijgen, ben je een heel eind. Dat zijn goeie gasten, waarbij geen en kele supporter het erg vindt als-ie een keer een bal mist.' Wie het internationale voetbal een beetje volgt, ziet dat je helemaal niet meer met een nummer 10 kan spelen. Ik heb die nummer 10 zelf uitgevon den, maar dat deed ik dan met drie ver dedigers. Als je dan vier man in de laat ste linie hebt, hou je er eentje over en die kan je dan ergens anders neerzetten. Maar als je echt met vier pure verdedi gers wil voetballen, moet je van achte ren geen speler weghalen. Dan komt de boel scheef te staan.' 'Op straat spelen kan bijna niet meer. Je moet om te voetballen bij wijze van spreken een half uur door de spits rijden. Het is al donker voordat je aankomt. Daar proberen we iets aan te doen,' aldus Cruijff. De moderne vari ant van het trapveldje heet Cruyff Court. Het aantal Courts groeit gestaag. Onlangs opende Jaap Stam er eentje in zijn geboorte plaats Kampen en binnenkort zijn bijvoorbeeld Breda, Zaandam, Maastricht en Roosendaal aan de beurt. Cruijff: 'We hebben met de Cruyff Foundation in het land zo'n twintig courts lig gen. Nu is het zaak dat de kinderen uit de buurt het gaan gebruiken, 's Avonds kunnen de kinde ren buiten gaan spelen. Waar moeten die gas ten anders naar toe? Ze gaan weer bewegen en voelen zich dan meteen beter. Sport zorgt dat je goed leeft en dat je het naar je zin hebt. Of je nu diabetes 2 hebt en je beter voelt door te sporten of dat het de integratie in de buurt bevordert; het kan via sport. En je hebt veel minder dis cussie: een handsbal is in Indonesië ook een pe nalty. Dan maakt het niet uit waar je vandaan komt of welke huidskleur je hebt. Daarnaast krijg je de buurtcontrole terug. Er is altijd wel iemand die een beetje oplet. De veldjes hebben dus ook een sociale en maatschappelijke func tie. Dat samen iets doen zijn we in de loop van de tijd kwijtgeraakt.' Kijk op www.cruyffcourts. org Daar zie je of er binnenkort bij jou in de buurt een Court wordt geopend. Ajacieden die al een Cruyff Court met hun eigen naam hebben of die dat binnenkort krij gen: Jaap Stam, Kampen Aron Winter, Lelystad 0 Wesley Sneijder, Utrecht Klaasjan Huntelaar, Hummelo 0 Dennis Bergkamp, Londen Verder heeft het Nederlands elftal al vier Cruyff Courts aangeboden, de zogenaamde Oranje Velden in Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam en Zeist. Onlangs opende Jaap Stam samen met de Cruyff Foundation op zijn geboortegrond Kampen een modern trapveldje voor de plaatselijke jeugd. we in de Testimonial voor Dennis.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 15