14 Interview Cruijff legt aan Ajax Life uit hoe bij Ajax één plus één weer drie kan worden 4 Als je met Johan Cruijff over voetbal en Ajax praat, denk je al snel: het komt goed met de club. En die reddings operatie is niet eens zo ingewikkeld en hoeft niet lang te duren. Hier volgen 14 aanbevelingen van Johan om Ajax weer topfit te krijgen. AIAXLIFE LI Werk samen Waardeer het straatvoetbal Door Erol Erdogan Wees eerlijk Maak Keizer koning Stel sterke mensen aan Put moed uit 1 Barcelona [y7 Gebruik de vleu- U gels verstandig ©Leid spelers goed op vrijdag 11 augustus 2006 'Eerlijkheid is de basis' I I 'Ajax moet weer een normale vriendenclub worden. De mensen zijn uit elkaar gegroeid. Vroeger hadden we twee man en een paardenkop op kan toor, nu zitten er honderd medewerkers. Maar die moeten allemaal wel dezelfde kant op kijken. Daar ontkom je niet aan. Als bijvoorbeeld de interne scouting niet direct communiceert met de tech nische leiding, dan kan je het schudden. Als je ziet wat voor spelers Ajax in het verleden heeft gekocht, kan je niet zeg gen: daar is gezamenlijk over gesproken. Alles begint met interne communicatie. Een van de belangrijkste dingen vind ik: gooi die notulen nou eens het raam uit, ga om tafel zitten en over voetbal ouwe hoeren. Pik dan de goede dingen eruit, dan gaat het al snel veel beter met de club.' 'Het straatvoetbal was in principe het handelsmerk van Ajax. Uit de straat- en schoolvoetbaltoernooien in Amsterdam kwamen altijd talenten. Dat is een beet je verwaterd, de veldjes zijn verdwenen. Met de Cruijff Courts van de Founda tion proberen we terug te gaan naar het oude systeem, waarbij je een veldje naast de school hebt waar ze weer gaan voet ballen. Op straat begint de competitie al, want je wil niet verliezen met "po ten". Bij Ajax zie je die slimheid van de straat te weinig terug. Het voetbal is te steriel, zonder dat het op een hoger plan wordt getild. De eigen inbreng van spe lers is vaak minimaal.' 'Ik ben als adviseur van Ajax geen beslisser. Dat doet een ander. Als mijn mening naar buiten toe alleen wordt gebruikt om anderen zoet te hou den, gebeurt er helemaal niets met mijn mening. Dan vind ik adviseurschap ge vaarlijk. Het zijn eerlijke mensen die naar mijn mening vragen en niet mijn mening misbruiken. Dat zijn twee verschillende dingen. Ze nemen uiteindelijk zelf de beslissing. Over het algemeen is eerlijk heid de basis. Als je Piet Keizer neemt, die is 100 procent eerlijk. Henk ten Cate ook, lijkt mij.' 'Piet is een instelling binnen Ajax. Hij was scout maar hoe werd hij als scout gebruikt? Als er in het verleden beslis singen werden genomen, zat hij niet aan tafel. Dan kan ik net zo goed m'n buur man sturen, dat is een zinloze situatie. Hij moet het bindmiddel zijn en alle mensen die bij de club komen op tech nisch gebied bijstaan en adviseren. Als iemand niet functioneert - en dat ziet hij ongetwijfeld - moet er een beslissing worden genomen. Dat is soms hard, maar het is niet anders.' 'Ik trek niet aan alle touwtjes. Ik ben er voor sterke mensen aan te stellen. Neem Van Basten of Rijkaard. Dat vind ik ster ke mensen. En die komen niet bij mij vragen: "Zit mijn schoenveter goed?" Bij bepaalde details - die veel mensen niet eens doorhebben - komen ze bij mij vragen wat ik ervan vind. Bij Ajax is er een enorme kink in de kabel gekomen, want ze hadden goud in huis. Neem Van Basten en Van 't Schip. Rijkaard had geen club. Er waren men sen misschien bang voor hen. Ajax zal eerst op de blaren moeten zitten en ver volgens zien hoe ze die mannen bij de club terug kunnen halen.' 'Barcelona was drie jaar geleden een dra ma. Vorig seizoen wonnen ze de Europa Cup en nu ziet het er prima uit. Die club was toch goed met Ajax te vergelijken. Intern zag je een totale bende, zonder samenhang. Bij Barcelona was het niet alleen Frank Rijkaard met Henk ten Cate. Het was ook Aitor Beguiristain en het was ook voorzitter Joan Laporta. Dat is het verschil. Als de voorzitter weet dat z'n medewerkers, spelers en technische staf echt alleen denken aan het succes van de club, en dat dat de enige focus is. Dan sta je ijzersterk. Puur door het samen te doen.' 'Je kan niet zeggen dat Mitea, Rosales of Babel slecht zijn. Het gaat erom: waar is hun positie, hoe krijgen ze de bal aan gespeeld en wat kunnen ze in de ruimte met de bal gaan doen? Tot nu toe kreeg een buitenspeler een ziekenhuisbal aan gespeeld, of ze konden geen kant op. Dan ben je al geslacht voordat je begint, dat heeft niets met de kwaliteit van die speler te maken. Ajax werd op dat vlak vermoord door de zelf gecreëerde spel situaties.' 'Eén van de belangrijke dingen is het opleiden van de Ajax-spelers. Allereerst technisch, puur voetballend gezien. Daarbij ook karakterologisch en intel lectueel. Bijvoorbeeld: hoe staan de Aja- cieden de pers te woord? Dan gaat het

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 14