12 Afscheid Buitenlandse Bergkamp Londen - Dennis Bergkamp vindt het op zijn 37ste welletjes. 'Voorlopig ga ik even helemaal niets doen,' aldus de skyboxhouder van Arsenal. The leeman' kreeg op zijn afscheidsfeestje de acteurs die hij verdiende. AIAXIIIE vrijdag 11 augustus 2006 Door Sander Zeldenrijk Dennis scoorde niet, maar schitterde af en toe wel. Eerst moesten we het doen met een videoband. Daarop stonden legendari sche beelden van de bekerfinale Ajax-sc Heerenveen (1993) in de Rotterdamse Kuip. Op de klanken van schitterende klassieke muziek zien we balvirtuoos Bergkamp zijn persoonlijke bewaker - Maarten de Jong - in de luren leggen. In slowmotion gelukkig. Als de band voor de honderdste maal wordt beke ken, vallen andere dingen op. Zo zal er zelden beter beeldmateriaal zijn ver- herinnerd zal worden als de pirouet tepinas. Bergkamp overtrof zichzelf ieder seizoen. De afscheidswedstrijd was er één in de kenmerkende stijl van de oud- Ajacied. De nuchtere en bescheiden Bergkamp had enkele grote sterren uit het verleden uitgenodigd. Patrick Vieira, Thierry Henry, Johan Cruijff en Marco van Basten betraden de mat zelfs onder een luider gejuich van de 55.000 toeschouwers. Het meest respectvolle applaus klaterde echter aan het eind van een dag vol fraaie herinneringen van de tribunes voor hem: 'DB 10'. Samen met zijn zoon Mitchel liep hij de door de liefhebbers gevreesde ereronde. Dat hij even eerder op de schouders ging bij Vieira en Henry was dan ook niet meer dan terecht. Drie generaties Bergkamp. Dennis Hie leeman voor eeuwig erkend schenen van een compleet dolgedraaide tegenstander. Grote ogen, nog net niet schuimbekkend en klaar om de sierlijke voetbalbenen voor eens en altijd door midden te zagen. Het kleine Friese bij tertje komt daar zelfs niet eens aan toe. Toen Bergkamp in Engeland ging spelen duurde het zo lang als nodig was om de bestaande Nederlandse video band te verruilen voor een Engelse dvd. Daarop zijn honderd mooiste treffers op het Britse eiland. Grootste verschil met de video: de opponenten waren ster ker, Bergkamp bedwong zijn begeerte beter en maakte nóg mooiere treffers. Maarten de Jong werd ingeruild voor de Grieks Nikos Dabizas. De verdediger van Newcastle United die voor altijd We zullen ze missen: de cruciale doel punten in de UEFA Cup (1992), de stiftjes (AA Gent, RKC, Fortuna Sit- tard en al die anderen), de één-tweetjes met Willem Jonk (weet u nog, thuis te gen Vitesse, de bal raakte de grond niet eens!), de man van de mokerslag tegen Argentinië (WK 1998), de droge hu mor en de beste live-ambassadeur die Ajax ooit had in Engeland. Lang leve de video en dvd. Dag Dennis! Hoewel er - zoals de Arsenal-fans terecht zongen - inderdaad maar één Dennis Bergkamp is, vroegen wij enkele buitenlandse Ajax-spelers naar hun 'Dennis Bergkamp'. Markus Rosenberg: 'Pffff...Thomas Brolin, als international en in zijn Parma-periode.' Tom De Mul: 'Luc Nilis, zonder twijfel.' George Ogararu: 'Florin Raducioiu.' Michael Krohn-Dehli: 'Michael Laudrup, toen hij iets langzamer werd.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 12