De test vóór FCK, PSV en RKC LG Amsterdam Tournament 11 Arbitrage was blamage Een verse frietgeneratie Catalaans genieten De voetballiefhebber heeft het WK nog helder op het netvlies staan. Vaak waardeloze arbitrage en aanvallers die voortdurend werden teruggefloten. Die lijn werd op het Tournament strak doorgetrokken door Jan Wegereef. Vertonghen verrast thuispubliek op het Amsterdam Tournament Weet u het nog? In het najaar van 1989 verrijkte Leo Beenhakker de Nederlandse voetbaltaal met zijn 'patatgeneratie'. Momenteel is er bij Ajax een 'frietlichting' die alles doet voor sportief succes. Gabri verheugt zich op de Eredivisie. En de Spanjaard geniet het vertrouwen van Henk ten Cate. Af AX LI FE De man van dienst bij Ajax - Inter constateerde een elleboog maar gaf geen rood, trad niet op bij een vuistgevecht tussen diverse spelers en floot niet in het voordeel van de aanvallers. Typerend was het moment in de tweede helft waarbij Klaas Jan Huntelaar tot twee maal toe in het strafschopgebied onderuit ging. Eenmaal werd hij geschopt, even later onderuit getrokken. In beide gevallen door Cordoba. Het hele stadion zag het, behalve Wegereef. Of wilde die het niet zien? Huntelaar: 'De eerste keer kroop ik voor mijn tegenstander, die me neer schopte toen de bal aan de zijkant was. In de actie daarna wilde ik de bal in schieten, toen hij me in de rug beukte. Dat was zeker een penalty. De eerste keer duwde ik hem zelf eerst weg voordat ik voor hem kwam.' Ajax - Inter was een frus trerende partij voetbal voor de spits. Hij werd voort durend belaagd door zijn Italiaanse plaaggeesten. Ze schopten hem, omklemden hem in de lucht en maak ten het voetbal onmogelijk. Huntelaar: 'Het is nog meer frustrerend als de scheids dat niet ziet.' Huntelaar protesteer de nauwelijks: 'Ik heb 't idee dat als je er iets van zegt, het je nog drie duels achtervolgt. Je kan hier maar beter je mond houden.' (AV) In de rust van Ajax-Manchester United werd er afscheid genomen van Nourdin Boukhari, een van de zestien Ajacieden die de club vorig seizoen verlieten. Klaas Jan verdiende tegen Inter zeker anderhalve penalty. Tegen Man. United miste hij er eén. Het Amsterdam Tournament gold als laatste serieuze test voor de drie cruciale duels voor een ticket naar het hoogste Europese podi um, een Schaal én een fijne start in de Eredivisie. Zondag 13 augustus speelt Ajax in de ArenA de officiële seizoensou verture tegen de landskampioen, met als inzet de Johan Cruijff Schaal. Vorig jaar zegevierde Ajax met 2-1 over de Eindhovenaren. Pikant is het feit dat Ronald Koeman voor het eerst terug is in Amsterdam, nadat hij de club anderhalf jaar gelden verliet en werd opgevolgd door Danny Blind. Volgens de huidige trainer van PSV is zijn ploeg ook dit jaar een belangrijke gegadigde voor de titel: 'Als ik vorig seizoen duels van PSV zag, dan kreeg ik het idee dat ze een wedstrijd rustig probeerden uit te spelen. Ik denk dan: ga voor die tweede of derde goal. Iedereen roept wel dat Ajax en AZ zich goed versterkt hebben en de kampioenskandi daten zijn. Maar waarom zouden wij niet weer een succesvol jaar kunnen beleven?' Een week later, 20 augustus opent Ajax de competitie met een thuis wedstrijd tegen RKC Waalwijk. (AV) vrijdag 11 augustus 2006 De toenmalige Ajax-trainer doelde op aanstormende talenten als Richard Witschge, Bryan Roy en de broertjes De Boer. Zij zouden niet genoeg over hebben voor het voetbal. Het tegendeel bleek waar. Anno 2006 hebben we in Amsterdam opnieuw te maken met een patatgeneratie, of niet Jan Vertonghen? 'Maar dan wel een hele goede,' lacht het Belgische talent. Samen met Tom De Mul en Thomas Vermaelen staat de ne gentienjarige Vertonghen fier voor een nieuwe lichting vanVlaanderens mooi ste': 'Tom is een maatje van mij. We gin gen hier samen naar school. Tom is een toffe gast. Ik breng wel twintig uur per De sensatie van de voorbereiding luistert naar de naam Jan Vertonghen. dag met hem door,' lacht de linkspoot. Zijn Belgische komaf is nauwelijks te horen. 'Ik ben al vier jaar bij Ajax en redelijk ingeburgerd. Dat moet toch bij jullie? Het is afwachten of we het gaan redden hier. We doen er alles aan.' Vertonghen verbaasde velen door in de voorbereiding erg goed te spelen. Het leverde hem twee basisplaatsen op tijdens het Tournament: 'De trainer wil veel diepgang van me. Omschakelen, aanwezig zijn. Af en toe maak ik wel een doelpuntje, dat moet ik hier ook zorgen te doen. Ik heb best veel opdrachten ja, dat is goed. Als ik lekker speel, gaat zo iets vanzelf.' Vertonghen stelde zichzelf nooit echt doelen. Toch beleefde hij het Tournament als in een roes: 'Ik heb er nooit bij stilgestaan wat ik precies wilde bereiken, maar dit is echt een droom. Iedereen wil zoiets als dit meemaken. Ik ben op de goede weg.' De komende maanden wordt duide lijk hoe de nieuwe patatgeneratie er voor staat. Gedrieën bij de frietkot zul len we ze niet tegenkomen: 'We mogen niet teveel friet hè. We moeten aan ons vetpercentage denken. Veel pasta dus,' aldus Thomas Vermaelen. (AV) Gabri demonstreert dat ze in Barcelona ook een handbalafdeling hebben. Gabriel Garcia de la Torre had zijn hele familie op de tribune zitten tijdens het Amsterdam Tournament. Behalve zijn vader. Die overleed toen de ex-prof van FC Barcelona slechts zes jaar oud was. Gabri maakte veel indruk in de wedstrijd tegen Inter. Henk ten Cate: 'Ik vind dat hij het heel goed gedaan heeft, net als jongens als Stam, Sneijder en Ogararu. Gabri speelde voor het eerst in de ArenA en was overal op het veld te vinden.' De aanwezigheid van Ten Cate speelde een doorslaggevende rol bij het aantrekken van de Catalaan, die ook met Blackburn Rovers en enkele Spaanse clubs sprak. 'Henk was drie jaar mijn assistent-trainer bij Bar^a. Toen hij samen met Rijkaard kwam, wilde ik eigenlijk vertrekken. Ze vertelden me vanaf dag één dat ze me wilden behouden. Ondanks een vervelende blessureperiode van twee jaar, voelde ik het vertrouwen. Als ik fit was, kreeg ik altijd speelminuten. Ik kan met Ten Cate rustig praten over problemen. Dat is voor een speler erg belangrijk.' 'Gabri', zoals zijn voetbalnaam luidt, verheugt zich op de Eredivisie. Terwijl hij ook in het Premiership aan de slag kon. 'Het gaat om de manier van spelen. Die is hier meer vergelijkbaar met Bar^a.' (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 11