Spelers geven trainer waardig afscheid I 19 MEI 2006 nummer 20 Ajax Life Voor Ajax is de beke Rotterdam - Hij ging spontaan op de schouders. De fans scandeerden zijn naam en hij zwaaide terug. De bekerwinst van Ajax in 2006 gaat de geschiedenis in als de ultieme over winning van Danny Blind. Door Am out Verzijl DiTect na bet laatste fluitsignaal meldde SBS6 dat Henk ten Cate al zou zijn aangesteld als opvolger van Blind. Dat bleek nogal onzorgvuldig en voor barig van de televisiezender. Blind reageerde lich telijk gepikeerd op de persconferentie: 'Ik heb niets nieuws te melden op dat vlak. Ik zeg al weken lang dat er dingen gebeuren die mij aanleiding geven mijn eigen conclusies te trekken. Dat heb ik intern aangegeven en ik heb om antwoorden gevraagd. Die heb ik niet gekregen. Dat een jour nalist dit gezegd heeft, zegt me niets.' Om cynisch toe te voegen:'Als je het niet erg vindt, houd ik me niet bezig met een eventuele opvolger.' De positie van de trainer van Ajax groeide in de aanloop naar de bekerfinale uit tot het meest besproken thema. Onbedoeld en vooral ongewild vanuit Blinds optiek. Toch was het al ver voor de aftrap duidelijk dat zijn positie onhoudbaar was. Zelf voelde Blind al vanaf begin maart nattigheid. Dat was rondom de Champions League-duels met FC Internazionale. 'Ik voel het al een week of acht. Er komt een moment dat het er niet langer om gaat of ontslag terecht is of niet. Je moet goed met elkaar om blijven gaan, daar gaat het om. De trein rijdt al een poosje en die stop je niet,' blikte Blind vooruit naar zijn onvermijdelijke exit. KNULLIGE BESLISSINGEN De succesvolle eindsprint van de competitie kreeg uitgerekend in De Kuip een passende finale. Ajax versloeg landskampioen PSV met 2-1. Vooral in de tweede helft ontspon zich een échte bekerwed strijd. Met inzet, passie, spanning en bij vlagen mooi voetbal. Het duel leek in evenwicht nadat Huntelaar (kopbal) en Lamey (ex-Ajax, volley) hadden gescoord. Het moment dat Tomas Galasek in de 64ste minuut van het veld werd gestuurd, had vervolgens beslissend kunnen zijn. De Tsjech kreeg van arbiter Vink zijn tweede gele kaart. In beide gevallen om pietluttige overtredingen. Blind na afloop: 'De rode kaart van Galasek vond ik niet passen in de wedstrijd. Ik was bang dat het afgelopen zou zijn met een man minder, terwijl het duel net geopend was. Misschien had de scheidsrechter feitelijk gezien gelijk, het was geen gelukkig moment.' De Tsjech zelf was minder diplomatiek over de knullige beslissingen van de uiterst matig flui tende Vink: 'Door hem had ik al de kampioens wedstrijd tegen NAC Breda gemist (Vink gaf hem geel in de met 0-5 gewonnen wedstrijd bij FC Zwolle, een week voordat Ajax in 2004 kampioen werd, red.). Dit is weer een smetje op mijn naam. Vanwege hem. Misschien ziet hij het niet in mij zitten. Als Vink zo'n duel als dit leidt, moet hij gewoon zeggen: "Hé aanvoerder niet meer doen, hè!" Maar nee hoor, hij geeft gelijk rood.' Het lank moedige optreden van de scheidsrechter leidde op en rond het veld tot agressie. Spelers begon nen eikaars ledematen te raken omdat er toch niet werd opgetreden. De supporters zongen hun frustraties van zich af. In een hoek van het stadion leidde de gespannen sfeer helaas tot tumult. Gelukkig voor Ajax kreeg doelpuntenmaker Lamey zeven minuten na de aftocht van Galasek eveneens rood, waardoor het in de slotfase tien tegen tien was. Verliezend trainer Guus Hiddink daarover: 'Er ontstond een open wedstrijd. Er kon aan beide kanten iets gebeuren. Zoals het Ajax de laatste weken kenmerkt, pakten ze in de laatste seconden de overwinning. Wij wilden graag alles meeroven, maar helaas leren we ook te verliezen.' Bijna vanzelfsprekend was het Klaas-Jan Hunte laar die Ajax in de laatste seconde van de bles suretijd de beker bezorgde. In de halve finale tegen Roda JC deed hij precies hetzelfde. Toen maakte hij een verlenging mogelijk door op de valreep met een omhaal te scoren. In De Kuip dook hij knap voor PSV'er Ball op. De op maat gegeven voorzet van Boukhari tikte hij met de punt van zijn schoen binnen. AJAX-MUSEUM Direct na het laatste fluitsignaal brak er een spon taan en overweldigend feest uit. De spelers gingen uit hun dak en ook de 10.000 meegereisde suppor ters naar vesting De Kuip waren door het dolle. Hoogtepunt was de bekeruitreiking. Bondscoach Marco van Basten overhandigde de trofee aan Ajax' aanvoerder Galasek. Voor hem de eerste prijs als aanvoerder: 'Hier heb ik het allemaal voor gedaan. Ik ben heel trots dat ik als aanvoerder de beker in ontvangst mocht nemen; ik wilde er alles aan doen dat deze beker in het Ajax-museum zou komen.' De Tsjech had geen plan opgesteld voor de eerste seconden dat hij met de beker in zijn handen stond. Hij deed een stap voorwaarts en reikte het kleinood zo ver mogelijk boven zijn hoofd terwijl hij het aan de eretribune showde. 'Het moment dat ik de beker mocht optillen, was het mooiste gevoel in mijn zes jaar bij Ajax. Ik wist niet wat ik precies wilde. Ja, snel weglopen en de beker niet meer teruggeven, maar dat is niet gelukt. Ik was wel als eerste bij de fans. Dat had ik zeifin de hand en vond ik mooi.' Het bestuur kreeg van de vertrekkende middenvel der nog een sneer: 'De voorzitter is na afloop van de wedstrijd in de kleedkamer geweest, met veel men sen van het bestuur. Ze waren blij dat we deze prijs hebben gewonnen. Het is logisch dat ze dat doen. Maar toen we de voorronde Champions League haalden, waren ze er niet. TeTwijl we dat wel ver wachtten.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 8