Open Dag rond ArenA heeft toekomst? De miljoenste Wie van de jeugd JONGE Ben jij een winnaar? DE EERSTE STAPJES Vumon Anita: 17 jaar contract: tot juni 2008 debuut: FC Groningen-Ajax (19 maart 2006,3-2) Emmanuel Boakye: 21 jaar contract: tot juni 2008 debuut: Ajax-Roda JC (24 september 2005,4-1) Jeffrey Sarpong: 17 jaar contract: tot juni 2008 debuut: FC Eindhoven-Ajax (22 december 2005,1-6) Robbert Schilden 20 jaar contract: tot juni 2007 debuut: Ajax-Willem II (8 februari 2006,1-0) HM Ajax Life nummer 20 19 mei 2006 Als Ajax Kids Club-lid kun je meedoen met diverse bijzondere activiteiten. Bovendien ontvang je een mooi welkomstpakket met een originele pet, de Kids Club Card en vier keer per jaar je eigen clubblad. Wil je meer info of lid worden? Kijk dan even op www.ajax.nl/kids of bel met 020-3111444. Traditioneel nodigt Ajax ieder jaar alle Ajacieden uit om met elkaar bet nieuwe voetbalseizoen in te luiden. De Open Dag is een terugkerend succes voor en door duizenden rood witte fans. De voorbereidingen zijn in volle gang. Dit jaar is het feest niet op P2 en de Toekomst, maaT concentreert zich in en rondom de ArenA, op de trainingsvelden en P-Bus. Ajax Jonge Schare nodigt jullie van harte uit er op vrijdag 11 augustus weer een geweldige dag van te maken. Als er meer bekend is over het programma, communiceren we dit direct. Wil je als vip op de hoofdtribune zitten tijdens de Open Dag? Meld je dan voor 30 juli aan viajongeschare@ajax.nl of via Ajax Jonge Schare, Antwoordnummer 615, 1100 VE Amsterdam, dan ontvang je de benodigde toegangsbewij zen. Je mag maximaal drie vrienden/vriendinnen meene men. Meld je wel op tijd aan, want de plaatsen zijn beperkt. Zet in je mail even je voor- en achternaam, adres, telefoon nummer overdag, emailadres en het aantal kaarten dat je wilt bestellen. Julian is met de beleer op zoek naar de uitgang. Julian Ravenstijn wist niet wat hem overkwam op woensdag 10 mei. Het Ajax Kids Club-lid was namelijk de mil joenste bezoeker dat een rondleiding kreeg in het stadion. De Amsterdam ArenA werd op 14 augustus 1996 offi cieel geopend door Koningin Beatrix. 'World of Ajax', zoals de rondleiding officieel heet, kreeg gemiddeld 100.000 bezoekers per jaar. Dat zijn 273 nieuws gierige mensen per dag! Julian kreeg een speciale uitnodiging om als ere gast bij het Amsterdam Tournament te komen kijken en hij mocht de kersvers gewonnen nationale beker vasthou den. Van harte gefeliciteerd, Julian! De laatste weken konden jullie kans maken op enkele fraaie prijzen. De volgende SVA-leden hebben een prijs gewonnen. Het nieuwe Ajax-uitshirt: Rein van de Steeg (Veenendaal) Exclusief shirt Cup Final: Roel de Bruin (Benschop) Boek San MarcoIngrid Kanbier, Ernst Burger (Lelystad), H. Clemens (Bladel), Sanne van Gemert en M. Westhof (De Lier). De talentenbank, met vanaf links Boakye, Schilder, Timisela, Yildirim en Sarpong. Amsterdam - Vijf spelers werden het afgelopen jaar overgeheveld vanuit Jong Ajax naar het eerste elftal. Anita, Boakye, Sarpong, Schilder en Timisela mochten dit jaar aan het grote werk ruiken. En nu? Door Daan Schippers 'Ik heb liever dat we tien jeugdspelers afleveren aan het eerste elftal, dan twee.' Logisch dat John van den Brom enthousiast is over het aantal jeugd spelers dat de afgelopen twee seizoe nen de stap maakte naar de A-selectie. De belangrijkste doelstelling van de jeugdopleiding is immers om spelers door te laten stromen naar het eerste. Toch beseft het hoofd jeugdopleidin gen dat het hoge aantal uit pure nood zaak is geboren. 'Dit jaar maakten Anita, Boakye, Sarpong, Schilder en Timisela - hoewel zij nog geen vaste waarden zijn - de stap. Maar we moe ten onze ogen er niet voor sluiten dat Michael Timisela: 20 jaar contract: tot juni 2007 debuut: Ajax-RBC Roosendaal (19 februari 2006,6-0) een aantal jongens noodgedwongen is doorgeschoven.' Het met 3-2 verloren competitieduel in de Euroborg tegen FC Groningen van 19 maart jongstleden betekende voor de zestienjarige Vumon Anita het debuut in het eerste elftal. Sindsdien gaat hij door het leven als de één na jongste Ajax-debutant ooit. Alleen Cla rence Seedorf was er sneller bij. De gemiddelde leeftijd van het Ajax-team bij aanvang van het debuut van Anita was 22,64 jaar. Nadat Steven Pienaar na een half uur werd vervangen door Jeffrey SaTpong zelfs precies 22 jaar. Blessures waren de reden van het doorschuiven van een nóg jongere garde naar het eerste elftal. Dat de Amsterdamse 'jongetjes' geen stand hielden tegen de Groningse 'mannen', mag allesbehalve vreemd worden genoemd. Met zijn 32 jaar was Olaf Lin- denbergh de enige routinier. Ter vergelijking. Toen de zestienjarige Clarence Seedorf in november 1992 als jongste debutant ooit zijn opwachting maakte tijdens FC Groningen-Ajax (o- 3), lag de gemiddelde leeftijd op 24,36 jaar en had Ajax met Danny Blind, Sonny Silooy en Stanley Menzo in ieder geval meer dan één routinier. Daar naast hoefde Seedorf niet in de basis te beginnen. Van den Brom beseft dat het makkelijker debuteren is in een goed lopend team dan in een elftal dat tegen zichzelf vecht. 'Maar als je die jongens op de man afvraagt of ze daar een probleem mee hebben, zeggen ze "nee". Die vinden het sowieso al fan tastisch dat ze bij het eerste zitten.' REVELATIE Robbert Schilder is één van de jonge lingen die dit seizoen bij het eerste elf tal zijn gehaald. De twintigjarige Amstelvener erkent dat de komst bij de hoofdmacht niet makkelijk was, maar wel leerzaam.'Ik heb meteen veel meegemaakt en veel geleerd van alle druk die hangt om het eerste. We kre gen veel kritiek, want Ajax moet altijd goed voetballen. Ik trok vooral op met andere nieuwe jongens, want voor hen was het ook aftasten. Natuurlijk is het makkelijker om in een goed draaiend elftal terecht te komen. Ik heb twee wedstrijden als linksback gespeeld, niet mijn eigen positie, en dat is lastig. Omdat ik dat niet gewend was, kon ik niet terugvallen op de automatismen die ik in de jeugd heb geleerd. Maar mijn doel was dit seizoen te debuteren in het eerste en dat is gelukt.' Michael Timisela debuteerde in de basis tegen Heracles Almelo en scoorde toen de belangrijke tweede treffer die Ajax dichterbij de overwin ning bracht. 'Het was een rommelig seizoen, dat we met een laatste eind sprint toch nog goed hebben afgeslo ten,' zegt de twintigjarige rechtervleu gelverdediger. 'Ik heb veel geleerd dit seizoen, dat merk ik ook als ik nu weer met het tweede meedoe. Ik kijk sneller, maak betere keuzes en let op m'n balaanname. En dan heb ik met het eerste bijna alleen nog maar meege- traind.' VERVANGERS Van de debuterende jongelingen is Emmanuel Boakye misschien wel de grote revelatie. De 21-jarige verdediger toonde zich in de slotfase van het sei zoen een waardig vervanger van Hatem Trabelsi. Aanvankelijk nog wat schuchteT, maar later ook met de durf mee op te komen, verdiende hij een nieuw tweejarig contract. 'Emmanuel heeft het fantastisch gedaan,' aldus assistent-trainer Gerand van der Lem. 'Dat is echt zó'n kereltje, hij heeft de rechtsbackplaats uitstekend ingevuld. En zo zijn er meer. Sarpong wordt een fantastische voetballer en Anita is een type Seedorf. Ja, misschien zijn er dit seizoen wel héél snel spelers uit het tweede gehaald, maar ze kunnen alle maal voetballen.' Volgend seizoen zullen Emmanuel Boakye en Robbert Schilder waar schijnlijk deel uitmaken van de A- selectie.'Dat is dan hun eigen verdien ste,' aldus Van den Brom, die niet uit sluit dat er nog meer spelers worden overgeheveld. 'Schilder zit er al vanaf januari vast bij en Boakye heeft het de laatste weken erg goed gedaan. Van den Brom vreest geen frustraties bij de spelers die komend seizoen opnieuw bij Jong Ajax moeten begin nen. 'Ze weten hoe het er hier aan toe gaat en dat ze alleen door de omstandig heden nu al bij het eerste zijn gehaald. De jongens die niet doorstromen, zullen weer normaal in de opleiding worden opgenomen.' Timi sela: 'Als ik komend seizoen weer terug J moet naar het tweede, zou ik dat jjj vervelend vinden. Ik moet het wel accep- I teren, want ik heb I nog een éénjarig De sturende jongeling Anita. contract. Misschien is het dan een betere optie dat ik word verhuurd.' Al met al heeft wereldbekende jeugd opleiding wederom voldaan aan haar taak: het opleiden van spelers voor de top van het nationale - en eventueel internationale - voetbal. De tijd zal leren of Anita, Boakye, Sarpong, Schil der en Timisela grote namen in het Nederlandse voetbal worden. Van den Brom: 'Maar tevreden zijn we nooit. Volgens onze plannen is het de bedoe ling om ieder jaar anderhalve speler te laten doorstromen en daar hebben we aan voldaan. Doet er niets aan af dat we liever tien spelers zien doorstro men dan twee.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 11