Slow starter' verbaast vriend en vijand Top Flop 'Wat de trainer betreft; ik zou ook volgend jaar graag met Danny Blind werken.' Top: Ajax - Internazionale 2-2. 'We speelden een fantastische eerste helft en voor mij per soonlijk was dit een bevestiging dat ik het niveau aankan. Na afloop had ik weliswaar gemengde gevoelens omdat we de voorsprong niet konden vasthouden, maar iedereen was vol lof over ons spel. Na afloop ruilde ik mijn shirtje met Martins. Wat was die snel zeg!' Flop: PSV - Ajax 1-0. 'Eigenlijk speelden we goed als team, maaT die onterechte penalty verpestte alles voor me.' Scheidsrechter Pieter Vink - inderdaad, hij fluit ook de bekerfinale - trapte in een schwalbe van Jefferson Farfan. Aiax Life nummer 19 3 mei 2006 I Urby slaapt lekker Voordat het seizoen begon was 'Uribe' Emanu- elson nog een groentje binnen de poorten van de Amsterdam ArenA. Oké, hij had een competitie jaargang eerder zijn debuut gemaakt en hij kon terugblikken op een uitstekend WK onder 20. Des ondanks leek het er lang op dat hij zijn meeste speelminuten dit seizoen in de Alkmaarderhout zou maken. Louis van Gaal zag hem als een ver sterking en wilde hem graag huren voor de links- Achteraf bekeken een prima keuze. Uiteindelijk kenden zowél Emanuelson als De Cler een goed seizoen, getuige hun aanwezigheid op het voorlo pige lijstje van bondscoach Mamo van Basten. 'Toen het seizoen begon, zag ik meteen dat er kan sen lagen om basisspeler te worden, omdat de trainer me opstelde in de eerste belangrijke duels.' Dat waren de Johan Cruijff Schaal en de voorronde Champions League tegen Brondby IF. tiedag zijn rentree maakte tegen RKC Waalwijk.'Je zou het een rustperiode kunnen noemen, maar mijn trainingen waren wel intensiever. Ik was iedere dag twee keer bezig en maakte extTa uren. Misschien heb ik wel meer gedaan dan de groep zelf, omdat zij ook doordeweeks wedstrijden speelden. Lichamelijk ben ik eT in ieder geval ster ker op geworden, want ik ben twee kilo zwaarder. Daarvoor miste ik toch wat extra kTacht.' Nadat Emanuelson vrede sloot met zijn ham string, volgde de eerste play-off kraker tegen Feyenoord. Die kwam wellicht toch iets te vroeg na zijn Brabantse terugkeer. Op de persconferen tie bestempelde Blind zijn oogappel als een 'Slow Starter'. De gelegenheidsback heeft altijd een kwartiertje nodig om op te warmen.'In sommige wedstrijden was dat dit seizoen inderdaad het geval. Dat moet eruit, want daardoor kan ik het in bepaalde wedstrijden lastig krijgen. Ik werd klaargestoomd voot dat duel en voelde de extra druk van het publiek. De fans verwachtten toch meer van me, dan in het begin van dit seizoen. Misschien dat ik toen die laatste stap niet zo snel kon zetten, maar later heb ik me gelukkig her steld.' Zijn eerste volledige profjaaT gaf Emanuelson dus voldoende inzicht in zijn eigen fysieke krachten en ongemakken. Wat dat betreft is het seizoen 2005-2006 een dubbel leerjaar en met het oog op de nabije toekomst onbetaalbaar belangrijk. halfpositie. Uiteindelijk ketste alles af omdat AZ Stijn Schaars haalde en Emanuelson tweede keus zou worden achter linksback Tim de Cler. Dan kon hij net zo goed ervaring opdoen in Amsterdam, was de gedachte. Urby vervolgt: 'En ik blééf staan. Toen ging ik anders tegen mijn situatie aankijken. Ik besefte dat ik me voor de volle honderd procent moest geven. Uiteindelijk speelde ik veel wedstrijden. Het is lekker slapen als je weet dat je goed genoeg Enige mentale rust kon de Ajacied goed gebrui ken. Gaandeweg het seizoen speelde zich genoeg af tussen diens oren: eventuele deelname aan de play-offs, de bekerfinale tegen PSV, een mogelijk WK in Duitsland of anders wel een EK in Portugal. En dan natuurlijk de immense druk die de bui tenwereld oplegde aan hemzelf, zijn ploeggeno ten en niet in de laatste plaats zijn trainen'Het is allemaal wel een beetje veel, hé? Ik weet nu in ieder geval dat ik kans maak om naar het WK te gaan. Wat dat betreft wordt op 15 mei duidelijk hoe mijn zomeT er verder uit zal zien. Wat de trai ner betreft; ik zou ook volgend jaar graag met Danny Blind werken.' 'Komend seizoen dreigt weer hetzelfde scenario. De speelkalender is overvol. Helemaal voor spe lers van mijn lichting. Er is volgend jaar een EK onder 21 in Nederland en een jaar later zijn de Olympische Spelen in Peking. Al die toernooien zijn afgestemd op de Ajacieden die hier afgelopen zomer op het WK onder 20 speelden (Ryan Babel, Hedwiges Maduro, Kenneth Vermeer, Urby Ema nuelson, red.). Wij zitten dus drie jaar op rij volge boekt met grote toernooien. Dan is het maar de vraag hoe je daar als voetballer uitkomt. Ik zal in ieder geval nog beter moeten doseren.' TWEE KILO ZWAARDER Dit seizoen moest er fysiek bewust een rem wor den ingetrapt. Emanuelson voetbalde aan één stuk door en kende na het jeugd-WK in Nederland slechts twee weken vakantie. De confrontatie met de 'man met de hamer' was onvermijdelijk. 'Ik wilde me maar blijven bewijzen, maar op een gegeven moment ging dat niet meer. Ik kreeg kleine pijntjes en voelde me soms niet lekker. Ik moest gas terug nemen. Clubarts Edwin Goed hart nam heel wijselijk die beslissing, al baalde ik daar op dat moment natuurlijk wel van. Ik merkte op de trainingen dat het zwaarder werd en toen drong het besef alsnog tot me door.' Zodoende kreeg de Amsterdammer vijf weken rust, alvorens hij op de laatste reguliere competi- Amsterdam - Urby Emanuelson (21) is samen met Thomas Vermoeien de openbaring van dit bent voor Ajax. Ik denk niet dat iemand dit ver- volledige seizoen (sorry, Klaas-Jan). Ajax brak zijn contract niet voor niets in korte tijd twee wachtte. De trainer misschien ook niet. Ik hield keer open en, een nog groter compliment, we horen bijna niemand meer over Maxwell. me in de meeste duels gewoon goed staande.' ZOMER Martin van Geel, Ajax' wakend architect van de lange termijn, schoof de stoelen en banken opzij om zijn bewondering kenbaar te maken. Emanu elson kreeg een nieuw en verbeterd contract voor gelegd tot 2011.'Ik tekende met een zeer tevreden gevoel, omdat ik voor de tweede keer mijn con tract openbrak. Mijn vorige verbintenis liep tot 2008. Dit was het échte contract, dat me tot een waardevolle speler van deze selectie maakte. Ik bezit nu zekerheid voor de komende jaren, waar door ik me voorlopig verdeT kan ontwikkelen - zonder al te veel stress.' Emanuelson scoorde tegen FC Twente in de blessuretijd de winnende treffer. Door SandeT Zeldenrijk Met het vertrek van Maxwell en de gebrekkige fysiek van de Spaanse huursoldaat Juanfran opende zich dus de hemelpoort met fantastische voetbalvisioenen. Voetballen op Highbury,in Giu seppe Meazza, de mooiste en grootste Europese strijdtonelen die op zijn dansende voeten lagen te wachten. Helaas ontbrak hij tegen Arsenal van wege een gTiepje en raakte hij aan de vooravond van de return tegen Internazionale geblesseerd aan zijn enkel, waardoor hij de Europese uitscha keling vanaf de zijlijn onderging. Nee, 'Europa' heeft hem nog niet genoeg kunnen bewonderen. Gelukkig maar, misschien...

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 7