liet moet Een ultiem voetbalfeest Revanche van een Ajacied Een snelle goal Ajax Life nummer 18 21 april 2006 n geweldige bekerfinale? zomer al ïTpark om Een nare ikantie te ADOhad >r bewust sterdam - cht waar, een straf- eyenoord. ribune en prins Claus en een piepjonge Willem-Alexander op de ereloge (die dus de prijs aan de bebaarde René Notten uitreikten). Eerst o-i voorkomen, dan een penalty missen en uiteindelijk met 3-1 verliezen. Niet aan denken. Juichen van Scheringa: Hij was toen nog niet zo betrokken bij AZ'67 als nu, maar reken er op dat Dirk Scheringa stond te juichen (met lenige Leen naast hem). Helaas. Op 5 mei 1978, toen Ajax net thuis .verloor (0-1), maar zekeT op 28 mei 1981. AZ was al kampioen en won ook nog eens de beker. De enige partij die niet echt blij kon zijn op deze 20ste mei van het jaar 1993: ABN AMRO. Net een jaar waren ze hoofd- en shirtsponsor van Ajax. Bij een van de mooiste tv-momenten (exposure, daar gaat 't om, dames en heren!) ruilen alle Ajacieden hun shirt met de Heerenveen-spelers. En zo is aanvoerder Danny Blind vastgelegd in het Friese tenue, vrolijk lachend met een KNVB-beker boven z'n hoofd. Maar een voebalfeest, dat was 't. Heel Friesland was uitgelopen voor de finale in De Kuip. Rijen met supportersbussen over de Afsluitdijk en spandoeken met de tekst 'Kan de laatste Fries het licht uitdoen?' Gelukkig voor de ook massaal aanwezige Ajax-fans deed EdgaT Davids al in de zevende minuut voor de Friezen het licht uit. Na een knotsgekke wed strijd (uitslag: 6-2) werd het een waar Amster dams voetbalfeest. Waar? Juist. Ajax-zijde otseert en gebeurt, orafgaand gen bewo- 'as dat die i de Hage- naars in de extra speeltijd de das om, met twee doelpunten (eindstand 2-4). Terug naar Stan the Man. Geloof ons, keepen met een rugbles sure is geen sinecure. Probeer maar eens met zware rugpijn iets op een hoge kast te zetten. Au. PTecies zo stond Stanley in de goal. Oké, hij had injecties gehad met pijnstillers, maar toch. Een heldenrol. wige held JC. Voorzitter Ton Harmsen zat wat ongemakkelijk op de hoofdtribune omdat sup porters hem voor rotte vis uitmaakten. Johan weg?! Hoe haal je het in je hoofd! Cruijff sprak met z'n voeten. Twee keer stelde hij Gerald Vanenburg in staat te scoren en zelf zorgde hij met een magistraal schot, buitenkantje voet in de kruising, voor de genadeklap. Johan nam na afloop de prijs (gehuld in de traditionele witte badjas) in ontvangst en zag tot z'n grote verba zing hoe voorzitter Ton Harmsen het veld opkwam om met hem de bekervreugde te delen. JOHN BOSMAN (1986) RBC-keeper Frank Brugel had de smaak van de thee nog in z'n mond toen de bal achteT hem in het net sloeg: 1-0. Slechts vijftien seconden na de aftrap" van de tweede helft had breekijzer John Bosman met een overtuigende actie de illusies van de Roosendalers aan diggelen gekopt. Hij kwam in het veld voor een vlak acterende Gerald Vanenburg. Wat het overweldigend maakt: voor de rust had Ajax echt nog he-le-maal niets laten zien, in de eigen De Meer. En dat tegen RBC dat uit acht semi-profs en drie amateurs bestond. De bekerkoorts was om praktische redenen niet hoog in Roosendaal: een deel van de selectie kon slechts een halve snipperdag opnemen voor de finale. De ploeg ging 's middags snel de bus in, richting Amsterdam. En desondanks staat het bij rust 0-0... Dan werkt een goal van 'Bossie' als een overweldigende verfrissende douche, na een modderbad van 45 minuten. JOHAN CRUIJFF (1983) Natuurlijk, de meastro heeft wonderschone treffers gemaakt. En wat blijkt? Johan Cruijff is op z'n top als hij wraak kan nemen (zie z'n succes volle krijgsgevangenschap in Rotterdam, bij Feye- noord, met een kampioensschap) of als er aan hem wordt getwijfeld. Dat was het geval in mei 1983. Cruijff moest maaT eens vertrekken, vond het Ajax-bestuur. Hij was een te grote belasting op de begroting van de club (en misschien ook wel wat eigenwijs, lastig en bemoeizuchtig boven dien). De Ajax-fans in de Nijmeegse De Goffert wisten wat er speelde tussen bestuur en hun eeu-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 9