Hoe het niet Winst op de valreep Heldenmoed Dubbeldik genieten Één briljante oprisping 21 APRIL 2006 NUMMER 18 AlAX LIFE Wat heb je nodig voor een WAMBERTO (2002) Grensrechter Ronald Kloeg moest met tranen in de ogen bekennen dat-ie fout zat. Een slordige calculatie leert ons dat FC Utrecht door zijn black out ongeveer 200.000 euro misliep. De bekerfi nale verloren en geen Johan Cruijff Schaal. In plaats van 'En steek die vlag, maar in je reet' zon gen de Ajax-fans dat hij een 'echte Ajacied' was. Pijnlijk voor hem, maar zeer vreugdevol voor de Amsterdammers. Wat Kloeg deed toen Wamberto in vette buitenspelpositie (en blessuretijd) de gelijkmaker maakte; niemand weet 't. Was Wamberto te klein om te zien? Had een meeuw in Kloegs ogen gepoept? Of was het gewoon Menselijk Falen op een Hoogst Ongelukkig Moment? Extra pijnlijk; het gezellige partijtje op de bank van de FC uit Utrecht. Sta je dan met z'n allen te hossen en elkaar op de schouders te kloppen en misschien wel te omhelzen. De eer ste dreun komt dan van een sneaky Braziliaan- tje, de knock-out in de verlenging van een Zweedse killer (Zlatan, maar dat weet je). STANLEY MENZO (1987) Wat het altijd goed doet: een bikkel aan Ajax-zijde die alle pijnen en stormen van kritiek trotseert en er voor z'n ploeg staat. Wat er ook gebeurt. Stanley Menzo was allesbehalve fit voorafgaand aan de bekerfinale in het Zuiderpark, tegen bewo ner FC Den Haag. Marco van Basten was dat die dag trouwens ook niet en hij deed toch de Hage- Marchanderen: Op 6 juni 1968, met de zomer al in de bol, reisde Ajax af naar het Zuiderpark om de finale nipt van ADO te verliezen. Een naTe manier om als voetballer de zomervakantie te beginnen. Maar het was gerechtigheid: ADO had Ajax aan de landstitel geholpen door bewust het laatste competitieduel van de Amsterdam mers te verliezen. Aad Mansveld, echt waar, maakte bewust hands wat leidde tot een straf schop. Voor wat hoort wat- Koninklijk afgaan: In De Kuip, tegen Feyenoord. Brrr. Met 60.000 toeschouwers op de tribune en Waarom kijken we altijd afgunstig naar de Engelse FA Cup-finale en zien we de Nederlandse bekerfinale bijna als een noodzakelijk kwaad, met voor de winnaar een lelijk klein bonbon stolpje als prijs? Neem van ons aan: de bekerfinale van Ajax, op 7 mei tegen P5V, wordt een waar voetbalfestijn. Hoe? Ajax Life toont 7 momenten uit de bekerhistorie van de Amsterdamse club die aangeven dat het toch weer een memorabele dag kan worden. Voor Ajax-fans, dat spreekt. Op naar de zestiende keer! JESPER GR0NKJ/ER (1999) In de bekerfinale van 1999 kwam voor Jesper Jesper Grpnkjaer is zo'n Ajacied waar we soms kei- (en Ajax) alles samen in slechts drie minuten. In hard om konden lachen (als z'n voorzet meters- een dramatisch slechte wedstrijd truukte hij hoog achter vloog en de Deen struikelend pro- Fortuna-keeper van Zwam en maakte de 1-0. beerde weer overeind te komen) maaT hij was Amper 180 seconden later liet hij de overspan- tevens een linksbuiten waar we onze handen voor nen en totaal gefrustreerde back Urvin Lee in stuk klapten. Een speler in de traditie van Tscheu verbijstering achter en scoorde de tweede goal. la Ling of - voor de oudjes - Willy Brokamp. Fleg- Een fijn bekersucces. Danish dynamite zorgde matiek, soms totaal afwezig en af en toe briljant, ervoor dat Ajax Europees voetbal haalde. JARI LITMANEN (1998) Het was ongeveer het walhalla voor Ajax-suppor- ters: hun club won na vijftien jaar weer eens de dubbel, in De Kuip, na een 5-0 overwinning op PSV (de grootse nederlaag uit de Eindhovense clubhis torie). Heerlijk. Beter wordt het bijna niet. Hoofd rolspelers: Jari Litmanen en Michael Laudrup. De Fin bleef koel in de tropische omstandigheden van de Kuip en scoorde drie keer (de tweede, de derde en - als kersje op de taart - de vijfde). Michael Laudrup toonde in z'n afscheidswed- strijd zijn individuele klasse en kreeg een applauswissel. Hoe anders was het aan Eindho vense kant: Dick Advocaat, Jaap Stam, Arthur Numan, Philip Cocu en Luc Nilis zwaaiden af bij PSV met een keiharde nederlaag in hun rugzak. Een feest werd het, na afloop aan de door Ajax- fans beheerste kant van De Kuip. Een drum band zorgde voor één golvende roodwitte massa. Bij de spelersbus, nog op het terrein van het stadion, ging het partijtje verder, met Mario Melchiot en Kofi Mensah als dansende aanja gers.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 8