Speedy Gonzalez is terug De rentree van Nicolae Mitea Is Juanfran nog de man? Ajax Life nummer 18 21 april 2006 Amsterdam - Nicolae Mitea keerde tegen AZ terug in Ajax i. Hij mocht in de blessuretijd invallen voor Mauro Rosa les. De snelle Roemeen stond sinds juli aan de kant. 'De beker is voor ons een mooie beloning.' Door Arnout Verzijl Het moment waarop Nicolae Mitea zijn rentree maakt: Speedy Rosales wenst Speedy Gonzalez succes toe. den gespeeld en ben nergens meer bang voor. Elke week boek ik progressie. Conditioneel ben ik goed. Gelukkig zijn er nog een paar duels te spe len.' Mitea doelt onder meer op de bekerfinale:'lk denk dat we van PSV winnen. Omdat het de laatste kans voor ons is een prijs te pakken. We willen dat graag doen dit seizoen. De beker is een mooie beloning, daarom schat ik onze winstkansen in op hoger dan 50 procent.' Alles wat Mitea dit seizoen meepakt, is meegeno men. Vanaf 3 juli gaat hij weer vool aan de bak: 'Dat Markus Rosenberg nu goed speelt op links, maakt me niet uit. Dat is prima. Ik focus me op volgend seizoen. Dan ga ik de concurrentiestrijd aan, dat lijkt me logisch. Nu moet ik gewoon veel spelen om mijn ritme te hervinden.' Gedurende zijn herstelproces ondertekende Mitea een contract voor twee seizoenen extra. Hij blijft tot 2009 in Amsterdam: 'Met mijn nieuwe contract was ik heel blij. Er sprak vertrouwen uit. Anders zou volgend seizoen mijn laatste jaar bij Ajax zijn geweest. Of het een extra motivatie voor me was, die contractverlenging? Niet echt. Als ik hier niet had getekend, was ik wel ergens anders aan de bak gegaan. Mijn loopbaan zou zeker niet eindigen als ik hieT geen contract meer zou heb ben. Ik heb mijn manager wél aangegeven dat ik graag in Amsterdam wilde blijven en ik ben con tent dat dat gelukt is. Ik verwacht veel van vol gend seizoen. Het zal zeker beter gaan met enkele nieuwe spelers erbij. Dit is Ajax, het moet beter. We willen kampioen worden en ver komen in Europa. Dat hoort bij deze club.' Het was een hele opluchting voor Mitea. Want eigenlijk was het de bedoeling dat de 21-jarige aanvaller pas vanaf volgend seizoen volledig inzetbaar zou zijm'De doktoren zeiden dat ik daar rekening mee moest houden. Maar zelf wilde ik zo snel mogelijk weer spelen. Voetballen, dat wil toch iedereen? Ik ben snel hersteld en daarom kan ik nu de slotfase van het seizoen nog meemaken.' Mitea scheurde op 31 juli, in de wedstrijd tegen Boca Juniors op het Amsterdam Tournament, de kruisband in zijn rechterknie af. Een pijnlijke en vervelende blessure. 'Zoiets had ik nog niet eerder meegemaakt. Ik ben in mijn loopbaan nog nooit zo lang geblesseerd geweest. Hooguit een week of twee, maar dat heeft iedere voetballer.' Na een succesvolle operatieve ingreep begon het traject van revalidatie. 'Dat was verschrikkelijk afzien. Iedere dag hard werken, zorgen dat ik progressie boekte. Maar ik had het er graag voor over. Ik wilde per se zo snel mogelijk fit zijn. De prognose van de dokter, minimaal zes maanden eruit, leek voor mij wel twee jaar. Ik vond het ver schrikkelijk. Gelukkig ligt het nu achter me.' RITME Op 15 maart speelde de Roemeen voor het eerst weer mee, met het tweede tegen Argon. Ruim drie weken later, op 3 april, maakte hij de negentig minuten vol tegen Jong Feyenoord. 'Dat was een bijzondere wedstrijd. In De Kuip heerst altijd een aparte sfeer. Ook nu. De mensen die er waren, lie ten zich horen. En ze hebben het daar niet zo op Ajax.' Mitea was er met een assist op Ryan Babel mede verantwoordelijk voor dat Jong Ajax met 1- 3 won. 'Het is voor mij zaak om zo snel mogelijk weer in mijn ritme te komen. Na afloop van de wedstrijd tegen Feyenoord was ik best moe, maar dat voelde heerlijk aan. Het was een lekkeTe wed strijd. Negentig minuten spelen geeft gewoon een goed gevoel. Ik kreeg geen terugslag, niks.' Op zondag 9 april was het dan zover. Mitea begon op de bank. Een kwartier voor tijd dirigeerde trai ner Danny Blind hem van de bank. Rosales had een 'tikkie' gekregen en moest mogelijk vervan gen worden. De F-side onthaalde Mitea met een welgemeende applaus en gezang. Vak 410 deed dat nog eens dunnetjes over. De Argentijn kon echter doorspelen; een invalbeurt leek er niet in te zitten. Toch kwam het ervan. In de blessuretijd sprokkelde Blind, met een ï-o voorsprong op zak, nog wat seconden. Rosales mocht alsnog inruk ken en zo maakte Mitea na ruim acht maanden zijn rentree in het eerste. Veel langer dan een minuutje duurde dat niet. Blij was hij er toch wel mee. INCASSEREN 'Het belangrijkste na zo'n zware blessure is de angst voor het duel', blikt Mitea terug op de laat ste fase van zijn revalidatie. 'Het voetballen gaat wel, maar de eerste tik incasseren, is een span nend moment. Bij mij is die angst vrij snel verd wenen. Ik weet niet eens meer wat de eerste echt serieuze tackle op me was. Ik heb nu vijf wedstrij- Ajax zal voor 1 mei besluiten of men doorgaat met Juan Francisco Garcia. De dertigjarige Spaanse levensgenieter op de linkerflank zelf ziet een verlengd verblijf wel zitten. De bui tenwacht twijfelt vooralsnog. Door Sander Zeldenrijk Ooit speelde Juanfran tijdens een Champions League-wedstrijd tegen Ajax de sterren van de hemel in het shirt van Celta de Vigo. Na zijn mis lukte Turkse avontuur heeft de Spanjaard dit seizoen echter veel moeite om weer aan te haken bij zijn toenmalige niveau. Typerend genoeg verlengde Urby Emanuelson zijn con tract tot 2011 in dezelfde week dat technisch directeur Martin van Geel bevestigde dat de club de Spaanse knoop nog moet doorhakken en onlangs zouden Blind en Van Geel in Roemenië zelf een links- en rechtsback hebben bekeken. WaaTom is de keuze over de toekomst van de Spanjaard blijkbaar zo moeilijk? Danny Blind sprak zich ooit positief uit over de verdediger. Hij bracht rust op belangrijke momenten. Enkele maanden later lijkt de technische directie minder overtuigd. Juanfran kent een wisselvallig seizoen met rode kaarten (tegen Jong Heerenveen en Roda JC), prima duels (Internazionale) en regel rechte rampoptredens (FC Twente-uit en FC Utrecht-thuis). Daarmee is de dertigjarige oud international net een kameleon, terwijl Ajax toch echt een constant luipaard nodig heeft. Juanfran heeft bij Besiktas nog een contract tot 2007. Ajax huurde hem dit seizoen voor een half miljoen euro, zo lieten Spaanse media weten. Van de talentvolle Urby Emanuelson mag je in zijn eerste volledige seizoen ook geen constante lijn verwachten, maar van de routinier Juanfran eigenlijk ook niet, gezien zijn recente verleden. Hij kwam in Turkije een half seizoen niet uit in de hoofdmacht en werd in Amsterdam hard gecon fronteerd met zijn gebrekkige fysieke toestand. Net op het moment dat hij in de maand maart zijn criticasters de mond leek te snoeren, liep hij een domme rode kaart op in de uitwedstrijd tegen Roda JC: natrappen. José Antonio Espina, redacteur van de gTote Spaanse sportkrant AS, vindt dat zijn landgenoot is afgezakt naar een bedenkelijk niveau.'Hij heeft kwaliteiten, maar mist het inzicht als hij onder druk staat. Dan neemt hij wel eens een verkeerde beslissing. Voor ons is hij geen speciale speler. Ik denk dat hij momenteel ook niet goed genoeg is voor de Primera Division. Nee, hij zal niet in onze sportgeschiedenisboeken opduiken,' oordeelt hij hard. Als Juanfran echt wil slagen in Amsterdam, zal hij zich nog meer moeten aanpassen. Dat gaat makkelijker als de hiërarchie volgend seizoen - met de komst van Jaap Stam - wellicht enigszins is hersteld, want het is on-Spaans om in het mid den van een rondo te moeten staan als de jonge jochies je staan te dollen. Dat is ongebruikelijk in Zuid-Europese landen. Vooralsnog verdient hij dan ook het voordeel van de twijfel, want de oud-speler van Llevante en Valencia lijkt wel degelijk een aanwinst voor de breedte. Als de levensgenieter zichzelf ook weer een duidelijk doel stelt, kan Ajax nog veel moois aan hem beleven. De vraag is echter wie er voor 1 mei wat water bij de Spaanse wijn wil doen. Ajax? Besik tas? Of de Spanjaard zelf?

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 7