Scoutingrapport Positie Aard beving Medisch Centrum Manu Ajax Life nummer 18 21 april 2006 'Toen ik het Ajax-shirt in mijn hand had, was dat het meest emotionele moment dat ik ooit meemaakte.' 'Als ik een Europese topspeler wilde worden, moest mijn nabije toekomst in Nederland liggen.' ?n hn dan smeekten de buren of ik als- M,^ie stoppen.' enthousiast; daardoor kon Edgar op stage komen. Ook al kwam Dynamo Kiev met een veel hoger bod.' 'De nieuwe spelers zijn een versterking of kun nen dat in de toekomst worden', sprak Blind vooruitziend bij de presentatie van Markus Rosenberg, Edgar Manucharyan en Olaf Lin- denbergh. De Armeense speler kan uit de voe ten op de linker- en rechterflank en achter de spitsen. 'Eigenlijk weet ik nu nog steeds niet op welke positie Ajax mij wil posteTen. Ik heb zelf geen voorkeur. Bij Pyunik speelde ik in een 4-4-2 systeem rondom de diepe spits.' Zodoende mocht Manucharyan op 14 december 2004 een onwerkelijk debuut maken in het Ajax- shirt. Ajax, dat destijds nog werd getTaind door Ronald Koeman, oefende in de winterstop tegen FC Barcelona, waar alleen Ronaldinho ontbrak.'Ik was verbaasd dat ik in die wedstrijd mocht spe len. Stond ik daar tussen al die grote voetbalna men! Toen ik het Ajax-shirt in mijn hand had, was dat het meest emotionele moment dat ik ooit meemaakte. Ik denk dat het voor alle mensen in Armenië een heel emotioneel en bijzonder moment was. Helaas brak ik mijn middenvoets beentje.' De Ajacied lijkt gezien deze voorgeschiedenis enigszins op een zilveren schaal in Amsterdam beland. Hij kreeg door zijn vader en peetvader wellicht eeTder een kans dan andere Armeense talenten. Wat dat betTeft voelt de explosieve aan valler zeker een bepaalde verantwoordelijkheid naar zijn landgenoten. Voetbal is vaak een red- Armenië, speciaal Yerevan, weTd in 1988 getrof fen door een zware aardbeving. 'Gelukkig heb ik daarbij geen familieleden verloren, maar niemand zal het ooit vergeten. Ik was vroeger verschrikkelijk nieuwsgierig en wilde overal vanaf weten. Toen mijn moeder me vertelde wat er gebeurd was, had ik het nog niet hele maal door. Toen ik groter was, begreep ik pas wat de impact van die beving was. Er stierven ruim tienduizend mensen.' dingsboei voor arme families.'Ik voel het bij Ajax, ik voel het bij de Armeense bond, maar toch geeft dat me geen extra druk.' Sinds hij in Nederland is, heeft de Amstelvener een aardig beeld van de tegenstellingen. Alleen financieel al zijn de contrasten schrijnend. Het De aanvaller is in Armenië berucht vanwege zijn fameuze linker. Wanneer is-ie dat in Amsterdam inkomen per hoofd van de bevolking bedraagt 790 dollar. Bijna de helft van de bevolking heeft minder dan twee dollar peT dag te besteden. 'Ik vind het jammer dat eT in Armenië minder moge lijkheden zijn voor de jeugd. Ze kunnen zich in eigen land maximaal werd ingezet. 'Ik voel me in Nederland op mijn gemak. Dat helpt me wel om al die blessures te vergeten. Ik heb tot op heden niet kunnen laten zien dat ik een terechte aankoop ben. De club ving me echter enorm goed amper ontwikkelen tot topsporters. Het is mijn droom om mijn kennis later terug te geven aan de jonge Armeense kinderen. Als mijn loopbaan voorbij is ga ik zeker een voetbalschool oprichten. Het Armeense voetbal heeft een nieuwe start gemaakt en er zijn veel mensen die willen hel pen.' KAMER OPRUIMEN Om de overgang naar het 'rijke' Nederland soepe ler te laten verlopen, trok Manucharyan in bij het gastgezin van Aram Aykaz. Sinds april woont hij met zijn ouders in Amstelveen. 'Ik ben Aram en Sirun ontzettend dankbaar. Zij overlegden in Armenië destijds met mijn ouders en met de pre sident van Pyunik. Toen spraken we af dat ik bij Aram zou gaan wonen. Ze wilden mij als landge noot graag opvangen. Dat vonden ze een hele eer. Toen ik mijn voet brak, bleef ik een jaaT bij Aram. Het was er zo zorgzaam, dat het net leek alsof ik bij mijn ouders woonde. Hij had ook twee jongere kinderen. Zij spraken gebrekkig Armeens en ik heb hun taalgevoel weer wat verbeterd. Zij pro beerden mij Nederlands te leren, maar dat was vooralsnog vergeefs,'lacht de tiener. Aram zelf spreekt ook van een mooie tijd. 'Al moest hij wel leren om zelf zijn kamer op te mi men', lacht de lederboy. 'Dat doen de moeders in Armenië en later de vrouwen. Edgar is een rustige jongen. Beschaafd en weinig temperamentvol. Hij wilde zich snel aanpassen en deed dat ook. Ik vind wel dat hij beter Nederlands moet leren, want dat maakt het voot hem de komende jaren een stuk makkelijker. Daarmee zit ik hem wel achter zijn vodden. Verder onderhoudt hij nu zijn familie. Hij gaat goed met zijn geld om en doet geen gekke dingen, terwijl die gevaren wel op de loer liggen. Hij spaart een deel en het meeste stuurt hij naaT zijn thuisland. Of hij vroeg volwassen is? Edgar moet nog volwassen worden. Maar feit is wel dat hij in zijn positie gemakkelijk fouten kon maken en dat niet deed. Ik hoop alleen dat hij echt gaat doorbreken bij Ajax.' Wat dat laatste betreft is Manucharyan zelf hoop vol gestemd voor komend seizoen. Net zoals alle buitenlandse nieuwkomers wilde hij zich extra laten gelden. Sterker nog, hij moest meer van zichzelf geven en een achterstand dichtten. Dat kon niet goed gaan bij iemand die de laatste jaren op. Men gelooft in me en geeft me vertrouwen. Ik moet nu gewoon hard trainen om te kunnen voetballen. Het verschil is immens. In Armenië kon ik tijdens een wedstrijd soms tien minuten rust nemen, maar hier moet ik continue meever dedigen.' Voor alle ongeduldige Ajax-fans: Jong Ajax is dus gewoon de plek waar hij fysiek - eind april - thuishoort. 'Ik krijg nog voldoende tijd om het hier te laten zien (hij heeft een contract tot 1 juli 2008, red.). Ik wil de komende jaren alles aan Ajax geven. Ik houd van deze club, van Nederland. Wanneer mijn contract afloopt, wil ik basisspeler zijn. Hopelijk kan ik na 2008 ook nog vele jaren voor deze club voetballen. Hier voel ik me geluk kig.' Voordat Ajax hem aantrok, zat Manucharyan al enkele jaren in de rapporten van Hoofdscout Ton Pronk. Dat Ajax niet over één nacht ijs ging, blijkt wel uit onderstaande scoutingmo- menten. Oktober 2003: Armenië<i7 overklast de leef tijdgenootjes van Nederland: 4-1. Manucha ryan is de grote uitblinker. Maart 2004: ATmenië<i7 verslaat Noorwegen met 4-1 en Manucharyan wordt voor het eerst vergeleken met de grote Roemeense vedette George Hagi. April2004: Pronk ziet op een onder 19-toernooi dat Armenië het onderspit delft tegen Slowa kije. Manucharyan (16!) is onzichtbaar. Oktober 2004: Finland-Armenië, voor het WK 2006 in Duitsland. Gerrie Mühren ziet dat het talent niet is opgewassen tegen de fysiek sterke (en oudere) Finnen: 3-1. November 2004: Armenië-Roemenië, wederom voor het WK 2006. Ruud Krol ziet de toekom stige Ajacied een uitstekend i-i gelijkspel behalen. December 2004: Manucharyan loopt stage bij Ajax en speelt mee in een 'friendly' tegen FC Barcelona. Hij breekt zijn middenvoetsbeentje. April 2005: Manucharyan (18) is de eerste Armeen die een contract kTijgt bij Ajax. Hij tekent voor drie jaar, tot 1 juli 2008. Fysiotherapeut Pim van Dord leerde de Ar meense Ajacied dit seizoen goed kennen tij dens diens revalidatie op De Toekomst. 'Ik leg 'm steeds uit: geef goed aan wat je voelt. Edgar heeft fysiek nog niet de basis van een Ajax-spe- ler. Hij kan heel goed voetballen, maar in Armenië is hij nooit echt belast. Edgar was daar altijd de beste, hij hoefde niet mee te ver dedigen. Nu is dat anders. Zeker in het begin ging hij nog wel eens over een grens. Bij Ajax moet hij alles meedoen en dan is hij snel moe. Maar als Edgar zijn fysieke top bereikt, is het een geweldige voetballen Daar moeten we wel met z'n allen de tijd voor nemen.' periode naar Dynamo Kiev, Manchester City en het Franse Bordeaux. 'Ik had geen haast en wist dat mijn voetballoopbaan voor me lag. Toen ik hoorde dat Ajax interesse toonde, wist ik voor mezelf waar mijn toekomst lag. Ajax heeft een professionele opleiding met veel goede jeugdtrai ners. Als ik een Europese topspeler wilde worden, moest mijn nabije toekomst in Nederlandliggen.' EMOTIONEEL Hoewel de aanvaller de indruk wekt dat hij zelf over zijn toekomst besloot, krijgt Ajax Life uit de bronnen voor dit verhaal meer de indruk dat anderen die keuze voot hém maakten. Zo speelde Ruben Hayrapetyan een doorslaggevende rol. De president van Pyunik FC is tevens voorzitter van de Armeense voetbalbond en peetvader van Manucharyan. 'Ik ken hem van kleins af aan. Hij steunde me altijd en hielp me waar hij kon. Hij heeft zeker een grote rol gespeeld bij deze trans fer,' zegt de Ajacied. speelde zelfs in het nationale team. Hij was altijd met me bezig. Alles draaide bij ons om sport.Toen ik nog een kleuter was, kwamen de buren steeds klagen bij mijn ouders omdat ik weer een raam kapot had geschoten. Ik schoot op alles; muren, deuren en dan smeekten de buren of ik alsjeblieft wilde stoppen.' Vagrik Manucharyan kon weliswaar goed volley ballen, hij verdiende de kost als jeugdtrainer van Dat Hayrapetyan zo gecharmeerd was van Ajax, kwam mede door de trips die hij op uitnodiging van de gebroeders Sirun en Aram Aykaz naar Amsterdam kon maken. Beide Armeniërs wonen al dertig jaar in Nederland en hebben een leder- bedrijf (zie kadeT) waardoor ze in aanraking kwa men met de club. 'Hij was meteen ondeT indruk van Ajax,' zegt Sirun.'Ruben kreeg veel informatie over de opleiding en was na het Champions League-duel met Maccabi Haifa helemaal Pyunik. Zodoende debuteerde zoonlief in de jeugdploeg waar zijn vader trainer was. 'Er zijn in Armenië veel mensen die misbruik maken van het imago van hun vader, maar ik wilde het op eigen kracht doen en daarjuist niet van profite ren.' Vijfjaar nadat hij bij Pyunik voor het eerst tegen een bal trapte, debuteerde hij als vijftienjarige(l) in het eerste elftal. 'Dat was nog nooit eerder voorgekomen. Het was iets unieks. Ik had geluk. De ploeg won met 1-0 en ik maakte als debutant het enige en winnende doelpunt. Op mijn zes tiende had ik al twaalf doelpunten achter mijn naam en wist iedereen wie ik was. Op mijn zeven tiende maakte ik 21 doelpunten in één seizoen en werd ik zelfs tot Armeens Voetballer van het Jaar gekozen.' De voetbalbond maakte dankbaar gebruik van zijn kwaliteiten. 'Vanaf mijn zestiende heb ik bijna alles gespeeld van de diverse nationale ploegen. Zelfs in interlands met tegenstanders van 21 jaar. Er was geen enkele week dat ik vrij was. Soms was ik lichamelijk zo moe, dat ik het gevoel had dat ik flauw kon vallen. Het leek me allemaal heel normaal. We hadden internationaal ook succes en kwalificeerden ons voor het EK09 in Noord-lerland. Een ploeggenoot - Zoric - speelt tegenwoordig bij Olympiakos in Griekenland. Hij is de zoon van Xoren Hovhannisjan, een beroemd Armeense voetballer.' Manucharyan zélf hoorde pas in november 2004 van de interesse van Ajax. Hij kon in diezelfde Manucharyan geknipt tijdens een trip met een Armeens jeugdelftal.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 5