De inhaalslag van Edgar Manucharyan De Arma-connectie 4Ik schoot op alles, muren, deuren t,n je blieft wiltfe 4Soms was ik lichamelijk zo moe dat ik het gevoel had dat ik flauw kon vallen.' 21 APRIL 2006 NUMMER 18 AjAX LIFE Happy in Holland Edgar Manucharyan op sportpark De Toekomst. De Armeniër geldt als een groot talent. Amsterdam - In praktijk is Edgar Manucharyan de louter geblesseerde aankoop waarop Danny Blind dit seizoen amper een beroep kon doen. In theorie haalde Ajax afgelopen zomer een topper in spé binnen. Voor het eerst vertelt het Armeense talent uitgebreid zijn verhaal. Door Sander Zeldenrijk Armenië is een dwerg binnen de voetbalwereld. Het land bivakkeert op de FIFA-ranking van maart 2006 tussen Thailand en Indonesië, op een 109e positie. Desondanks won Nederland er moeizaam van in de recente WK-kwalificatiereeks. In Eindho ven met 2-0 en in Yerevan met 0-1. Manucharyan speelde alleen mee in de eerste wedstrijd, maar viel al na een kwartier geblesseerd uit. Laat dat laatste nou net een typerende samenvat ting zijn van Manucharyans eerste seizoen in Am sterdam. Telkens als hij aansluiting leek te vin den bij de A-selectie, was daar weer een nieuwe tegenslag. Na de uitwedstrijd tegen FC Utrecht vond men het welletjes. De Armeen revalideerde sindsdien op De Toekomst en traint nu mee met Jong Ajax, omdat hij daar fysiek vooralsnog lijkt thuis te horen. Louis van Gaal lijkt een belangrijke rol bij de komst van Edgar Manucharyan te spelen. Als succestrainer kwam hij - net als Frank Rijk aard, Danny Blind en Aron Winter - geregeld over de vloer bij de gebroeders Aram en Sirun Aykaz. De twee Armeniërs hebben een leder zaak in Badhoevedorp en kleedden de Ajacie- den destijds. Toen Van Gaal als 'td' terugkeerde bij Ajax en Ton Pronk zijn positieve Armeense scoutingrapport indiende, informeerde Van Gaal bij zijn 'Armeense netwerk'. Via hun hulp was de deal waarschijnlijk nooit rondgeko men. Tegenwoordig treden zij op als zaakwaar nemer van de jeugdige Ajacied. Om zijn talrijke blessures te verklaren, gaan we terug naar het begin. In dit geval naar de Ar meense hoofdstad Yerevan, waar hij in de donkere januaridagen van 1987 het levenslicht zag. 'Op mijn zesde ging ik altijd voetballen op het veldje bij ons huis. Ik verlangde toen al iedere dag naar 'Manu' mocht zelfs een jaar lang niet voetballen. De ergste straf die je als ouder kunt opleggen aan een voetbalkind. Kleine Edgar moest zich maar eens gaan focussen op andere sporten, in de hoop dat de liefde voor het voetbal zou afnemen.'Alles was goed, behalve voetballen. Dat hield ik even tjes vol, maar uiteindelijk werd de behoefte te groot. Ik wilde zó graag prof worden, dat ik op mijn negende stiekem weer ging trainen. Mijn vader was natuurlijk op mijn hand, maar hij had weinig in te brengen omdat mijn moeder zo fana tiek was. Op een gegeven moment kon ik niet meer tegen mijn moeder liegen. Ze moest zich bij mijn keuze neerleggen, omdat ik oud en wijs genoeg was om zelf een beslissing te nemen.' Op het moment dat Manucharyan de straten van Yerevan verblijdde met zijn balkunsten, werd hij ontdekt door een scout.'Hij vond me een voetbal ler voor de toekomst. Na een half jaar trainen, werd ik uitgenodigd door Pyunik. De beste club van Armenië. Ik speelde op mijn tiende mee op een toernooi van ex-Sovjet-ploegen. We kwamen - heel onverwachts - tot de halve finales, waarin we ongelukkig verloren.' KLAGEN De Ajacied groeide op in een modaal gezin. Vader Vagrik en moeder Narine, Edgar, zusje Ani (17) en zijn broertje Xoren (12). 'Mijn broertje zit op de Peuter Edgar is dik ingepakt tegen de strenge Armeense winter. de bal. Mijn moeder was daar niet zo blij mee. Ze was bang voor blessures en het leven van voetbal lers was niet zo rooskleurig, zoals ze dat voor mij in gedachten had.' basisschool. Hij vindt voetbal leuk en hij compu tert veel. Mijn zusje volgt een muzikale opleiding aan het conservatorium. Mijn moeder was huis vrouw, mijn vader volleybalde op hoog niveau en

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 4