Het scoren zit nog niet strak in mijn hoofd.' Ajax Life nummer 16 BI maart 2006 ZWEEDSE TOVERTAAL van de assist De uitpuilende catalogus van de simplistische Zweedse meubelfabrikant kent veel op merkelijke namen. De meeste verwijzen naar (plaats)namen. Rosenberg vertaalt er een paar: Arstid - de vier jaargetijden Bubblan - bubbelen Gosa Blase - gezellig onder elkaar Sova - slapen Arlik - eerlijk Bonde - Boer Magiker - magisch hun vliegtickets. Die zijn niet duur. Ze gaan met de trein naar Kopenhagen en vliegen naar Schip hol. In totaal duurt de reis Vanuit Malmö ander halfuur.' RESIDENTIE ROSENBERG Als er een grote groep vrienden overkomt, zijn er twee extra bedden beschikbaar. Of een stel ban ken. Zo regelde Residentie Rosenberg extra onder komen voor zes vrienden die de thuiswedstrijd tegen NAC bezochten.'Als het er echt te veel wor den, huur ik een paar hotelkamers. Of ik huur hier een ruimte in het appartement. Dan wil ik ze niet te veel zien, want ik moet me wel kunnen concen treren op de wedstrijd.' Maria is inmiddels een ervaren reisleidster op de Amsterdamse Wallen. 'Ze vinden het centrum PRIX DE POKER Vader Rosenberg investeerde vroeger in een paardenfokkerij waar edele viervoeters wer den geprepareerd op een toekomst als ren paard.'Niet om op te zitten, maar om voor een karretje te spannen. De Prix d'Amerique, zoals ze dat in Frankrijk kennen,' zegt Markus. 'Ik ging er in Zweden graag naar toe om te gok ken op de races. Denen en Zweden wedden op alles. Er worden heel veel races verreden. Poker is ook populair. Dat speelde ik aanvankelijk ook, maar ik heb er het geduld niet voor.' helemaal te gek. En natuurlijk de grachten. In Amsterdam kunnen ze doen wat ze willen. Amsterdam heeft zijn vreemde plekken, zoals het red light district. Dat is illegaal in Zweden. Daar is overal politie. Ik was als twaalfjarig jochie al eens in Amsterdam. Ik vond dat ontzettend indruk wekkend, dat kun je je wel voorstellen. Een droom kwam uit,'lacht hij. Na een half jaar Amsterdam ziet hij op sociaal gebied wel een verschil met zijn eigen Zweedse cul tuur.'In Zweden ontmoet men elkaar doordeweeks thuis. Hier spreken vrienden volgens mij veel meer NIEUWE KANS IN BALANS Janne Andersson ergerde zich begin 2004 al drie jaar lang aan het spel van Rosenberg. Als trainer van de Halmstads BK-Teserves verloor zijn ploeg geregeld van Malmö FF en niet in de laatste plaats door de verrichtin gen van de blonde aanvaller met het dia- deempje en de diamanten oorbel. 'Ik vond het bijzonder dat Markus in 2004 voor ons ging spelen. De meisjes trouwens ook. Na zijn superseizoen wilde ik hem graag behou den, maar Malmö FF haalde hem meteen terug.' De oefenmeester schonk Rosenberg niet alleen vertrouwen, hij bracht tevens zijn persoonlijkheid wat meer in balans. 'Markus was hard en zelfverzekerd. Dat moet een spits ook zijn. Alle verdedigers willen je immers opvreten. Hij was alleen iets té zelf verzekerd toen hij bij ons kwam. Ik had ech ter nooit problemen met hem. We konden goed met elkaar opschieten. Maar dat heeft een trainer altijd. De elf basisspelers houden van je en de reserves haten je.' het best moeilijk naar Amsterdam te vertrekken. Mensen denken vaak: hij speelt voot Ajax, ver dient veel geld en leeft zijn droom. Ze beseffen niet hoe moeilijk het kan zijn zonder familie en vrienden om je heen.' der goed. Patrik heeft wat meer energie, om het zo maar te zeggen.' Bij Ajax heeft het liefdeskoppel inmiddels vastig heid gevonden. Zijn vriendin ging naar de sport school met de vriendinnen van Mauro Rosales en Maxwell. Rosenberg zelf spreekt geregeld af met Juanfran en Rosales. 'We proberen wel eens iets buiten Ajax te doen. Dat is best moeilijk omdat we elkaar al zo vaak zien. Soms ga ik naar een café in de P.C. Hooftstraat; daar zit Yannis altijd, haha. Als ik me verveel, kan ik daar dus altijd heen. Ik heb niet echt een bepaalde hotspot. Normaal kie zen mijn vrienden iets leuks uit en dan ga ik met ze mee. Ik moet hier alles zelfleren oplossen. Als ik hier iets koop, vraag ik mijn vader niet meer om het in elkaar te zetten. Ik word veel zelfstandiger en versta bijna alles.' SCOREN EN ASSISTS De locatie voor IKEA is bewust gekozen. Het 'doe maar normaal, dan doe je al gek genoeg-principe' van de puissant rijke IKEA-magnaat Ingvar Kamp rad is van toepassing op Ajax'huidige flankspeler. 'Ik had als kind geen echte sportheld. Ik zag veel goede spelers, maar er was geen speciale sporter die er bovenuit stak. Ja, ik genoot van Roberto Baggio op het WK in Amerika, in 1994. Toen werd Zweden derde.' Opmerkelijk genoeg ziet hij zichzelf niet als een getalenteerde voetballer.'lk moest het voorname lijk van mijn mentaliteit hebben. Nu heb ik mis schien iets meer talent, dat was vroeger echt niet zo. Ik bezat gewoon niet de vaardigheden die anderen wel hadden. Ik was nooit de grote ster, eerder de man van de assist. Daarom scoor ik dit seizoen ook niet twintig keer. Het scoren zit nog niet strak in mijn hoofd. Ik kijk of iemand er beter voor staat, zo niet dan schiet ik zelf. Dat is het grote veTschil tussen Klaas-Jan en mij.' De naam is gevallen. Talloze malen moest Rosen berg ingaan op vragen over zijn nieuwe collega in de spits. Met name nadat hij openlijk betreurde dat er wederom een spits was aangekocht. Deson danks lijkt hij sinds de entree van Huntelaar zelf Tot op heden zijn er slechts twee thuiswedstrij den geweest, die niet door vrienden of familie werden bezocht. 'En als ik thuis ben, is Maria er altijd. Ik ben nooit alleen. Als ze er niet zou zijn, was het een stuk moeilijker. Gelukkig houdt ze van koken en schoonmaken, maar als zij er geen zin in heeft, doe ik het. Onze relatie is anders dan anders. We praten veel, soms weet ik niet eens waarover. We spelen backgammon en gaan vaak de stad in. We kijken bijna nooit televisie, ook al hebben we een schotel, In Zweden kijkt iedereen naar Big Brother, mijn vriendin ook. Ik vind het maar een stel gekken. Als Maria kijkt, ga ik gauw iets anders doen. Ik schaam me voor die landge noten.' Via het wereldwijde web mailt de sociale Zweed heel wat af met zijn vrienden.'De meest gestelde vraag? Wanneer ze weer terug mogen komen,' lacht hij.'Ze vinden het hier schitterend. Ik betaal in de kroeg af. Op vrijdag en zaterdag gaan Zweden ook wel uit,maar niet op een maandag of dinsdag. Is dat hieT fiftyfifty? In Zweden zeker niet!' De grootste omslag vond vooralsnog plaats op het voetbalveld. Zo kan hij niet meer bij zijn broertje langs de lijn kijken. Die voetbalt voor Lille Torg. 'Onze band is hechter geworden sinds ik hier speel. We spreken elkaar vaak. Hij is agressiever dan ik. Iets meer de bad boy. Op school is hij min- beter te functioneren.'It's nice. Ik heb een vrije rol vanaf links. Kan doen wat ik wil. Scoren, assists geven. Als Klaas-Jan veel scoort, heb ik het ook goed gedaan.' Soms irriteert het hem. Zoals tijdens de return tegen Inter. Thuis voor de buis viel op dat Rosen berg tot tweemaal toe baalde dat hij niet werd aangespeeld, terwijl hij in doelrijke positie stond. 'Zo gaat dat vaak. Dat was ongelooflijk. In het cen trum ziet iedereen je staan. Als je aan de zijkant staat, ziet men het minder snel. Maar ik geniet nu op links en pmbeer meteen maar mijn linkerbeen te verbeteren. Dat gaat steeds beter. Ik geef al voorzetten met links. Ik probeer mijn snelheid en acties te doceren. Wat er beter kan? Ik moet beter werken aan het meeverdedigen,' besluit hij zelf kritisch. Markus Rosenberg doet het verrassend goed als omgeschoolde linkerspits. Toch staat hij ook samen met Huntelaar bovenaan de topscorerslijst van Ajax.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 9