Malmö aan de Amstel 'Ik heb voor iedereen al 31 MAART 2006 NUMMER 16 AjAX LIFE Markus geniet Markus voelt zich enorm thuis in de Zweedse omgeving van de Amsterdamse Ikea. Amsterdam - Markus Rosenberg geniet in alle opzichten van zijn verblijf in Amsterdam. Opgebloeid als gelegenheidslinkf buiten rekent hij stiekem op een uitverkiezing voor het WK. Door Sander Zeldenrijk Markus Rosenberg is een kind van Malmö. Sinds hij met zijn vriendin naar Amsterdam vertrok, is het aantal bezoekjes aan zijn geboortestad op twee banden te tellen. Heimwee heeft bij niet, want bij laat zijn beste vrienden gewoon overko men naar Amsterdam. 'Als ik zelf terug ga, is er veel stress omdat iedereen me wil ontmoeten. Mijn broertje, mijn zusje, bet broertje van mijn vriendin, onze ouders en schoonouders, mijn opa en dan ook nog eens mijn vrienden die 's avonds met me willen stappen.' De locatie voor bet interview met Ajax Life is 'op zijn Zweeds': de Amsterdamse vestiging van het Zweedse meubelbedrijf IKEA, op een steenworp afstand van bet dagelijkse trainingsveld. 'Dit voelt als mijn tweede buis,'lacht de Ajacied als bij in de bistro wat nationale etenswaar aanschaft. Omdat een interview in de befaamde ballenbak er niet inzit, nestelen we ons in bet restaurant. Voorzien van typisch Zweedse gehaktballetjes. Nadat Rosenberg van een fan complimenten in Rosenberg lijkt zich, na een ingecalculeerde stroeve start, sneller aan te passen dan Zlatan Ibrahimovic. Misschien wel het gevolg van zes verhuizingen op zeer jeugdige leeftijd.'Toen ik zes jaar was, woonde ik in Bara, een plaatsje net buiten Malmö. Daar leerde ik Mattias kennen (zie kader). We speelden samen. Ik was gek van voet bal, hij was worstelaar. We gingen altijd bij elkaar kijken. Hij was klein, maar tegelijkertijd heel sterk en gespierd. Ik maakte geen schijn van kans. We delijkheid: er worden in Malmö meer dan honderd verschillende talen gesproken, door 160 diverse nationaliteiten. 'Van al die verhuizingen had ik geen last. Dat kwam pas toen ik als puber voor vier jaar naar Skanör ging, 35 kilometer buiten Malmö. Ik reisde voor het eerst met de bus naar school en was een uur onderweg voor de training. Soms mocht ik niet voetballen, omdat ik slecht op school presteerde. Verder was ik een rustige jongen, geen vechtertje. En ik had natuurlijk een vriendje dat kon worstelen, haha. Hij hielp me wel.' MACKAN De Zweed komt uit een middenklassegezin. Zijn vader handelde in van alles en nog wat. 'Snoep, vlees, advertenties. Hij had zijn eigen bedrijf, maar nu ik professional ben, werkt hij niet meer zo veel. Mijn moeder is tandartsassistente. Daarom hadden we thuis een babysitter. Mijn broer Patrik is achttien, Linda twaalf. Mijn vriendin Maria is lerares. Zij is 26, maar schrijf maar op dat ze 22 is. Dat zegt ze zelf altijd. Ze vindt het maar niks dat ze al 26 is.' Thuis werd het fundament gelegd voor een goede toekomst. Op het veld openden zijn voetbalschoe nen de route naar internationaal succes.'Op mijn achttiende werd het serieus. Ik maakte in de hoogste jeugdcompetitie dertig treffers in twin tig duels. Daarna speelde ik drie jaar in het tweede van Malmö FF.' Een doorbraak bij het eerste elftal zat er niet in. Er werden grote buitenlandse spelers gehaald, ten koste van de eigen jeugd. Zodoende zocht 'Mac- kan' zijn heil elders. Hij vertrok op huurbasis naar Halmstads BK (zie kader). 'Jonge spelers willen vertrouwen krijgen. Dat vond ik bij Janne Anders- son, trainer van Halmstads. Het was zijn eerste jaar als hoofdcoach. Het klopt dat ik een beetje arrogant was toen. Het klimaat bij Malmö was veel killer. Halmstads is klein. Vergelijk het met Ajax en sc Heerenveen. ledereen kent elkaar en het maakt niet uit wie je bent: de schoonmaker of de topscorer, ledereen is gelijk.' Rosenberg vormde zich naar zijn nieuwe omge ving. 'Ik moet me altijd aanpassen als ik ergens nieuw kom. Als je heel luidruchtig bent, moet je bij een club als Halmstads rustiger worden. Hetzelfde geldt andersom: als je heel rustig bent, moet je mondiger worden. Jezelf laten zien. Janne vertelde me dat ik het hele seizoen zou spelen en dat ik gewoon veel plezier moest hebben in het veld. Dat lukte behoorlijk, want ik scoorde erg veel.' ZEVEN ZWEEDSE KILO'S Mattias Larsson kent Rosenberg al vanaf zijn twaalfde jaar. Beide tieners groeiden op in Malmö. Toen bleek dat Larssons pen net zo getalenteerd bleek als Rosenbergs rechter schoen, ging ieder zijn eigen weg. De reporter van Aftonbladet volgt de carrière van zijn gabber sindsdien vanaf een afstand, hoewel er wekelijks telefonisch contact is. Larsson: 'Markus heeft een normale achter grond. Hij komt uit de middenklasse en niet uit een immigrantenfamilie, zoals Zlatan. Hij bloeide op toen Halmstads BK hem huurde. Hij kwam zeven kilo aan en maakte veertien doelpunten in 26 duels. Vóór dat seizoen had niemand nog van hem gehoord. Ik vergelijk Markus niet zozeer met Zlatan, eerder met Henryk Larsson. Markus is een slimme speler, met een prima instelling en niet egoïstisch. Hij neemt zijn verantwoordelijkheid en knapt veel vuil werk op. Markus weet zelf ook wel dat hij geen Zlatan is.' ontvangst neemt over zijn spel van de laatste weken, steekt hij van wal. 'Komende zomer is er meer tijd om naar Malmö te gaan. Maar, met het WK in aantocht, zal er niet zoveel rust zijn,' opent Rosenberg. Dat de linkeraanvaller al zo snel over het mondiale toernooi begint, zegt iets over zijn zelfvertrouwen.'De bondscoach neemt vijf aanval lers mee. Ik houd er rekening mee dat ik daar bij zit. Ik heb vooT iedereen al kaartjes geregeld. Zla tan Ibrahimovic, Henryk Larsson en Freddie Ljung- berg spelen wekelijks op het hoogste niveau, maar de andere aanvallers voetballen in de Deense en Zweedse competitie. Mijn kansen zijn dus groot.' Het WK in Duitsland wordt zijn eerste grote toer nooi. Wellicht als basisspeler, mogelijk als invaller en wie weet slechts als 'stagiair'. Desalniettemin ziet hij een eventuele selectie als een bekroning voor het maken van de juiste keuze op het juiste moment. WORSTELAAR Weinigen die dat hadden voorzien, op 27 septem ber 1982. Twee dagen nadat Ajax in De Meer met 5-0 van NEC won, zag Nils Markus Rosenberg het levenslicht. Zes jaar later ontdekte de babysitter het aanwezige voetbaltalent en ging kleine Mar kus aan de slag in de opleiding van Malmö FF. 'Mijn ouders vroegen me welke sport ik wilde doen. Dat was voetbal. Ik vond het leuk om op van alles en nog wat met een bal te knallen, dus was dit voor hen veiliger,' lacht hij. 'Zo kon ik mijn energie tenminste kwijt.' deden altijd wel iets sportiefs: tennis, badminton.' Na ruim een jaar vertrok de familie door de handel van vadeT Paul naar het reusachtige Malmö met zijn 250.000 inwoners. Twaalf maanden later ver kaste het gezin binnen de commerciële metropool naar een wijk met veel immigranten. Voor de dui- GEKKEN Voor de sympathieke Zweed is voetbal de religie van de dag. Hij heeft momenteel weinig andere interesses, behalve zijn familie en vrienden.'Zo is het altijd geweest. Het maakt me niet uit wat ik doe, zolang zij maar in de buurt zijn. Daarom was Zweedse gehaktballetjes vormen Markus'favoriete gerecht bij de Scandinavische winkelketen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 8