Ik ben te lief voor iedereen' Boukhari hunkert naar vertrouwen Y)\hW Ajax Life nummer 15 17 maart 2006 I 'Zelf had ik het ook liever anders gezien, maar ik ben bij Ajax mentaal wel harder geworden.' 'Dat boegeroep raakte me wel even. Op het veld voelde ik me heel klein worden. Toen dacht ik bij mezelf: het moet hier niet gekker worden.' Amsterdam - Nourdin Boukhari (25) gaat Ajax na vier contractjaren verlaten voor - waar schijnlijk - een buitenlands avontuur. De balvirtuoos is een Berber. Dat zijn over het alge meen meer dorp- dan stadsmensen. Het zijn de Catalanen van Noord-Afrika, de Friezen van Marokko. En Boukhari zelf? Hij miste hij vanaf dag één het warme vertrouwen. Door SandeT Zeldenrijk van het spelletje. Verhuren was op dat moment de enige optie. Ik ga niet stiekem hopen op een plekje op de bank. Die periode bij NAC deed me wel goed. Ik ontwikkelde me en draaide een goed seizoen.' LEKKERE RENTREE Boukhari speelde zich zelfs in de kijkers van het Portugese Maritimo Funchal en het Turkse ÏTab- zonspor. Een buitenlands avontuur lonkte niet alleen, het leek slechts een kwestie van tekenen, maar dat hield Ronald Koeman persoonlijk tegen. 'Twee dagen later was de internationale transfer deadline. Ik kon weg en wilde dat zelf ook liever dan spelen in Jong Ajax. Kom ik hier, krijg ik te ning en daar ben ik nooit aan ten ondergegaan. Ik gaf me altijd voor 100 procent. Toen ik te horen kreeg dat dit mijn laatste seizoen zou worden, wilde ik er alles aan doen om het goed af te slui ten.' Hij vindt zichzelf het laatste jaar een betere speler geworden, maar - alle progressie ten spijt - hij moest het na de thuiswedstrijd tegen NEC wel ontgelden bij het eigen publiek. Iets wat breed werd uitgemeten in de pers, maar waar Boukhari zich niet meer aan stoort. 'Ik denk dat sommige mensen het niet leuk vinden dat ik uit Rotterdam kom. Aan mijn spel ligt het niet. Ik ben volgens mij een Ajax-speler. Dat boegeroep raakte me wel even. Op het veld voelde ik me heel klein worden. Toen dacht ik bij mezelf'het moet hier niet gekker horen dat ik die zondag waarschijnlijk mijn ren tree in het eerste zou maken. Toen dacht ik bij mezelf: waarom komen ze daar nu pas mee? Maar goed, ik ging hier weer vol aan de bak en deed net alsof er niets aan de hand was. Het ging goed en ik speelde de eerste acht wedstrijden gewoon prima. Toen kreeg ik wél het vertrouwen, waar- dooT ik kon laten zien dat ik wél kon voetballen. Dat was een lekkere rentree. Als Koeman niets had gezegd, zat ik nu waarschijnlijk ergens anders. Blijkbaar had ik toch meer ervaring dan die andere jongens in het tweede.' worden'. Volgens mij is het nog nooit zó erg bij een willekeurige club voorgekomen. Maar goed, het is gebeurd en toen ik twee keer tegen Sparta scoorde, stonden diezelfde mensen weer te klap pen. Toen dacht ik: waarom blijf je niet fluiten dan?' ZOALS AJAX Over zijn nabije toekomst verwacht hij voot het eind van dit seizoen duidelijkheid te hebben. Die ligt hoogstwaarschijnlijk in Spanje (Celta de Vigo of Malaga). Of in Engeland. 'Ik wil naar een club Het Rotterdamse stadsmens heeft het karakter van een dorpeling. Boukhari is - naar eigen zeg gen - te lief voor iedereen.'Als je met mij een bab- kocht.'Het eerste jaar moest een leerjaaT worden, omdat ik van een lager niveau bij Sparta kwam. Ik zou me na het tweede jaaT meer op het midden- waar de trainer vertrouwen in me heeft. Ik weet nooit zeker of dat lukt, maar mijn wensen breng ik wel over. Als een trainer daarvan gecharmeerd is, zit ik goed. Ik ga niet ergens op de bank zitten. Dan gaan mijn voetbaljaTen wel erg snel voorbij en denk ik na afloop: wat heb ik nou bereikt in mijn carrière? Maar je kunt het als speler nooit plannen.' Wat dat betreft is hij zijn Spaanse ploeggenoot Juanfran al behoorlijk aan het uithoren. 'In Enge land willen ze spelen zoals Ajax, maar in Spanje heb je dat helemaal! Daar spelen alle clubs aan trekkelijk en aanvallend voetbal. Ik heb hem wel gesproken over een paar dingen, zoals clubs uit een dorp of stad. Clubs bij de kust, of niet. Waar is het lekker warm en waar is het koud? Als ik er naartoe ga, is het belangrijk dat mijn vriendin er ook goed kan aarden. Ze volgt een opleiding als schoonheidsspecialiste. Dat kan je overal doen. Binnenkort hoopt ze haar diploma te halen, waar door ze ook in andere landen aan de bak kan.' Een buitenlands avontuur klinkt behoorlijk voor uitstrevend voor iemand die al zijn hele leven in dezelfde stad woont en bij de stemwijzer uitkomt op het gematigde CDA.'Toch houd ik wel van ver andering. Ik ga nu ook verhuizen. Ik wil dicht bij de plek zijn waar ik me lekker voel en dat is waar ik ben geboren. Dat heeft iedereen toch? Daar ken ik alles en iedereen en dat is het mooiste wat er is', besluit hij typerend. Boukhari heeft inderdaad dringend behoefte aan warmte. beitje wilt maken over voetbal, sta ik zo een half uur met je te praten, terwijl andere spelers zo'n gesprek na twee minuten wellicht afkappen. Het zit in me. Ik ben gewoon Nourdin. Of ik te lief ben voor de voetballerij Nee, ik laat niet over me heen lopen en als iets me niet zint, laat ik dat aan mijn zaakwaarnemer merken. Hij moet daar iets mee doen. Ik ga niet op de deur van de club bonken. Dat werkt ook niet. Zelf had ik het ook liever anders gezien, maar ik ben hier mentaal wel har der geworden.' IOOO DAGEN VERDER Leo Beenhakker haalde hem vier jaaT geleden als linksbuiten naar Ajax. Een dag nadat Ajax miljoe nenaankoop Victor Sikora voor dezelfde positie veld kunnen richten. Dat liep anders, omdat andere spelers, zoals Steven Pienaar en Rafael van der Vaart zich op die positie beter ontwikkelden. Bovendien gingen Beenhakker en lateT ook Koe man weg. In principe ben ik een '10', want daar speelde ik altijd. Maar als er vijf concurrenten zijn voor de centrale plek en maar twee voor de links buitenpositie dan kies ik voor dat laatste.' We zijn inmiddels meer dan duizend dagen ver der en in die periode wist de Marokkaanse inter national nooit een vaste basisplaats te veroveren. Sterker, in zijn tweede seizoen werd hij verhuurd aan NAC Breda. 'Ajax had geen vertrouwen in me. Anders kan ik het niet zien. Koeman gaf zijn voor keur aan Sikora en Soetaers. Ik had geen zin om op de tribun e te zittenwant daarvoor h oud ik te veel Het lag niet in zijn karakter om de zomertransfer via een conflict te forceren. Boukhari bleef zijn werkgever trouw en hield zich rustig in de media. 'Nee, ik geef niet zo snel op. Ik kan hier niet met een neergebogen hoofd de deur uit lopen en opgeven. Nu kon ik er tenminste zelf nog alles aan doen. Koeman gaf tactisch de voorkeur aan Mitea en Soetaers, maar vond dat ik liet zien dat ik het niveau aankon. Hij zag in dat hij fout zat. Blind ziet mij ook meer als middenvelder in plaats van een linksbuiten.' IDEALE 10? Ajax' huidige oefenmeester vindt Boukhari sterk in het positiespel en het positie kiezen voor het vijandelijke doel. Desondanks is de Marokkaan te traag voot een aanvaller. Een ideale '10'? 'Ik denk het wel. Op die positie hoefje niet snel te zijn, als je er maar op de juiste momenten bent. Ik zie wel waar de gaten ontstaan.' De straatvoetballer zal zijn kleinkinderen later vertellen dat hij te weinig vertrouwen kreeg. 'Dit seizoen begon het aardig, maar op een gegeven moment speelde ik mindere wedstrijden of mijn concurrent ging beter spelen. Uiteindelijk kon ik nooit meer die nieuwe serie maken. Ik ben hier niet alleen voor de bTeedte gehaald, hoewel de meeste supporters me zo wel zullen herinneren. Ik weet dat ik kan voetballen, maar je kunt alleen een basisspeler worden als je het vertrouwen van de trainer krijgt. Dat moet je verdienen op de trai- In het WK-beslissingsduel tegen Tunesië, toen alles nog goed was. Uiteindelijk wonnen Trabelsi en zijn collega's.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2006 | | pagina 7